Strona główna arrow "Matecznik Białowieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI" (1/2015)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

DRZEW WĘDROWANIE (str. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Zdolność do rozprzestrzeniania się to jedna z najważniejszych cech wszystkich żywych organizmów. Ale jak tu się rozprzestrzeniać, kiedy jest się drzewem na stałe wrośniętym korzeniami w glebę? Okazuje się, że i one mają swoje sposoby na osiągnięcie tego celu.

GRZYBY JADALNE – FAKTY I MITY (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Wiemy, że były pierwszymi organizmami eukariotycznymi na Ziemi, że są najbardziej spokrewnione ze zwierzętami, że są najbardziej długowiecznymi organizmami na planecie oraz, że na słowo „grzyb” widzimy głównie grzyby wielkoowocnikowe, grzyby drożdżoidalne i pleśnie.

KULKI, GRUSZKI, GWIAZDKI (str. 8)
ANNA KUJAWA
Owocniki grzybów mają powtarzalne, charakterystyczne dla danego gatunku kształty i rozmiary. Te i inne cechy owocników, np. faktura powierzchni, kolor, trwałość – są podstawą do identyfikacji przy użyciu metod konwencjonalnych, bazujących na obserwacji i opisach cech widocznych gołym okiem i cech mikroskopowych.

SOWY (str. 11)
KAROL ZUB
Sowy to nocni łowcy, którzy jak wszyscy mieszkańcy leśnych ostępów wiodący żywot pełen tajemnic, otoczone są wieloma legendami i przesądami. Dla jednych są symbolem mądrości, dla innych stanowią nieodłączny atrybut wiedźm i czarownic.

NAGA PRAWDA O WILKU (str. 15)
KRZYSZTOF SCHMIDT
Wilk od najdawniejszych czasów znajdował się w kręgu zainteresowań człowieka, bądź jako obiekt polowań i „właściciel” cennego trofeum – wilczej skóry, bądź jako jego konkurent w polowaniu na zwierzynę leśną.



 
  • Polish
  • English
home