Strona główna arrow "Matecznik Białowieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (2/2015)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

DRZEWO MAGICZNE – CIS (cz. I) (str. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Już w okresie jurajskim, około 140 milionów lat temu, na Ziemi rosły drzewa podobne do cisów. Tak więc drzewo to jest reliktem minionych epok geologicznych. Obecnie wyróżnia się zwykle siedem lub osiem gatunków z tego rodzaju.

GRZYBY TRUJĄCE – MITY I FAKTY (str. 5)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Lepiej zostawić w lesie dziesięć dobrych grzybów niż zjeść tego jednego, śmiertelnie trującego (zasada ograniczonego zaufania nawet do siebie!). A konkretnie, uczmy już przedszkolaki, że zabójcą jest ten nie wyróżniający się, zielony muchomor bez plamek, a nie czerwony z łatkami, z książek dla dzieci!

ROGI, WACHLARZE, JĘZORY (str. 8)
ANNA KUJAWA
W zachwyt wprawia widok kandelabrowatych, regularnie wielokrotnie porozgałęzianych, okazałych owocników świecznicy rozgałęzionej. Jeśli obejrzy się zakończenia szczytowych rozgałęzień, zauważy się misterne, regularne wyrostki kojarzące się z dziesiątkami maleńkich świeczek. Lasy, łąki, przydroża kryją jeszcze wiele gatunków o osobliwych kształtach owocników. Warto je poznać.

WIOSENNE MOTYLE (str. 11)
IZABELA DZIEKAŃSKA, MARCIN SIELEZNIEW
Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez motyli – nie tylko dlatego, że są nieodłącznym komponentem tej pory roku, ale również, że należą do pierwszych jej zwiastunów. Gdy wokół wciąż jeszcze szaro, buro i ponuro, a jednak w powietrzu zaczyna się czuć już ten specyficzny zapach nadchodzącej wiosny, wówczas budzą się one. Tak budzą, bo pierwsze motyle jakie spotykamy w nowym roku, to te które spędziły zimę w postaci dorosłej pogrążone w błogim śnie.

OSTATNIE BIAŁOWIESKIE NIEDŹWIEDZIE (str. 15)
PIOTR DASZKIEWICZ, TOMASZ SAMOJLIK
Niedźwiedzie były największymi drapieżnikami zamieszkującymi w czasach historycznych Puszczę Białowieską. Od pierwszego źródłowego potwierdzenia występowania tego gatunku w 1426 roku w kronice Jana Długosza do akcji planowej eksterminacji przez służby carskie w drugiej połowie XIX wieku, niedźwiedzie były stałym elementem białowieskiej fauny.



 
  • Polish
  • English
home