Strona główna arrow Aktualności arrow Otwarto pierwszą trasę narciarską w Gminie Białowieża
Otwarto pierwszą trasę narciarską w Gminie Białowieża Drukuj
 

1 lutego 2014 r. na stadionie gminnym w Białowieży Wójt Gminy Białowieża Albert Litwinowicz i Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego dr Mirosław Stepaniuk dokonali uroczystego otwarcia pierwszej trasy dla nart biegowych na terenie Gminy Białowieża. Jest to pierwsza trasa dla narciarzy w Puszczy Białowieskiej.

Na otwarciu stawiło się ponad 40 sympatyków tej zimowej formy aktywności. Wśród nich dominowali mieszkańcy Białowieży i okolicznych miejscowości, ale nie zabrakło też turystów. Niektórzy specjalnie przyjechali z Białegostoku i Warszawy, by pojeździć na nartach biegowych na specjalnie w tym celu wytyczonej trasie. Jak mówili – Puszcza urzeka ich zimą, wspaniale wtedy tutaj odpoczywają. Dotąd sami musieli przecierać na nartach puszczańskie drogi, teraz cieszą się, że ktoś im to ułatwi.

Po krótkim powitaniu przez Wójta Gminy Białowieża i symbolicznym przecięciu wstęgi rozpiętej między dwoma narciarskimi kijkami miłośnicy „biegówek" odbyli na stadionie krótką rozgrzewkę. Potem ponad 30-osobowa grupa prowadzona przez Janusza Szpakowicza – pracownika Białowieskiego Parku Narodowego, miłośnika narciarstwa biegowego ruszyła na trasę. Kto nie przybył przygotowany na rajd narciarski, a dopiero na spotkaniu podjął decyzję o wypróbowaniu swych sił – na miejscu mógł wypożyczyć profesjonalny sprzęt. W słoneczne, niezbyt mroźne popołudnie, choć nieco jeszcze wietrzne, pokonanie ok. 5-kilometrowego fragmentu trasy nawet nowicjuszom nie sprawiło zbyt dużej trudności. Trasa została wcześniej oznakowana. Założony został ślad narciarski, sukcesywnie codziennie przecierany z uwagi na silnie wiejący od kilku dni wiatr. Wszyscy uczestnicy rajdu szczęśliwie stawili się na mecie. A tu czekało już płonące ognisko z gorącym bigosem i herbatą. Tak aktywnie spędzone popołudnie wielu uczestnikom przypadło do gustu. Na pewno część z nich niebawem powróci na trasę.

Wyznaczona trasa dla nart biegowych na terenie Gminy Białowieża ma ponad 10 km. Przygotował ją Urząd Gminy Białowieża za środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, Nadleśnictwem Białowieża, Białowieskim Ośrodkiem Kultury i Ochotniczą Strażą Pożarną w Białowieży.

Trasa biegnie przez północną malowniczą część Polany Białowieskiej, skąd roztacza się piękny widok na ścianę obszaru leśnego Puszczy Białowieskiej, w tym na najcenniejszą przyrodniczo część Białowieskiego Parku Narodowego, która od ponad 90 lat objęta jest ochroną ścisłą. Pętla o długości ok. 1,3 km prowadzi przez zabytkowy Park Pałacowy z przełomu XIX i XX w., stanowiący otoczenie dawnej carskiej rezydencji – dziś teren Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się dyrekcja Parku oraz muzeum. Dalej trasa prowadzi powyżej linii białowieskich zabudowań na wschód w kierunku leśnych obszarów Puszczy Białowieskiej. W niektórych miejscach trasa narciarska pokrywa się z istniejącymi trasami do nordic walkingu na terenie Nadleśnictwa Białowieża. W kilku miejscach na trasie jest szansa na zobaczenie żubrów, które właśnie o tej porze roku najchętniej opuszczają zwarty kompleks leśny i wychodzą na pola i łąki.

Gmina Białowieża w ramach projektu zakupiła sprzęt do zakładania śladu narciarskiego. Cała trasa oznakowana jest tabliczkami kierunkowymi w kolorze niebiesko-białym. W trzech miejscach staną większe tablice informujące o przebiegu trasy. Ponadto gmina kupiła 15 kompletów do narciarstwa biegowego, które zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści będą mogli wypożyczać bezpłatnie.
Powstała trasa narciarska ma uatrakcyjnić turystom zimowy pobyt w Puszczy Białowieskiej.
Serdecznie zapraszamy na aktywny wypoczynek zimą do Puszczy.

Tekst: Anna Gierasimiuk
Zdjęcia: Anna Gierasimiuk, archiwum Urzędu Gminy Białowieża
 
  • Polish
  • English
home