PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Monitoring traszki grzebieniastej w BPN Drukuj
 

Wraz z końcem sierpnia 2016 roku zakończyliśmy w Parku monitoring traszki grzebieniastej (Triturus cristatus). Był on przeprowadzony od początku maja do końca lipca br. w ciągu dnia przez pracownika BPN. Badania prowadzono na podstawie wieloletniego planu ochrony Białowieskiego Parku Narodowego na lata 2015-2034.

Obejmowały one kontrolą 40 zbiorników wodnych położonych na siedliskach leśnych i nieleśnych. Każdy zbiornik sprawdzany był minimum dwukrotnie w celu wykrycia traszki grzebieniastej. Podczas kontroli odnotowywano obecność różnych form rozwojowych: jaj, larw oraz osobników dorosłych gatunku. Wykrywanie traszek opierało się głównie na zastosowaniu czerpaka herpetologicznego o wymiarach obręczy ok. 30 cm i średnicy oczek nie większej niż 4 mm. Ponadto, stosowano również wykrywanie wizualne – głównie w odniesieniu do zawijanych jaj przez traszkę w roślinność wodną. Przy każdym zbiorniku, oprócz obecności różnych form rozwojowych traszek, zbierano również informacje o cechach siedliska zgodnie z metodyką monitoringu GIOŚ dla traszki grzebieniastej. Na kontrolowanych zbiornikach wykrywano również występowanie innych gatunków płazów z określaniem fazy rozwoju osobników poszczególnych gatunków.

Obecność traszki grzebieniastej stwierdzono w siedmiu zbiornikach. Większość z nich zlokalizowana jest w południowej części Parku w okolicach tzw. Starej Otuliny. Niektóre zbiorniki, np. głębsze starorzecza charakteryzowały się ograniczonym dostępem, co mogło wpłynąć negatywnie na skuteczność wykrywania gatunku.

Właściwy stan siedliska (FV) odnotowano jedynie na siedmiu stanowiskach. Stan niezadowalający (U1) stwierdzono na 31 stanowiskach, natomiast stan zły (U2) – na dwóch stanowiskach. Na zaniżanie oceny stanu siedliska najczęściej wpływała zbyt mała lub zbyt duża powierzchnia zbiornika, ponadto stopień zacienienia, obecność ryb i zarośnięcie lustra wody przez roślinność. Bez wpływu na siedlisko pozostawała obecność ptaków wodnych, których na kontrolowanych zbiornikach nie stwierdzono lub występowały sporadycznie.

Różnice wielkości i wyglądu pomiędzy traszką grzebieniasta (po lewej) a traszką zwyczajną (po prawej).

 

Inne ciekawostki z życia monitorowanych zbiorników – od lewej: przekopnica i młody szczupak. 

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home