Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci arrow Bia³owieski Park Narodowy oficjalnym partnerem projektu
Bia³owieski Park Narodowy oficjalnym partnerem projektu Drukuj
     "Ochrona ¿ubra w Puszczy Bia³owieskiej, Kraina ¯ubra"
W styczniu 2008 roku Bia³owieski Park Narodowy podpisa³ umowê na realizacjê projektu pt. „Ochrona ¿ubra w Puszczy Bia³owieskiej, Kraina ¯ubra” i tym samym sta³ siê oficjalnym partnerem tego przedsiêwziêcia.
Do tego czasu Park uczestniczy³ tylko w niektórych dzia³aniach projektu, np. prowadzi³ sta³y monitoringu i inwentaryzacjê stada wolno¶ciowego ¿ubrów w Puszczy Bia³owieskiej. Teraz zakres dzia³añ Parku bêdzie znacznie szerszy i obejmie ponadto: zabezpieczenie upraw rolnych, dotkniêtych oddzia³ywaniem ¿ubra oraz kontrolê osobników, które powoduj± szkody w rolnictwie, ³±cznie z ich od³awianiem i transportowaniem w g³±b Puszczy. Park bêdzie odpowiada³ tak¿e za dzier¿awienie od rolników ³±k s³u¿±cych do dokarmiania ¿ubrów oraz za wydanie publikacji po¶wiêconych ¿ubrowi: folderów, broszur informacyjnych skierowanych m.in. do rolników, kalendarzy, map, itp.
Realizacja projektu na terenie Puszczy Bia³owieskiej przewidziana jest na lata 2006-2010. Koordynatorem projektu jest Zak³ad Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Bia³owie¿y, za¶ jego partnerami s±, poza Bia³owieski Parkiem Narodowym, Lasy Pañstwowe i Fundacja Zielone P³uca Polski. Projekt wspó³finansowany jest przez Wspólnotê Europejsk± LIFE – Przyroda oraz Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne.
G³ównym celem projektu jest poprawa sytuacji ¿ubra, zapewnienie d³ugoterminowej ochrony i zachowania gatunku oraz rozwój turystyki w oparciu o ¿ubra, jako kluczow± atrakcjê turystyczn± regionu. Inne dzia³ania realizowane w ramach projektu to m.in.:
  - poprawienie dostêpno¶ci po¿ywienia i wody dla ¿ubra, np. poprzez: wykaszanie ³±k, wzbogacenie bazy pokarmowej
    o gatunki preferowane przez ¿ubra (uprawa drzew owocowych), tworzenie ma³ych oczek wodnych i miejsc
    dokarmiania;
  - wytyczenie i ochrona korytarzy ekologicznych, u³atwiaj±cych rozprzestrzenianie siê gatunku na nowe tereny;
  - ca³oroczny monitoring ¿ubrów, pozwalaj±cy na efektywn± ochronê gatunku i kontrolowanie kondycji gatunku;
  - wspieranie rozwoju turystyki w regionie z uwzglêdnieniem ¿ubra jako g³ównej atrakcji;
  - kampania informacyjno-edukacyjna spo³eczeñstwa.


                                                                                                         Anna Gierasimiuk

kraina_zubra


 
  • Polish
  • English
home