Strona g³ówna arrow Wystawy czasowe – aktualne
Wystawy czasowe – aktualne
"Ry¶ - dziki s±siad" - wystawa czasowa w Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN Drukuj E-mail
 

Od 26 czerwca do 13 wrze¶nia zapraszamy na wystawê fotografii Tomasza Czykwina do du¿ego holu wystaw czasowych w muzeum BPN.

Czytaj ca³o¶æ...
 
"Kadry kre¶lone piórem" zapraszamy na wystawê czasow± fotografii Mi³osza Kowalewskiego do Muzeum BPN Drukuj E-mail
Czytaj ca³o¶æ...
 
Ukryte piêkno przyrody Drukuj E-mail
 

Zapraszamy 22 lutego 2019 o godzinie 16:00 na wernisa¿ wystawy „Ukryte piêkno przyrody” Aleksego Wasyluka w Muzeum BPN.

Czytaj ca³o¶æ...
 
Wystawa fotografii "Pa³ac carski w Bia³owie¿y" Drukuj E-mail
 

Rezydencjê my¶liwsk± w Puszczy Bia³owieskiej wznoszono przez 5 lat (1889 – 1894). Najwa¿niejszym obiektem zespo³u rezydencji by³ pa³ac. Brama pa³acowa jest jedynym, zachowanym do dnia dzisiejszego fragmentem nieistniej±cego od 1962 roku pa³acu.

Dwukondygnacyjny pa³ac, z mieszkalnym poddaszem i podpiwniczeniem zaprojektowa³, w stylu eklektycznym Miko³aj de Rochefort. W pa³acu by³y 134 pomieszczenia. Poniewa¿ ka¿demu z pokoi przypisana by³a inna funkcja, urz±dzono je w ró¿nych stylach. Dla przyk³adu: w carskiej komnacie go¶cinnej obicia mebli, ¶cian i sufitu wykonano z sitowia angielskiego. Inna sala w ca³o¶ci wyklejona by³a znaczkami pocztowymi.

Ruchome wyposa¿enie pa³acu zosta³o w 1915 roku wywiezione przez Rosjan i zdeponowane w Pa³acu Nieskucznym w Moskwie. W okresie miêdzywojennym we wnêtrzach pa³acu urz±dzono apartamenty Prezydenta Rzeczypospolitej.
Na reprezentacyjne polowania przyje¿d¿ali tu m.in. Hermann Goering, hrabia Ciano. W lipcu 1944 roku ogieñ strawi³ drewniane elementy budowli.

Ruiny Pa³acu wysadzano w powietrze od pa¼dziernika 1960 roku do koñca nastêpnego roku. Na tym miejscu zbudowano Hotel ,,Iwa” oraz Muzeum Przyrodnicze. Wybudowany zespó³ muzealno-hotelowo-gastronomiczny po blisko 30 latach zosta³ poddany gruntownej przebudowie i modernizacji. Dzi¶ mie¶ci siê tu Dyrekcja i Muzeum Przyrodniczo-Le¶ne BPN oraz zaplecze gastronomiczno-hotelarskie.

Pa³acowi towarzyszy³o wiele budynków. Czê¶æ obiektów przeznaczono na potrzeby dworu
i s³u¿by carskiej: cerkiew prawos³awn±, Dom Szoferów, Dom £a¼ni, Dom Zarz±du, dom dla stajennych. Wiêkszo¶æ obiektów wybudowano do 1894 r. Na fundamentach nieistniej±cego dzi¶ Domu ¦wickiego wzniesiono Dom My¶liwski. Jedynie Dom Marsza³kowski i Dom Jegierski s± z 1904 r. Wybudowano równie¿ kilka obiektów zaplecza gospodarczo-przemys³owego: stajniê kozack±, arsena³, m³yn, elektrowniê, stodo³ê, gara¿e. Wszystkie budynki z tego okresu charakteryzuje podobny styl architektoniczny – eklektyczny.



 
  • Polish
  • English
home contact sitemap