Strona główna arrow Aktualności arrow NOC MUZEÓW w Białowieskim Parku Narodowym
NOC MUZEÓW w Białowieskim Parku Narodowym Drukuj
     – 17 maja 2008 r.
W godzinach wieczornych (19:00 – 24:00) zapraszamy do uczestnictwa w ogólnopolskiej imprezie.

Noc Muzeów to ogólnoświatowe wydarzenie kulturalne polegające na zwiedzeniu muzeów i galerii o nietypowej, nocnej porze. Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 r. w Berlinie. Ogromny sukces imprezy spowodował, że w następnych latach podobne prezentacje zaczęto organizować w innych miejscach muzealnych. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się
w 2004 r. w Krakowie. W roku 2007 uczestniczyło w niej kilkaset muzeów i galerii z całej Polski. Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego uczestniczy w tej imprezie po raz pierwszy.


Program Nocy Muzeów w BPN:
•    Od godz. 19:00 – do godz. 24:00 – udostępnienie wystawy stałej za symboliczną opłatą 1 zł;
     rezerwacja godzin wejścia: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
•    19:00 – wernisaż nowej wystawy „Puszcza Białowieska w XIX-wiecznej grafice”.

Ogółem na wystawie prezentujemy 40 prac. Większość z nich pochodzi z kolekcji biblioteki Białowieskiego Parku Narodowego. Autorami wystawy są pracownicy BPN: Ewa Moroz-Keczyńska i Andrzej Keczyński.
W wieku XIX nastąpiło upowszechnienie ilustracji w książkach i czasopismach. Było to możliwe dzięki rozwojowi technik graficznych, jaki miał miejsce w końcu XVIII wieku. Użycie w drukarstwie akwatinty, litografii i drzeworytu sztorcowego, doprowadziło do obniżenia kosztów druku i w konsekwencji - zwiększeniu popytu na ilustracje.
Pierwsze grafiki z terenu Puszczy Białowieskiej pochodzą z roku 1826. Ich autorem jest Jakub Sokołowski (1784 – 1837), jeden z artystów odwiedzających salon hrabiego Chodkiewicza, gdzie malarze i arystokraci zapoznawali się z litografią, która około roku 1818 była nowością w Warszawie. Uczestniczył on w roku 1821 w podróży J. Brinckena, Nadleśnego Naczelnego Lasów Rządowych Królestwa Polskiego do Białowieży. Przywiezione szkice i akwarele pozwoliły na zamieszczenie 4 ilustracji w pracy Brinckena. Były to akwatinty rytowane przez F. K. Dietricha (1779-1847). Zróżnicowane tematycznie ilustracji, ich wielkość i jakość, były odzwierciedleniem tendencji edytorskich na ówczesnym rynku wydawniczym. Wystawę można oglądać do 18 lipca 2008 r. w godzinach pracy Muzeum BPN.


•    20:00 – 21:30 koncert artysty Todara z zespołem W-Z Orkiestra, wstęp wolny.

Zmicier Wajciuszkiewicz znany jako TODAR jest białoruskim piosenkarzem, kompozytorem i muzykiem, charyzmatycznym wykonawcą, od wielu lat jest jedną z najważniejszych osobowości białoruskiej niezależnej sceny muzycznej. Występował m.in. w zespołach „KRYWI” oraz „PAŁAC”. Obecnie gra z zespołem W-Z Orkiestra (Wschód-Zachód Orkiestra) – powstałym w Mińsku w 2001 roku. W-Z Orkiestra odwołuje się do przekraczania granic etnicznych, narodowych między Wschodem i Zachodem. Od tego czasu nagrał 9 płyt oraz brał aktywny udział we wspólnych projektach z innymi wykonawcami.

Zmicier Wajciuszkiewicz czerpie inspirację z białoruskiego folku, motywów muzycznych z Podlasia, Ukrainy, muzyki  żydowskiej, ale także japońskiej, francuskiej i polskiej. Śpiewa poezję białoruską, rosyjską, polską, szwedzką, a nawet japońską. Jeden z jego najnowszych projektów to muzyka do wierszy Rafała Wojaczka.

Od wielu lat Zmicier Wajciuszkiewicz aktywnie angażuje się w obronę Puszczy Białowieskiej.

 

todar


•    19:00 – 24:00 – udostępnienie wystawy stałej symboliczna opłata 1 zł

 

Sponsorami Nocy Muzeów w Białowieskim są: 
 Marka ŻUBR  Powiat hajnowski
Marka ŻUBR
sponsor główny
Starostwo Powiatowe w Hajnówce
sponsor
 
  • Polish
  • English
home