VARIA Drukuj
 

Pół wieku temu w Białowieskim Parku Narodowym: czerwiec - wrzesień 1963

Czerwiec 1963 roku zapisał się w annałach Białowieskiego Parku Narodowego kilkoma interesującymi wydarzeniami.
W dniach 5 i 6 czerwca Park odwiedzili uczestnicy Międzynarodowej Wycieczki Fitosocjologów po Północno-Wschodniej Polsce, zorganizowanej przez białowieską Stację Botaniczną i Zakład Fitosocjologii Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W wycieczce, którą kierował prof. dr Władysław Matuszkiewicz, wzięło udział około 120 osób, w tym 80 z zagranicy.
Jak zwykle o tej porze roku, w Parku gościli także naukowcy. Badania ornitologiczne, przeprowadzone przez Jerzego Gotzmana, ujawniły nie opisywane dotychczas dość liczne występowanie i gnieżdżenie się tutaj dziwonii (Carpodacus erythrinus) (zob. „Notatki Ornitologiczne" R. V (1964), nr 1). Szereg nowych danych dostarczyły również rozpoczęte w czerwcu i prowadzone do października tego samego roku badania nad opadem deszczu w lesie liściastym (w oddz. 371 Białowieskiego Parku Narodowego). Temat ten zgłębiali wspólnie Janina Głogowska i Jerzy Leszek Olszewski; rezultat swych prac opublikowali w „Sylwanie (R. 1967, nr 5).
W połowie miesiąca w Białowieskim Parku Narodowym wypoczywał warszawski artysta rzeźbiarz Karol Tchorek, z żoną Zofią - artystką plastyczką. W trakcie spacerów po Puszczy stołeczni twórcy szukali inspiracji do nowych dzieł.
22 czerwca na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się obrona rozprawy naukowej Marii Polakowskiej pt. „Analiza strefy przejścia zbiorowisk leśnych Białowieskiego Parku Narodowego". M. Polakowska otrzymała stopień doktora nauk leśnych.
W czerwcu światowa prasa odnotowała miły gest ze strony Joy Adamson, autorki głośnej książki o lwicy Elzie, która część honorarium za jej polski przekład przeznaczyła na białowieskie żubry. Była to kwota około 14 tys. złotych. Książkę wydało Państwowe Wydawnictwo „Iskry" .
Warto też wspomnieć, że 26 czerwca w Białowieży zakończył się kurs kandydatów na przewodników PTTK. Egzamin przewodnicki zdało 7 osób.
Letnie miesiące upłynęły w Białowieży spokojnie.
W lipcu 1963 roku Jerzy L. Olszewski rozpoczął badania nad mikroklimatem drewnianych skrzynek karmnikowo-pułapkowych w Białowieskim Parku Narodowym, które trwały do końca listopada 1964 roku. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Ekologia Polska" (Ser. B, T. XII/1, 1966).
W początku sierpnia (2-go) Park wysłał do Zakładu Doświadczalnego PAN w Popielnie 4 koniki typu tarpana („Bajko", „Jamajka", „Landa", „Leda"). Natomiast 8 sierpnia w Białowieży odnotowano najwyższą w okresie powojennym temperaturę powietrza: 34,5ºC.
Pod koniec września 1963 roku BPN gościł dwoje filmowców z Wiednia (Austria). Zrealizowali oni zdjęcia z żubrami w rezerwacie hodowlanym i na wolności. Materiał ten wykorzystany został w reportażu telewizyjnym poświęconym atrakcjom turystyczny Polski. Filmowcom towarzyszyła grupa austriackich myśliwych.

 

Piotr Bajko

 




 
  • Polish
  • English
home