"MATECZNIK BIA£OWIESKI " (2/2015)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO
w numerze
|
DRZEWO MAGICZNE – CIS (cz. I) (str. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Ju¿ w okresie jurajskim, oko³o 140 milionów lat temu, na Ziemi ros³y drzewa podobne do cisów. Tak wiêc drzewo to jest reliktem minionych epok geologicznych. Obecnie wyró¿nia siê zwykle siedem lub osiem gatunków z tego rodzaju.
|
GRZYBY TRUJ¡CE – MITY I FAKTY (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Lepiej zostawiæ w lesie dziesiêæ dobrych grzybów ni¿ zje¶æ tego jednego, ¶miertelnie truj±cego (zasada ograniczonego zaufania nawet do siebie!). A konkretnie, uczmy ju¿ przedszkolaki, ¿e zabójc± jest ten nie wyró¿niaj±cy siê, zielony muchomor bez plamek, a nie czerwony z ³atkami, z ksi±¿ek dla dzieci!
|
ROGI, WACHLARZE, JÊZORY (str. 8)
ANNA KUJAWA
W zachwyt wprawia widok kandelabrowatych, regularnie wielokrotnie porozga³êzianych, okaza³ych owocników ¶wiecznicy rozga³êzionej. Je¶li obejrzy siê zakoñczenia szczytowych rozga³êzieñ, zauwa¿y siê misterne, regularne wyrostki kojarz±ce siê z dziesi±tkami maleñkich ¶wieczek. Lasy, ³±ki, przydro¿a kryj± jeszcze wiele gatunków o osobliwych kszta³tach owocników. Warto je poznaæ.
|
WIOSENNE MOTYLE (str. 11)
IZABELA DZIEKAÑSKA, MARCIN SIELEZNIEW
Trudno sobie wyobraziæ wiosnê bez motyli – nie tylko dlatego, ¿e s± nieod³±cznym komponentem tej pory roku, ale równie¿, ¿e nale¿± do pierwszych jej zwiastunów. Gdy wokó³ wci±¿ jeszcze szaro, buro i ponuro, a jednak w powietrzu zaczyna siê czuæ ju¿ ten specyficzny zapach nadchodz±cej wiosny, wówczas budz± siê one. Tak budz±, bo pierwsze motyle jakie spotykamy w nowym roku, to te które spêdzi³y zimê w postaci doros³ej pogr±¿one w b³ogim ¶nie.
|
OSTATNIE BIA£OWIESKIE NIED¬WIEDZIE (str. 15)
PIOTR DASZKIEWICZ, TOMASZ SAMOJLIK
Nied¼wiedzie by³y najwiêkszymi drapie¿nikami zamieszkuj±cymi w czasach historycznych Puszczê Bia³owiesk±. Od pierwszego ¼ród³owego potwierdzenia wystêpowania tego gatunku w 1426 roku w kronice Jana D³ugosza do akcji planowej eksterminacji przez s³u¿by carskie w drugiej po³owie XIX wieku, nied¼wiedzie by³y sta³ym elementem bia³owieskiej fauny.
|
|