Strona g³ówna arrow "Matecznik Bia³owieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIA£OWIESKI " (2/2016)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

WYSOKI JAK BRZOZA... (CZ. 1) (STR. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Trudno jednak podaæ liczbê gatunków brzóz na ¶wiecie, poniewa¿ ró¿ne ¼ród³a podaj± bardzo ró¿ne liczby: od 40 do 120. Trudno te¿, ze wzglêdu na ³atwo¶æ krzy¿owania siê, ustaliæ granice ich zasiêgów. Jakby nie by³o, brzozy rosn± z natury wy³±cznie na pó³kuli pó³nocnej: w Europie, Azji i Ameryce Pó³nocnej, zahaczaj±c lekko o pó³nocno-zachodnie krañce Afryki. Najwiêcej form brzóz opisano z Chin. S± w¶ród nich 30 metrowe drzewa i krzewy nie wy¿sze ni¿ pó³ metra.

CZY GRZYBY TRZEBA CHRONIÆ? (STR. 5.)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Dla rzeczywistej ochrony grzybów istotne s± dwie rzeczy, po pierwsze ochrona ekosystemów (w rozumieniu tych najbardziej pierwotnych i tych „lubianych” przez grzyby), a po drugie, nauczenie ludzi „ochroniarskiego” podej¶cia do grzybów.

JAK OGL¡DAÆ GRZYBY, ¯EBY WIDZIEÆ ICH CECHY (CZ. 3) CECHY HYMENOFORU (STR. 8)
ANNA KUJAWA
S³owo hymenofor pochodzi z jêzyka greckiego, gdzie „hymen” oznacza skórê, b³onê, a „phorós” to nios±cy. Grzyby wytwarzaj± ogromne ilo¶ci zarodników, zatem im wiêksza jest powierzchnia hymenoforu (a tym samym powierzchnia hymenium – warstwy zarodnikotwórczej), tym wiêcej zarodników mo¿e na niej powstaæ.

MI£OSNE SEKRETY MOTYLI (STR. 11)
IZABELA DZIEKAÑSKA, MARCIN SIELEZNIEW
Pewne stare porzekad³o mówi o niewiernych kochankach, ¿e lataj± jak motyle z kwiatka na kwiatek. Jak to siê jednak ma do samych motyli? Jak wygl±daj± ich zwi±zki? Jak ³±cz± siê w pary i czy pozostaj± sobie wierne?

BIA£OWIE¯ANA W DOKUMENTACH JÓZEFA PACZOSKIEGO W ARCHIWUM PAN W POZNANIU (STR. 17)
PIOTR DASZKIEWICZ, TOMASZ SAMOJLIK
Paczoski odegra³ bardzo wa¿n± rolê wprowadzaj±c kategorie fitosocjologiczne do ochrony przyrody. To dziêki jego pracom zaczêto chroniæ ju¿ nie tylko zagro¿one gatunki, ale i zbiorowiska ro¶linne. Ochrona siedlisk jako podstawa ochrony przyrody zosta³a po raz pierwszy opracowana w³a¶nie przez tego przyrodnika, o czym warto pamiêtaæ w czasach, gdy „Dyrektywa Siedliskowa” stanowi jedno z najwa¿niejszych narzêdzi ochrony przyrody Unii Europejskiej.



 
  • Polish
  • English
home