PNRP 31(4) za 2012 r.
Fauna wodopójek (Hydrachnidia) rezerwatu przyrody ,,Źródlisko Skrzypowe" STRESZCZENIE Fauna wodopójek występująca w małych rzekach i źródłach jest z reguły bardzo specyficzna i odmienna od fauny wód stojących. Fauna źródeł jest zależna od wielkości i charakteru źródliska. Na terenie rezerwatu „Źródlisko Skrzypowe" przeprowadzono badania wodopójek w 2006 roku (kwiecień, maj i lipiec). Łącznie zebrano 167 osobników, 16 gatunków wodopójek. Gatunkami dominującymi i jednocześnie najczęstszymi były w kolejności: Hygrobates setosus, Lebertia oblonga i Hygrobates longipalpis. W rzece Kaczynce odnotowano obecność 16 gatunków, przy dominuji: Hygrobates setosus, Lebertia oblonga, H. longipalpis, Sperchon clupeifer i Lebertia ineaqualis. W źródłach stwierdzona obecność trzech gatunków (Paratchyas palustris, Wettina podagrica, Arrenurus connicus) z wyraźną dominacją pierwszego z nich. Spośród gatunków występujących w źródłach Parathyas palustris jest gatunkiem typowym dla helokrenów i występował wyłącznie w tym środowisku, a Wettina podagrica i Arrenurus connicus należą do krenofili stagnofilnych i występowały w mikrolimnokrenach na terenie źródlisk oraz zastoiskach na terenie rzeki Kaczynki. Graniczna rzeka Kaczynka zasiedlana jest głównie przez gatunki reofilne i reobiontyczne, najliczniej występujące w środowiskach związanych z nurtem rzeki.
Chrząszcze wodne (Coleoptera) rezerwatu „Źródlisko Skrzypowe" STRESZCZENIE
Badania nad fauną chrząszczy wodnych prowadzono w rezerwacie „Źródlisko Skrzypowe" zlokalizowanym
na obszarze mezoregionu Pojezierze Dobiegniewskie. Materiał faunistyczny pobierano na 11
stanowiskach wyznaczonych na rzece Kaczynce oraz w wysiękach źródliskowych o
charakterze helokrenów. W zebranym
materiale stwierdzono występowanie 28 gatunków chrząszczy wodnych
reprezentujących 7 rodzin: Dytiscidae, Hydrophilidae, Gyrinidae, Hydraenidae,
Helophoridae, Haliplidae oraz Noteridae. W strukturze gatunkowej największe
znaczenie mają Dytiscidae, natomiast w strukturze liczebności - Hydrophilidae.
Materiał zebrany w siedliskach wyznaczonych w rzece okazał się uboższy od
zebranego w badanych źródłach, natomiast zróżnicowanie gatunkowe było zbliżone
i wynosiło odpowiednio 16 i 18 gatunków. Wspólnych dla obu typu siedlisk było
jedynie 6 gatunków. Gatunkiem dominującym okazała się Anacaena limbata Ilybius
fuliginosus oraz Hydrobius fuscipes.
W rzece wyraźnie dominują: Ilybius
fuliginosus Laccophilus hyalinus
i Anacaena limbata, natomiast w
źródłach - Anacaena limbata oraz Hydrobius fuscipes.
Motyle nocne (Lepidoptera: Heterocera) Bolimowskiego Parku Krajobrazowego STRESZCZENIE W Bolimowskim Parku Krajobrazowym prowadzono w latach 2009-2012 badania nad motylami nocnymi. Owady odławiano na piętnastu stałych powierzchniach monitoringowych reprezentujących następujące ekosystemy Parku: łąki, ziołorośla, zbiorowiska torfowiskowe, lasy mieszane, grądy, łęgi, sady, ogrody, ugory i murawy napiaskowe. Badania prowadzono m. in. w czterech rezerwatach przyrody: „Rawka", „Polana Siwica", „Kopanicha" i „Puszcza Mariańska". Ogółem wykazano 821 gatunków, w tym 510 stwierdzono w Parku po raz pierwszy. Wśród nowych dla Parku motyli, 130 gatunków jest jednocześnie nowych dla województwa łódzkiego, a 59 jest nowych dla województwa mazowieckiego. W zebranym materiale stwierdzono nie notowany dotąd w Polsce gatunek z rodziny Tortricidae - Cnephasia pumicana, 3 gatunki z „Czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce" - Phyllodesma tremulifolia, Drymonia velitaris i Spatalia argentyna oraz 34 gatunki bardzo rzadkie w Polsce, tzn. nie notowane po 1960 roku lub wykazane tylko z 1-2 województw. Do najrzadziej notowanych taksonów należą: Eriocrania chrysolepidella Zeller, 1851 - Eriocraniidae, Agonopterix capreolella (Zeller, 1839) - Depressariidae, Lypusa maurella (Denis et Schiffermüller, 1775) - Amphisbatidae, Hypatopa inunctella (Zeller, 1839) - Blastobasidae, Coleophora cornutella Herrich-Schäffer, 1861 - Coleophoridae i Aethes cnicana (Westwood, 1854), Cochylidia moguntiana (Röesler, 1864), Cnephasia alticolana (Herrich-Schäffer, 1851), Cnephasia pasiuana (Hübner, 1799), Bactra lacteana (Caradja, 1916), Eucosma conterminana (Guenée, 1845), Gypsonoma sociana (Haworth, 1811), Ancylis diminutana (Haworth, 1811), Cydia coniferana (Saxesen, 1840), Grapholita discretana (Wocke, 1861) - Tortricidae. Na podstawie badań własnych i danych z piśmiennictwa, w Bolimowskim Parku Krajobrazowym stwierdzono dotychczas 959 gatunków motyli nocnych, co stanowi około 32% fauny krajowej tej grupy owadów.
Herpetofauna Szanieckiego Parku Krajobrazowego STRESZCZENIE
Badania były prowadzone w latach 2011-2012 na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego (10
915 ha) i w jego strefie ochronnej (12 859 ha). Obserwowano
występowanie płazów i gadów oraz biologię wybranych gatunków.
NOTATKI FLORYSTYCZNE, FAUNISTYCZNE I MYKOBIOTYCZNE
Materiały do poznania macromycetes rezerwatu „Źródlisko Skrzypowe" (NW Polska) STRESZCZENIE Praca przedstawia wyniki badań mykologicznych prowadzonych na terenie rezerwatu „Źródlisko Skrzypowe" (NW Polska) w 2006 roku. Łącznie odnotowano występowanie 131 gatunków grzybów makroskopowych, w tym 19 grzybów workowych (Ascomycota) i 112 podstawkowych (Basidiomycota). Wśród wyróżnionych gatunków grzybów, dwa znajdują się na czerwonej liście grzybów w Polsce (Hymenochaete tabacina i Tremella foliacea). Analiza udziału grzybów, zaliczonych do poszczególnych grup bioekologicznych, wskazuje na dominację gatunków saprotroficznych (ok. 72%), nad gatunkami mykoryzowymi (ok. 21%) i pasożytniczymi (ok. 7%).
DYSKUSJA
Białowieski Park Narodowy - prestiż i zobowiązanie STRESZCZENIE Komitet Światowego Dziedzictwa oraz Rada Europy uznały wyjątkowe walory przyrody Białowieskiego Parku Narodowego wpisując Park na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa oraz przyznając Parkowi Europejski Dyplom Obszarów Chronionych. Czyniąc to postawiły przed zarządcami Obiektu wysokie wymagania. Stan zachowania Obiektu oraz zarządzanie nim jest monitorowane, a wydawane rekomendacje powinny być przez polski rząd uwzględniane. Głównym przesłaniem wyrażanym w rekomendacjach jest przekonanie, że Białowieski Park Narodowy oraz otaczające go obszary traktowane są jako jeden ekosystem, a to powinno znajdować odzwierciedlenie w sposobie zarządzania Puszczą jako całością. Eksperci UNESCO, IUCN czy Rady Europy jednomyślnie wyrażają pogląd, że obszary otaczające park powinny być tak zarządzane, aby unikatowe walory Parku nie były zagrożone. Kierownictwo Parku stara się wypełniać rekomendacje, jednakże wiele z nich wykracza poza kompetencje Dyrektora Parku. Wieloletni plan ochrony Parku został opracowany i obecnie czeka na akceptację Ministra Środowiska. Wniosek o powiększenie Obiektu Światowego Dziedzictwa został opracowany we współpracy z Administracją Lasów Państwowych oraz Parkiem Narodowym „Biełowieżskaja Puszcza" z Białorusi. Biorąc pod uwagę długotrwałe procedury obowiązujące w Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO wniosek ten może być rozpatrywany najwcześniej na Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w 2014 roku.
Szkolenie przewodników do pracy na obszarach cennych przyrodniczo STRESZCZENIE Koło Przewodników PTTK w Białowieży w ciągu ponad 50 lat istnienia wypracowało model szkolenia kandydatów na przewodników oraz system dokształcania osób posiadających uprawnienia przewodnika. Prócz tematyki wymaganej przez Rozporządzenie o przewodnikach turystycznych w wymiarze 285 godzin, program zwiększono o dodatkowe 100 godzin. W programie prócz dziejów Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego omawiane jest środowisko przyrodnicze, roślinność, flora i fauna Puszczy Białowieskiej oraz ochrona przyrody w Polsce i na świecie. Szczególny nacisk położono na praktyczną znajomość (rozpoznawanie) drzew, roślin, zwierząt i grzybów w ciągu całego roku. Optymalnie gdy kurs kandydatów na przewodników trwa około 9 miesięcy i rozpoczyna się jesienią (np. w końcu września) i kończy w początkach lata (w czerwcu), co pozwala na zaznajomienie uczestników z charakterystyczną dla lasów liściastych strefy umiarkowanej zmiennością sezonową. Inne zagadnienia to różnica między naturalnym a lasem gospodarczym. Dla osób które posiadają uprawnienia przewodnickie organizowane są zajęcia doszkalające. Wykładowcami zarówno na kursie dla kandydatów jak i na zajęciach doszkalających są członkowie koła, pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych i pracownicy naukowi. |