"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (2/2016)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO
w numerze
|
WYSOKI JAK BRZOZA... (CZ. 1) (STR. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Trudno jednak podać liczbę gatunków brzóz na świecie, ponieważ różne źródła podają bardzo różne liczby: od 40 do 120. Trudno też, ze względu na łatwość krzyżowania się, ustalić granice ich zasięgów. Jakby nie było, brzozy rosną z natury wyłącznie na półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej, zahaczając lekko o północno-zachodnie krańce Afryki. Najwięcej form brzóz opisano z Chin. Są wśród nich 30 metrowe drzewa i krzewy nie wyższe niż pół metra.
|
CZY GRZYBY TRZEBA CHRONIĆ? (STR. 5.)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Dla rzeczywistej ochrony grzybów istotne są dwie rzeczy, po pierwsze ochrona ekosystemów (w rozumieniu tych najbardziej pierwotnych i tych „lubianych” przez grzyby), a po drugie, nauczenie ludzi „ochroniarskiego” podejścia do grzybów.
|
JAK OGLĄDAĆ GRZYBY, ŻEBY WIDZIEĆ ICH CECHY (CZ. 3) CECHY HYMENOFORU (STR. 8)
ANNA KUJAWA
Słowo hymenofor pochodzi z języka greckiego, gdzie „hymen” oznacza skórę, błonę, a „phorós” to niosący. Grzyby wytwarzają ogromne ilości zarodników, zatem im większa jest powierzchnia hymenoforu (a tym samym powierzchnia hymenium – warstwy zarodnikotwórczej), tym więcej zarodników może na niej powstać.
|
MIŁOSNE SEKRETY MOTYLI (STR. 11)
IZABELA DZIEKAŃSKA, MARCIN SIELEZNIEW
Pewne stare porzekadło mówi o niewiernych kochankach, że latają jak motyle z kwiatka na kwiatek. Jak to się jednak ma do samych motyli? Jak wyglądają ich związki? Jak łączą się w pary i czy pozostają sobie wierne?
|
BIAŁOWIEŻANA W DOKUMENTACH JÓZEFA PACZOSKIEGO W ARCHIWUM PAN W POZNANIU (STR. 17)
PIOTR DASZKIEWICZ, TOMASZ SAMOJLIK
Paczoski odegrał bardzo ważną rolę wprowadzając kategorie fitosocjologiczne do ochrony przyrody. To dzięki jego pracom zaczęto chronić już nie tylko zagrożone gatunki, ale i zbiorowiska roślinne. Ochrona siedlisk jako podstawa ochrony przyrody została po raz pierwszy opracowana właśnie przez tego przyrodnika, o czym warto pamiętać w czasach, gdy „Dyrektywa Siedliskowa” stanowi jedno z najważniejszych narzędzi ochrony przyrody Unii Europejskiej.
|
|