Strona g³ówna arrow "Matecznik Bia³owieski"
Drukuj E-mail
"MATECZNIK" (0/2007)
KWARTALNIK POPULARNONAUKOWY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze
królestwo ro¶lin

  kwiatki

NIEZYWK£E GEOFITY (str. 2)
Joanna Bober
Interesuj±cym zjawiskiem jest masowe wystêpowanie w bia³owieskich gr±dach ¿ywca cebulkowego - gatunku uchodz±cego za charakterystyczny sk³adnik runa buczyn. Jego wystêpowanie w Puszczy Bia³owieskiej jest zapewne zwi±zane z podobieñstwem warunków ekologicznych i klimatycznych gr±dów do niezbyt odleg³ych buczyn.

królestwo zwierz±t

  motylek

MODRASZEK ARION (str. 5)
Marcin Sielezniew
Byæ mo¿e w Europie i w Polsce mamy do czynienia tak naprawdê z dwoma gatunkami albo podgatunkami ariona! Mam nadzieje, ¿e uda siê wyja¶niæ tê zagadkê zanim arion wyginie ca³kowicie, a wyniki badañ pomog± w jego ochronie równie¿ na terenie Puszczy Bia³owieskiej.

 zabeczka
CZY MO¯NA POKOCHAÆ P£AZY (str. 7)
Renata Krzy¶ciak-Kosiñska
P³azy by³y pospolite. Niestety - nale¿y u¿yæ w tym przypadku czasu przesz³ego. Ju¿ od kilku dziesiêcioleci odnotowuje siê bowiem spadek liczebno¶ci p³azów na ca³ym ¶wiecie. Trend ten jest tak¿e zauwa¿alny w Polsce. Dostrze¿enie prawdziwej warto¶ci p³azów w przyrodziei w naszym ¿yciu jest pierwszym krokiem do ich ochrony.

  zubry_w_klatce

¯UBRY W MATECZNIKU (str. 10)
Zbigniew Krasiñski
Prof. W³adys³aw Szafer po pobycie w Puszczy Bia³owieskiej w kwietniu 1919 r. w swoim raporcie kre¶li takie s³owa: "... zgin±³ z ostêpów i mateczników Puszczy Bia³owieskiej i ¿ubr, król kniei polskiej". Zdumiewaj±ce by³o, ¿e nie ocala³ ani jeden ¿ubr z ostatniego na ¶wiecie stada ¿ubrów nizinnych w Puszczy Bia³owieskiej...

ludzie puszczy

  profesor

JANUSZ BOGDAN FALIÑSKI (str. 12)
Czes³aw Oko³ów
O niespo¿ytej energii Profesora mia³em okazjê przekonaæ siê niejednokrotnie, gdy po powrocie z Warszawy oko³o pó³nocy telefonowa³ do mnie z ró¿nymi propozycjami dotycz±cymi funkcjonowania Bia³owieskiego Parku Narodowego. Na moje pytanie "Janusz, czy wiesz, która godzina?" - odpowiada³: "Wiem, ale ja jeszcze pracujê".

puszcza w sztuce

  zubry

ROBERT HAINARD W BIA£OWIE¯Y (str. 14)
Piotr Daszkiewicz, Tomasz Samojlik
Gdy by³em w Polsce w 1956 roku, wypuszczono na wolno¶æ cztery osobniki (¿ubry ¿y³y tak¿e na wolno¶ci po drugiej stronie granicy polsko-rosyjskiej, która dzieli obecnie dziewicz± Puszczê na dwie czê¶ci). [...] ¯ubr to przyroda w ca³ym swoim majestacie, zagro¿ona i byæ mo¿e zaginiona.

puszcza w literaturze

  wierszyk

POEZJA FRANCISZKA KOBRYÑCZUKA (str. 16)

Prof. dr hab. Franciszek Kobryñczuk jest cz³onkiem Zwi±zku Literatów Polskich, autorem utworów dla dzieci, które opublikowa³ w blisko 30 ksi±¿kach. Wyda³ dwa tomiki wierszy dla doros³ych "Przydro¿nym brzozom” i "Laury i laurki".

 
  • Polish
  • English
home contact sitemap