Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci arrow 20-23 wrze¶nia 2013 r. XIX Wystawa Grzybów Puszczy Bia³owieskiej w Bia³owieskim Parku Narodowym
20-23 wrze¶nia 2013 r. XIX Wystawa Grzybów Puszczy Bia³owieskiej w Bia³owieskim Parku Narodowym Drukuj
 

Fotoreporta¿ z Wystawy







 

W przeddzieñ wernisa¿u prowadzili¶my dzia³ania edukacyjne na Zamiejscowym Wydziale Le¶nym Politechniki Bia³ostockiej w Hajnówce. Grupa w pracowni studenckiej podczas prezentacji „Kolorowy zawrót g³owy, czyli grzyby w kolorach têczy”.

 

Przedszkolaki osobi¶cie musia³y potwierdziæ us³yszane od edukatorów grzybowe ciekawostki. Czasami w dog³êbnej obserwacji nieodzowne by³o szk³o powiêkszaj±ce. Grupy przedszkolne wiod³y prym, je¶li chodzi o liczbê odwiedzaj±cych nas placówek z euroregionu (w roku poprzednim byli to gimnazjali¶ci i liceali¶ci).

 

Trzy ostatnie grupy, które zg³osi³y siê na pi±tkowe zajêcia, a wystraszy³y deszczowej pogody edukator parkowy odwiedzi³ w placówce. Panie wychowawczynie z przedszkola nr 3 chêtnie w³±czy³y siê w zajêcia. Dzieci w wielkim skupieniu wys³ucha³y wiadomo¶ci o gro¼nym trucicielu – muchomorze zielonawym i bacznie mu siê przyjrza³y. Ka¿de dziecko cierpliwie te¿ czeka³o na swoj± kolejkê, aby pow±chaæ grzyby o nietypowym zapachu miodowo-any¿owym, ¶ledzia czy wiórków kokosowych.

 

Grzybowe maleñstwa eksponowane na oddzielnym stoliku przedszkolaki po krótkim oczekiwaniu obejrza³y z zaciekawieniem pod lup±. Ogó³em w pi±tek pomimo brzydkiej, deszczowej aury spotkali¶my siê z 14 grupami z Hajnówki, Dubin, Nowokornina.

 

Ca³y pi±tek trwa³y zaawansowane prace nad w³a¶ciw± ekspozycj± ¿ywych owocników grzybów w O¶rodku Edukacji Przyrodniczej BPN w Bia³owie¿y. Mykolodzy ju¿ od wtorku robili „rozeznanie” w terenie, a od ¶rody dzielnie wspierani przez czwórkê uczniów z Technikum Le¶nego zbierali i oznaczali grzyby na mini ekspozycjê edukacyjn± do Hajnówki oraz na XIX Wystawê Grzybów Puszczy Bia³owieskiej do Bia³owie¿y.

 

Wernisa¿ XIX Wystawy Grzybów otworzy³ dr Miros³aw Stepaniuk - dyrektor Bia³owieskiego Parku Narodowego – oraz dr Joanna Bober, kierownik Dzia³u Edukacji. Na otwarciu byli te¿ obecni eksperci misji UNESCO odwiedzaj±cy w tym czasie Puszczê Bia³owiesk±.

 

Mykolodzy, którzy pracowali nad tegoroczn± Wystaw± to: dr Anna Kujawa ze Stacji Badawczej Instytutu ¦rodowiska Rolniczego i Le¶nego PAN w Turwi (od prawej) oraz dr Andrzej Szczepkowski z SGGW w Warszawie (od lewej), dr B³a¿ej Gierczyk z UAM w Poznaniu oraz Dariusz Karasiñski z PAN w Krakowie.

 

Tradycyjnie pierwsze oprowadzenie po ekspozycji rozpocz±³ dr Andrzej Szczepkowski.

 

Go¶cie Wernisa¿u XIX Wystawy Grzybów przy stole z gatunkami jadalnymi zas³uchani w grzybow± opowie¶æ dr Andrzeja Szczepkowskiego.

 

Niektórzy z niedowierzaniem patrz± na 4 odrêbne gatunki z rodzaju ko¼larz, 3 gatunki opieniek, lejkowca dêtego, którego owocniki wygl±daj±, jak ma³e tr±bki, czy rycerzyka czerwonoz³otego.

 

Dr Anna Kujawa przed kamer± opowiada i pokazuje sprawcê ¶miertelnych pomy³ek, czyli muchomora zielonawego (dawna nazwa muchomor sromotnikowy) oraz inne gatunki truj±ce zgromadzone w k±ciku grzybowych sobowtórów gatunków jadalnych.

 

Jak co roku, k±cik grzybowych aromatów cieszy³ siê powodzeniem u wszystkich grup wiekowych.

 

Swoim zapachem pewne gatunki grzybów zaskakiwa³y du¿ych i ma³ych.

 

Ci±g dalszy grzybowej edukacji odbywa³ siê w poniedzia³ek, gdy odwiedzi³a nas m³odzie¿ z Zespo³u Szkolno-Przedszkolnego w Bia³owie¿y oraz uczniowie Technikum Le¶nego w Bia³owie¿y ju¿ na pierwszej godzinie lekcyjnej.

 

Zainteresowanie gatunkami truj±cymi by³o znaczne, gdy¿ wiêkszo¶æ mia³a w pamiêci informacjê o zatruciu 4-latka muchomorem sromotnikowym (czyli zielonawym).

 

Na koniec mi³y akcent, czyli zdjêcie pod grzybami.

 

Ju¿ teraz zapraszamy na jubileuszow± XX Wystawê Grzybów Puszczy Bia³owieskiej we wrze¶niu 2014 roku!

 

Podziêkowania za pomoc w przygotowaniu XIX Wystawy Grzybów Puszczy Bia³owieskiej kierujemy do: Mykologów, uczniów Technikum Le¶nego (Weroniki Bieñko, Przemka Pryzmonta, Filipa Zawadzkiego, Mateusza Maksymusa), wolontariuszki p. Marty Ka³uziñskiej oraz do Dyrekcji i Pracowników Zamiejscowego Wydzia³u Le¶nego Politechniki Bia³ostockiej w Hajnówce.

 

 

 
  • Polish
  • English
home