Listopad w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2016 Drukuj
 

10 lat temu

3 listopada 2006 r.
Bia³owieski Park Narodowy zwiedzi³ Anil Wadhwa - ambasador Indii w Polsce.

4 listopada 2006 r.
W Bia³owie¿y przebywa³a delegacja dziennikarzy chiñskich, goszcz±ca w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Polskich Mediów. Celem wizyty by³o poznanie wybranych regionów Polski oraz zapoznanie siê z polskimi ¶rodkami masowego przekazu. Go¶cie w Bia³owie¿y obejrzeli muzeum, rezerwat pokazowy oraz spotkali siê z dyrektorem Bia³owieskiego Parku Narodowego - Józefem Popielem.

6 listopada 2006 r.
Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody popar³a stanowisko Bia³owieskiego Parku Narodowego w sprawie powiêkszenia otuliny (strefy ochronnej) Parku. Mia³oby to zapobiec planom gminy Bia³owie¿a, która zamierza³a przeznaczyæ pod zabudowê tereny na Polanie Bia³owieskiej, s±siaduj±ce z rezerwatem ¶cis³ym BPN.

23 listopada 2006 r.
W Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN w Bia³owie¿y odby³ siê etap wojewódzki I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej pt: "Bioró¿norodno¶æ i formy ochrony przyrody w Polsce". Wziê³o w nim udzia³ ponad 80 gimnazjalistów ze szkó³ w Bia³owie¿y, Bia³ymstoku, Bielsku Podlaskim, Brañsku, Czy¿ach, Dubiczach Cerkiewnych, Hajnówce, Juchnowcu Górnym, Kleszczelach, Narewce, Rudce.

24 listopada 2006 r.
W Kamieniukach na Bia³orusi odby³o siê spotkanie po¶wiêcone pocz±tkom ochrony Puszczy Bia³owieskiej. Wziêli w nim udzia³ dyrektorzy obu parków narodowych - Józef Popiel i Miko³aj Bambiza, dyrektor Instytutu Historii Akademii Nauk Bia³orusi prof. Aleksandr Kowalenia wraz z wspó³pracownikami - prof. Piotrem F. £ysienk± oraz prof. Helen± G. Kaleczic, a tak¿e dr Czes³aw Oko³ów i dr Renata Krzy¶ciak-Kosiñska z Bia³owieskiego Parku Narodowego oraz prof. Bogumi³a Jêdrzejewska i Tomasz Samojlik z Zak³adu Badania PAN w Bia³owie¿y. Podczas spotkania przedstawiono referaty i prezentacje, oparte o wyniki najnowszych badañ naukowych. Stwierdzono zgodnie, ¿e najdawniejszym znanym dokumentem odnosz±cym siê do Puszczy Bia³owieskiej jest zapis z Kroniki Jana D³ugosza dotycz±cy r. 1409 i polowania króla Jagie³³y. Jest on zarazem pierwszym potwierdzeniem wielkoksi±¿êcego i królewskiego statusu Puszczy Bia³owieskiej.

29 listopada 2006 r.
Bia³owieski Park Narodowy wys³a³ dwie ¿ubrzyce do Hardehausen w Niemczech.

W Muzeum Przyrody w Olsztynie odby³ siê wernisa¿ wystawy pt. „¯ubr - zag³ada i ocalenie". Na wystawê z³o¿y³y siê 54 fotogramy przedstawiaj±ce ró¿ne aspekty ¿ycia ¿ubrów w trzech puszczach Polski pó³nocno-wschodniej: Bia³owieskiej, Knyszyñskiej i Boreckiej. Autorami prezentowanych zdjêæ byli: Jan Walencik z Bia³owie¿y, Wiktor Wo³kow z Bia³egostoku i Andrzej Stachurski z Olsztyna. W trakcie wernisa¿u wy¶wietlony zosta³ film pt. „Powrót ¿ubra".

 

20 lat temu

10 listopada 1996 r.
TVP w programie 1 wyemitowa³a reporta¿ Andrzeja Radomiñskiego o doc. Simonie Kossak i Lechu Wilczku z Dziedzinki.

11 listopada 1996 r.
TVP w programie 1 wyemitowa³a ostatni program z cyklu „Kraina ³agodno¶ci": „Us³yszmy g³os - piosenki Antoniny Krzysztoñ". Akcja jednego z teledysków, nakrêconego przez Krystiana Matyska, rozgrywa³a siê na terenie Parku Pa³acowego w Bia³owie¿y (okolice O¶rodka Edukacji Przyrodniczej BPN).

 

30 lat temu

Listopad 1986 r.
Instytut Badawczy Le¶nictwa rozpocz±³ na terenie Puszczy Bia³owieskiej i Bia³owieskiego Parku Narodowego sta³y monitoring zanieczyszczeñ ¶rodowiska le¶nego na 25 sta³ych powierzchniach.

 

40 lat temu

Listopad 1976 r.
W Bia³owie¿y utworzono samodzielny Oddzia³ PTTK. Jego prezesem zosta³ Stefan Krukowski, dyrektor Bia³owieskiego Parku Narodowego. Siedzibê nowo utworzonego Oddzia³u ulokowano w budynku d. stajni carskiej na terenie Parku Pa³acowego.

 

50 lat temu

Listopad 1966 r.
Bia³owieski Park Narodowy przekaza³ jednego ¿ubra Szkole G³ównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Waldemar Miko³ajczyk ukoñczy³ badania nad bedliszkowatymi (Diptera) gr±dów Bia³owieskiego Parku Narodowego, które rozpocz±³ w kwietniu 1962 roku. Wyniki badañ zosta³y opublikowane we „Fragmenta Faunistica" (T. 44, R. 2001).

El¿bieta Wo³k rozpoczê³a trwaj±ce do pa¼dziernika 1967 roku badania nad ciê¿arem cia³a i dobowym pobraniem pokarmu u ryjówki aksamitnej w niewoli, na podstawie materia³u pozyskanego w Bia³owieskim Parku Narodowym. Wyniki badañ zosta³y opublikowane w „Acta Theriologica" (Vol. XIV, Nr 4, 1969).

 

60 lat temu

2 listopada 1946 r.
Na terenie ¶cis³ego rezerwatu BPN odby³a siê uroczysto¶æ po¶wiêcenia 15 zbiorowych mogi³ ze zw³okami ponad 200 osób, zamordowanych przez hitlerowców w czasie ostatniej wojny.

11 listopada 1946 r.
W dziewiêciu wybranych biotopach Bia³owieskiego Parku Narodowego rozpoczêto od³owy drobnych ssaków, które pos³u¿y³y jako materia³ do badañ biocenotycznych prowadzonych przez Filiê Instytutu Badawczego Le¶nictwa. Od³owy trwa³y do 19 pa¼dziernika 1955 roku. Od³owiono ³±cznie 15 080 okazów, nale¿±cych do 22 gatunków.

 

70 lat temu

25 listopada 1936 r.
Odby³o siê zebranie mieszkañców wsi Pogorzelce, na którym podjêto decyzjê o ogrodzeniu pól, w celu ochrony przed szkodami wyrz±dzanymi przez zwierzêta le¶ne, wychodz±ce z terenu nadle¶nictwa i Parku Narodowego. Nadle¶nictwo Zwierzyniec zapewni³o nieodp³atnie materia³ drzewny (¿erdzie, s³upki) oraz gwo¼dzie, natomiast mieszkañcy zadeklarowali w³asn± nieodp³atn± robociznê. Ustalono, ¿e prace przy grodzeniu rozpoczn± siê wczesn± wiosn± 1937 roku i bêd± ukoñczone do jesieni 1938 roku.

 

80 lat temu

Listopad 1936 r.
Bia³owieskie muzeum zosta³o wpisane do urzêdowego rejestru muzeów w Polsce jako Puszczañskie Muzeum Przyrodnicze w Bia³owie¿y.

 

90 lat temu

Listopad 1926 r.
Muzeum Przyrodnicze w Bia³owie¿y wys³a³o na wystawê w Mediolanie przekroje drzew z Puszczy Bia³owieskiej i zdjêcia drzewostanów.

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home