Strona główna arrow Aktualności arrow Klucz do oznaczania grzybów wieloporowatych
Klucz do oznaczania grzybów wieloporowatych Drukuj
 

W grudniu 2013 roku ukazała się książka fińskiego mykologa Tuomo Niemelä „Polypores of the Białowieża Forest" – „Grzyby poliporoidalne Puszczy Białowieskiej". Wydano ją staraniem Pracowni Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego w ramach projektu  finansowanego przez Fundusz Leśny. Publikacja ma dwie wersje językowe – angielską i polską – stanowiące komplet.

Grzyby poliporoidalne – to grzyby wielkoowocnikowe, rozwijające się głównie na żywym lub martwym drewnie drzew i krzewów, stąd charakteryzuje się je jako grzyby nadrzewne. Większość gatunków grzybów poliporoidalnych rozkłada drewno, a znaczna ich część – to pasożyty atakujące zdrowe oraz osłabione drzewa.

Opracowanie Tuomo Niemeli jest rezultatem prac przeprowadzonych w latach 2008-2012 na terenie Białowieskiego Parku Narodowego przez zespół mykologów z Uniwersytetu Helsińskiego, z pomocą współpracowników z Polski (wśród nich są także pracownicy BPN), podczas których znaleziono 142 gatunki grzybów. W opracowaniu wykorzystano także wcześniej opublikowane dane, uzupełniając wykaz o dalsze 35 gatunki. Nie jest to jeszcze ostateczna liczba gatunków dla tego obszaru. Dodajmy, że około 15 gatunków jest nowych dla BPN, z których część jest nowa dla Polski.

Publikacja fińskiego badacza jest praktycznym kluczem do oznaczania grzybów poliporoidalnych (wraz z opisami gatunków) występujących na terenie BPN. Autor poleca jej wykorzystanie podczas sympozjów mykologicznych lub warsztatów poświęconych tej grupie organizmów.           

Wersja polska książki jest zilustrowana 56 zdjęciami barwnymi, wykonanymi przez autora. Przedstawiają one różne gatunki grzybów i miejsca ich występowania. W wersji angielskiej książki zdjęcia grzybów (55) przedstawione są jako czarno-białe (znajdują się one na stronach 45-57). Na końcu książki umieszczono 8 barwnych zdjęć autorstwa Renaty i Marka Kosińskich, przedstawiających środowisko bytowania grzybów poliporoidalnych.

Tłumaczenia książki na język polski dokonała Małgorzata Kukiełka. Weryfikację naukową wykonała dr Anna Kujawa. Okładkę zaprojektował Jarosław Chyra.

Obie wersje książki – angielska i polska – ukazały się w nakładach po 1000 egzemplarzy. Wydawcą jest Białowieski Park Narodowy.

Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home