Strona główna arrow Zwiedzanie Obrębu Ochronnego Orłówka
Zwiedzanie Obrębu Ochronnego Orłówka Drukuj

Obręb Ochronny Orłówka (część będąca obszarem ochrony ścisłej) jest najcenniejszym przyrodniczo obiektem
BPN. Rosnący tu las powstał bez ingerencji człowieka. Mamy rzadką okazję zobaczenia w nim całego cyklu życiowego drzewa: od siewki, po spróchniałe, obumierające drzewa kończące już swoje życie. Szczególną uwagę przykuwają złomy, wywroty i uschnięte drzewa. Ich ogromna ilość zaskakuje prawie każdego, kto po raz pierwszy znalazł się w tym miejscu. Jednak to właśnie
z tego pozornego nieporządku bierze swoje źródło unikalność, olbrzymia wartość, niewyobrażalne bogactwo i różnorodność występujących tutaj form życia.

Udając się na zwiedzanie tej części Parku możemy liczyć na spotkanie gatunków typowych dla lasu naturalnego, np. ptaków: dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła trójpalczastego, muchołówki białoszyjej czy sóweczki. Dla wielu gatunków stare drzewostany z dużą ilością rozkładającego się drewna są jedynym środowiskiem życia.

Zwiedzanie Obrębu Ochronnego Orłówka (części będącej obszarem ochrony ścisłej)
możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem licencjonowanym przez Białowieski Park Narodowy. Odbywa się ono pieszo, w grupach do 20 osób, po ustalonych, lecz nie oznakowanych trasach. W ograniczonym zakresie można uzyskać zezwolenie na przejazd pojazdem konnym lub rowerem. Zorganizowane grupy młodzieży szkolnej mogą zwiedzać ten obszar poczynając od 5 klasy szkoły podstawowej. Dla ogółu zwiedzających udostępnia się trasę o długości 4 km, częściowo przebiegającą po kładce. Trasy dłuższe (do 22 km) są dostępne dla grup specjalistycznych, każdorazowo po uzyskaniu zgody Dyrekcji Parku.

Obręb Ochronny Orłówka położony jest w odległości ok. 1 km na północ od Parku Pałacowego. Turyści odwiedzający ten teren mają obowiązek nabycia biletów wstępu w jednym z punktów sprzedaży BPN. Przewodnictwem po obiektach Białowieskiego Parku Narodowego zajmują się biura turystyczne.

Marek Świć
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej


 
  • Polish
  • English
home