PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Wiosenne warsztaty monitoringowe Drukuj
 

W dniach 23-24 kwietnia w Białowieskim Parku Narodowym odbyła się ostatnia, czwarta edycja warsztatów z cyklu „Sposoby monitoringu stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000 w województwie podlaskim". Warsztaty te były organizowane w ramach realizowanego przez Białowieski Park Narodowy projektu „Harmonizacja danych o zasobach przyrodniczych  BPN w celu poprawy efektywności zarządzania obszarem".

Tym razem warsztaty tematycznie podporządkowane zostały bardziej „wiosennym" gatunkom - ptaków (sowy i dzięcioły) oraz roślin (sasanka otwarta). Pierwszym prelegentem był Sławomir Niedźwiecki z Natura International Polska, który omówił gatunki sów występujące w Polsce, ich charakterystyczne głosy oraz metodykę monitoringu, a następnie dr hab. Dorota Czeszczewik (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) wprowadziła uczestników w sposoby rozpoznawania krajowych dzięciołów po cechach morfologicznych, głosach i bębnieniu oraz śladach żerowania. Ten dzień warsztatów został zakończony wieczornym wyjazdem w teren i próbami nasłuchu sóweczki oraz włochatki.
Następny dzień rozpoczął się wcześnie rano od kilkugodzinnego szkolenia w Obrębie Rezerwat, gdzie uczestnicy warsztatów w praktyce testowali świeżo nabytą wiedzę o rozpoznawaniu dzięciołów. Po powrocie do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN kontynuowano cykl prezentacji dotyczących sposobów prowadzenia monitoringu dzięciołów, a na koniec dr hab. Marcin Zych z Uniwersytetu Warszawskiego podzielił się swoją wiedzą dotyczącą biologii i wymagań siedliskowych sasanki otwartej, monitoringu gatunku, waloryzacji wskaźników stanu populacji i siedliska, oraz działań ochronnych na rzecz sasanki.
W warsztatach wzięli udział pracownicy sześciu podlaskich parków: Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Suwalskiego PK, Biebrzańskiego PN, Narwiańskiego PN, Wigierskiego PN i oczywiście Białowieskiego PN.





 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home