PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Odszedł Waldemar Chwyć Drukuj

20 lipca 2015 roku pożegnaliśmy na cmentarzu w Białowieży Waldemara Chwycia – emerytowanego pracownika Białowieskiego Parku Narodowego (1963-2008), leśnika, działacza ochrony przyrody i przewodnika PTTK.

Waldemar Chwyć urodził się 12 sierpnia 1943 roku w Dorohusku (pow. chełmski, woj. lubelskie). Szkołę podstawową ukończył w 1957 roku w swojej rodzinnej miejscowości. Następnie rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Chełmie, ale po ok. 3 miesiącach, w związku ze śmiercią matki i koniecznością zajęcia się domem, przerwał ją. W 1958 roku zdał egzamin do Technikum Leśnego w Białowieży. Ukończył je w 1963 roku, z nagrodą Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Pracę zawodową rozpoczął 15 czerwca 1963 roku jako stażysta w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Przez 2 miesiące zapoznawał się też z pracą w Nadleśnictwie Zwierzyniec. W 1964 roku został zatrudniony w Muzeum BPN na stanowisku podleśniczego, a w latach 1967-1974 pracował w tej placówce już jako leśniczy. W grudniu 1974 roku objął stanowisko leśniczego Leśnictwa Parki w BPN. Pełnił je do czerwca 1986 roku, kiedy został powołany na stanowisko kierownika Domu Myśliwskiego BPN.

W dniu 15 sierpnia 1987 roku uległ ciężkiemu wypadkowi (postrzelenie przez warszawskiego myśliwego w kolano i w konsekwencji – amputacja nogi). Przez półtora roku przebywał na leczeniu i rencie inwalidzkiej. W dniu 1 lipca 1989 roku powrócił na stanowisko kierownika Domu Myśliwskiego. Na emeryturę odszedł z dniem 13 sierpnia 2008 roku.

Do momentu wypadku był czynnym przewodnikiem PTTK. W okresie od 12 stycznia 1979 do 2 stycznia 1981 roku pełnił funkcję prezesa Koła Przewodników PTTK w Białowieży.

Przez wiele lat był przewodniczącym Koła Terenowego Ligi Ochrony Przyrody w Białowieży, także wieloletnim przewodniczącym Rady Zakładowej w macierzystej instytucji. W czasie pracy aktywnie uczestniczył w czynach społecznych przy budowie drogi na Pogorzelce oraz sklepów w Białowieży (przy kinie i kościele) oraz w Teremiskach.

Odznaczony: Złotą Odznaką LOP (1968), Srebrną i Złotą Odznaką Związku Zawodowego Pracowników Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (1969 i 1972), Srebrną Odznaką PTTK (1980), Odznaką „Wzorowy Żołnierz WOP” (1980), Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1982), Odznaką „Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego” (1982), Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1985), Brązową Odznaką „Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju” (1985), Srebrną Odznaką „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (1990), Złotą Odznaką PTTK (1999).

Waldemar Chwyć był żonaty – z żoną Heleną (z d. Michalczuk) miał dwie córki – Małgorzatę i Grażynę. Pierwsza z nich jest pracowniczką Białowieskiego Parku Narodowego.

Nasz Kolega zmarł 18 lipca 2015 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.

Cześć Jego pamięci!

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home