PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Podsumowanie spotkania z branżą turystyczną Drukuj
 

W dniu 14 grudnia 2016 r. w siedzibie Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie z branżą turystyczną z regionu Puszczy Białowieskiej. Spotkanie zorganizowała Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian wspólnie z Wójtem Gminy Białowieża Grzegorzem Kasprowiczem.

W krótkim komunikacie wprowadzającym do rozmów Park podzielił się informacją na temat tegorocznej frekwencji turystów. Choć 2016 rok jeszcze się nie zakończył, w obiektach Parku zanotowano rekordową liczbę turystów. Rezerwat Pokazowy Żubrów od stycznia do listopada odwiedziło 160,5 tys. osób, zaś dawny Rezerwat Ścisły ponad 28 000 turystów.

Na spotkaniu próbowano odpowiedzieć na pytania: Jak dobrze wykorzystać wzrastający ruch turystyczny w regionie? Czego turysta odwiedzający dziś Puszczę Białowieską potrzebuje najbardziej? Jakie projekty i działania turystyczne są najpilniejsze do realizacji w najbliższych latach?

Spotkanie składało się z dwóch paneli. W pierwszym - przedstawiciele lokalnych samorządów: Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Gminy Białowieża, Gminy Narewka, przedstawiciele puszczańskich nadleśnictw: Nadleśnictwa Białowieża, Nadleśnictwa Browsk, Nadleśnictwa Hajnówka oraz Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej" podzielili się wnioskami nt. mijającego sezonu turystycznego 2016. Podkreślili, co ważnego wydarzyło się w tym okresie w regionie, jakie nowe działania turystyczne podjęto i które z nich okazały się dobrym pomysłem.

W drugim panelu spotkania przedstawiciele ww. instytucji oraz Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego przedstawili plany projektów turystycznych do realizacji od 2017 roku. Podczas spotkania poinformowano m.in. o:
   -   planowanym projekcie budowy infrastruktury turystycznej na parkingu Zwierzyniec i na Osadzie Zwierzyniec w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 (Starostwo Powiatowe w Hajnówce),
   -   planowanym projekcie pn. „Stara Szkoła w Białowieży" - przygotowanie części muzealnej wraz z prezentacją dawnych zawodów, przygotowanie sali ekspozycyjnej dla twórców z Regionu PB (Urząd Gminy Białowieża),
   -   planowanej przebudowie, wraz z utworzeniem deptaku, na ul. Olgi Gabiec w Białowieży- 2018 (Urząd Gminy Białowieża, Starostwo Powiatowe w Hajnówce),
   -   wyłonionych Wykonawcach na realizację inwestycji gastronomiczno-usługowych na Starym Dworze oraz  planowanym projekcie budowy wyciągu nart wodnych na Starym Dworze (Urząd Gminy Narewka),
   -   prowadzonych pracach nad przygotowaniem aplikacja mobilnej Nadleśnictw: Białowieża, Hajnówka, Browsk, wraz z możliwością promocji oferty noclegowej i ofert biur turystycznych (Nadleśnictwo Białowieża),
   -   planowanym „Leśnym Kinie" w żwirowni przy Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie" - 2017 (Nadleśnictwo Białowieża.),
   -   remoncie Mostu na Trybie Olemburskim - 2017 (Nadleśnictwo Hajnówka),
   -   projekcie „Miejsce dla camperów" (Nadleśnictwo Hajnówka)
   -   planach oddania do użytku Pawilonu Edukacyjnego w Rezerwacie Pokazowym Żubrów - lipiec 2017 (Białowieski Park Narodowy)
   -   egzaminie na przewodnika licencjonowanego po obiektach Parku - marzec 2017 oraz planie wdrożenia SMS-owego systemu powiadamiania o komunikatach turystycznych Parku - I kwartał 2017 (Białowieski Park Narodowy).

To był wstęp do rozpoczętej dyskusji z przybyłymi na spotkanie przedstawicielami branży turystycznej: menedżerami hoteli, właścicielami pensjonatów, kwater agroturystycznych, biur turystycznych, przewodnikami i innymi usługodawcami oraz mieszkańcami. Rozmawiano i dyskutowano o tym, jakie przedsięwzięcia są najpilniejsze do zrealizowania w regionie i kto z przedsiębiorców z branży zechciałby się w ich wdrażanie włączyć. A wszystko po to, by jak najlepiej wykorzystać wzrastający ruch turystyczny w Puszczy Białowieskiej i okolicy oraz dostępne w najbliższym czasie środki z Funduszy Unijnych.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że takie otwarte dyskusje branżowe powinny odbywać się częściej. Wpływają nie tylko na poprawę przepływu informacji, ale dają szansę na współuczestnictwo w realizacji przedsięwzięć turystycznych szerszej grupie podmiotów działających w regionie.

Organizatorzy spotkania zapewniają, że to nie koniec dyskusji i już zapraszają na kolejne.



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home