
![]() |
,,PNRP’’ 27(1) za 2008 r. Porosty rezerwatów torfowiskowych „Mszar” i „Redykajny” na Pojezierzu Olsztyńskim STRESZCZENIE Rezerwaty torfowiskowe „Mszar” i „Redykajny” położone są w centralnej części Pojezierza Olsztyńskiego, w granicach administracyjnych miasta Olsztyna. Badania lichenologiczne przeprowadzono w tych obiektach w latach 1999 – 2001. Odnotowano występowanie 93 gatunków porostów, w tym 44 w rezerwacie „Mszar” oraz 80 w rezerwacie „Redykajny”. Biota porostów obu obiektów zawiera liczną grupę gatunków rzadkich (np. Calicium trabinellum, Parmelia submontana, Usnea subfloridana) lub rzadko wyróżnianych w Polsce i znanych dotychczas z nielicznych stanowisk (np. Absconditella lignicola, Fuscidea arboricola, F. pusilla, Lecanora ramulicola, Lecidea nylanderi, Pycnora sorophora, Scoliciosporum sarothamni, Thelidium minutulum). Wyróżniono 16 gatunków objętych w Polsce ochroną gatunkową oraz 23 gatunki zagrożone w skali kraju wymarciem. Na badanym terenie dominowały epifty (72 taksony) i epiksyle (47). Spośród występujących w obu rezerwatach forofitów najbogatsze bioty porostowe odnotowano na korze olszy czarnej (28), osiki (21), brzozy (19), sosny pospolitej (18), dębu szypułkowego (16) i jesionu zwyczajnego (10). Wyłącznie na drewnie odnotowano kilka rzadkich gatunków, m.in.: Absconditella lignicola, Calicium trabinellum, Chaenotheca trichialis, Ch. xyloxena, Chaenothecopsis pusiola, Micarea melaena i Vulpicida pinastri.
STRESZCZENIE
Współczesne trendy w gospodarowaniu zasobami biosfery oraz działalność człowieka w środowisku przyrodniczym sprawiają, że liczne elementy flory i fauny znajdują się w zasięgu bezpośredniego zagrożenia ze strony przemysłu, gospodarki rolnej i leśnej, komunikacji oraz penetracji turystycznej i myślistwa. Do roślin zagrożonych należy m.in. dziewięćsił popłocholistny Carlina onopordifolia BESSER - gatunek o endemicznym typie zasięgu, bardzo rzadki we florze Polski, znany zaledwie z kilku stanowisk, z których tylko trzy można uważać za liczne, powyżej 1000 okazów (2 na Wyżynie Małopolskiej i 1 na Wyżynie Lubelskiej). Ze względu na niedużą liczbę stanowisk gatunek ten znalazł się na liście roślin chronionych oraz został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Podobne miejsce zajmuje w Czerwonej Księdze Ukrainy. Jest to roślina bardzo specyficznych środowisk, zajmuje bowiem wapienne wzniesienia o silnie nasłonecznionych stokach, gdzie wykształcają się zbiorowiska wybitnie ciepłolubnie z udziałem gatunków charakterystycznych dla formacji stepowych. Od ponad 100 lat dziewięćsił popłocholistny budzi zainteresowanie botaników i ekologów, którzy badali jego dynamikę populacyjną, wymagania siedliskowe, rozmieszczenie geograficzne, skuteczność ochrony prawnej oraz możliwość wzbogacania liczebności na nowych, zastępczych stanowiskach.
STRESZCZENIE
Flora rezerwatu przyrody „Mokry Jegiel” i bezpośrednio do niego przylegających terenów liczy 263 gatunki roślin naczyniowych, należących pod względem systematycznym (hierarchicznie) do: 5 gromad, 6 klas, 41 rzędów, 66 rodzin i 166 rodzajów. Dominującą grupą są rośliny okrytozalążkowe posiadające aż 248 przedstawicieli, zgrupowanych w 156 rodzajach i 56 rodzinach. Wśród ostatnio wymienionych taksonów, najliczniej reprezentowane są: Cyperaceae, Asteraceae, Rosaceae, Lamiaceae, Caryophyllaceae, Apiaceae i Ranunculaceae obejmujące ponad 50% stwierdzonych gatunków.
STRESZCZENIE
Dynamikę bioróżnorodności łąk na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego badano na 20 wybranych powierzchniach stałych, występujących w postaci 10 par kwadratów, rozmieszczonych na terenie Wołosatego i Ustrzyk Górnych. W każdej parze wydzielony był kwadrat regularnie koszony i kwadrat wyłączony z użytkowania. Spis florystyczny na powierzchniach przeprowadzono w roku 2000, a następnie, po 6 latach, w roku 2006.
STRESZCZENIE W pracy przedstawiono krytyczny wykaz danych bibliograficznych na temat pająków wymienianych z Ojcowskiego Parku Narodowego (198 gatunków), uzupełniony wynikami przeprowadzonych w 2006 roku badań (240 stwierdzonych gatunków). Łącznie daje to liczbę 284 gatunków pająków wykazywanych z Parku. W danych bibliograficznych można było znaleźć jeszcze informacje o kolejnych 10 gatunkach wymienianych z terenu Parku: Harpactea lepida, Anguliphantes monticola, Ceratinella brevipes, Hypsocephalus dahli, Porrhomma campbelli, P. rosenhaueri, Syedra gracilis, Walckenaeria nodosa, Philodromus poecilus i Leptorchestes berolinensis. Analiza piśmiennictwa ujawniła jednak, że mogły one zostać błędnie oznaczone lub pomyłkowo zaliczone do araneofauny Parku, natomiast L. berolinensis prawdopodobnie wyginął, gdyż nie udało się go ponownie odszukać. Dlatego do czasu potwierdzenia aktualnymi materiałami należy je wykreślić z listy pająków OPN. Przeprowadzone badania ujawniły duże bogactwo gatunkowe wśród pająków zamieszkujących obszar Ojcowskiego PN. Z szczególnie interesujących gatunków zebranych w 2006 roku podkreślić należy stwierdzenie dwóch bardzo rzadkich i chronionych: Atypus muralis i A. piceus. Potwierdzono także, po przeszło 100 latach od pierwszej informacji, obecność Titanoeca quadriguttata. Wstępne wyniki uzyskane w środowiskach kserotermicznych wskazują, że zamieszkują je bardzo interesujące zgrupowania pająków. M.in. stwierdzono obecność Alopecosa inquilina, A. trabalis, Arctosa lutetiana, Pardosa bifasciata, Tegenaria campestris, Zodarion germanicum, Trachyzelotes pedestris, Ozyptila blackwalli, O. claveata, O. scabricula, Xysticus robustus, Asianellus festivus, Phlegra fasciata. Badania przeprowadzone w środowiskach leśnych Ojcowskiego PN wykazały, że ich araneofauna powinna obfitować w wiele gatunków o charakterze górskim. Wskazuje na to m.in. obecność: Anguliphantes nodifer, Centromerus serratus, Saloca kulczynskii, Sintula corniger, Tegenaria silvestris. Pomimo znacznego wydłużenia, do 284 pozycji, listy gatunków znanych z Ojcowskiego PN, należy się spodziewać, że przyszłe badania pozwolą na jej dalsze powiększenie. Zadaniem priorytetowym jest jak najszybsze podjęcie systematycznych badań, celem pełnego poznania zgrupowań pająków zamieszkujących Ojcowski PN.
STRESZCZENIE
W makrozoobentosie wypłyconego zbiornika Krzynia w 2004 roku znaleziono 30 taksonów zaliczanych do 6 gromad: Oligochaeta, Hirudinea, Crustacea, Insecta, Gastropoda, Bivalvia, wśród których dominującą role odgrywały Oligochaeta i larwy Chironomidae, co świadczyło o jego wysoce posuniętej eutrofizacji. O masie mokrej makrozoobentosu decydowały Dreissena polymorpha oraz larwy Chironomidae, ale jedynie w strefie kontaktu rzeka-zbiornik. Przedstawiciele bezkręgowców dennych preferowały strefę płytkowodną.
STRESZCZENIE Połowy badawcze w rezerwatach Źródła Łyny i Las Warmiński prowadzono we wrześniu 2004 roku. W rezerwacie Źródła Łyny stwierdzono występowanie jedynie pstrąga potokowego i ciernika. W rezerwacie Las Warmiński stwierdzono występowanie 9 gatunków ryb. Dwa z pośród nich: głowacz białopłetwy i koza były objęte ochroną gatunkową. W ichtiofaunie dominował kiełb (55,1%). Licznie występowały także: węgorz, koza i głowacz białopłetwy natomiast pstrąg potokowy był gatunkiem zdecydowanie rzadszym niż w rezerwacie Źródła Łyny.
STRESZCZENIE
Badania prowadzone w drugiej połowie XX wieku wskazują, że zmniejsza się liczebność i różnorodność płazów na świecie. W związku z tym coraz ważniejsza jest inwentaryzacja oraz ochrona miejsc występowania i rozrodu płazów. Teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK), na którym prowadzono badania, znajduje się w północno-wschodniej Polsce, obejmuje 6284 ha powierzchni i stanowi unikatowy przykład młodoglacjalnego krajobrazu, z mozaiką siedlisk sprzyjających występowaniu płazów. |