Strona główna arrow "Matecznik Białowieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (3/2015)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

DRZEWO MAGICZNE – cis (cz. II) (str. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Już w okresie jurajskim, około 140 milionów lat temu, na Ziemi rosły drzewa podobne do cisów. Tak więc drzewo to jest reliktem minionych epok geologicznych. Obecnie wyróżnia się zwykle siedem lub osiem gatunków z tego rodzaju.

GRZYBOWE LISTY PRZEBOJÓW (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Wartości grzybów dla naszego nosa i podniebienia, a nie ich wartości odżywcze, stały się podstawą do sporządzania tak zwanych „list przebojów grzybów jadalnych”. Pierwsze narodowe zestawienia pojawiły się pod koniec XX wieku i do tej pory są chyba jedynymi. Najbardziej systematyczni pod tym względem Anglicy pod koniec lat dziewięćdziesiątych ustalili (po trzech „podejściach”) czołową dwudziestkę przysmaków mykologa.

MISKI, KUBKI, USZKA (str. 8)
ANNA KUJAWA
W zachwyt wprawia widok kandelabrowatych, regularnie wielokrotnie porozgałęzianych, okazałych owocników świecznicy rozgałęzionej. Jeśli obejrzy się zakończenia szczytowych rozgałęzień, zauważy się misterne, regularne wyrostki kojarzące się z dziesiątkami maleńkich świeczek. Lasy, łąki, przydroża kryją jeszcze wiele gatunków o osobliwych kształtach owocników. Warto je poznać.

SKRZYDLATY RZEŹNIK (str. 12)
ANDRZEJ G. KRUSZEWICZ
/.../ gdy samiec gromadzi zapasy na wypadek załamania pogody i na kolce nadziewa złowione przez siebie, a chwilowo niepotrzebne żuki i inne duże owady. Czasem trafia się mała jaszczurka, młoda myszka, a nawet łyse pisklę jakiegoś ptaszka z sąsiedztwa..

OKRUCHY PAMIĘCI. BIAŁOWIEŻA (CZ. I) (str. 15)
PRZEMYSŁAW SZCZĘSNY
Nie wiem, kiedy po raz pierwszy zostałem zawieziony do Białowieży, w celu „okazania” wnuka, moim Dziadkom: Annie z Domaszewiczów i Janowi Jerzemu Karpińskiemu, którzy zdążyli już wcześniej do niej powrócić z wojennego wygnania. Pamiętam jednak z lat nieco późniejszych, że wyjazd z Poznania do Białowieży, to była wyprawa całodniowa, czasami nawet dłuższa.



 
  • Polish
  • English
home