PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
ZA NAMI 22. WYSTAWA GRZYBÓW PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ Drukuj
 

Odbyła się ona w dniach 16-18 września 2016 w Białowieskim Parku Narodowym. Mimo suszy Mykologom: dr Anna Kujawa, dr hab. inż. Andrzej Szczepkowski, dr Błażej Gierczyk, dr n. med. Tomasz Ślusarczyk, Marek Snowarski, Mirosław Wantoch-Rekowski udało się zebrać 201 gatunków grzybów. W zbiorze grzybów, jak co roku, pomagali Uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży. Dziękujemy!

16 września 2016 w związku z wystawą Białowieski Park Narodowy gościł Dzieci i Młodzież z kilku szkół Euroregionu „Puszcza Białowieska". Przybyło do nas ponad 400 osób, które podzieliliśmy na 3 grupy. Każda z grup uczestniczyła w działaniach przygotowanych w trzech strefach edukacyjnych. W „Strefie OEP" (Ośrodka Edukacji Przyrodniczej) czekały na uczestników trzy aktywności: zwiedzanie pod opieką Mykologów ekspozycji owocników grzybów, oglądanie fragmentu prezentacji multimedialnej „Zwodnicze Sobowtóry" poświęconego muchomorowi zielonawemu - najgroźniejszemu trucicielowi wśród krajowych i europejskich grzybów; sprawdzanie, jaki gatunek grzyba trującego, spośród kilku prezentowanych,  jest podobny do chętnie zbieranego pieprznika jadalnego. Zadanie kończyło się wypełnieniem kuponu konkursowego.  W „Strefie Polany" (na polanie edukacyjnej „Las dla tych, którzy mają mało czasu") przewidziane były trzy zadania konkursowe: „Zapach" - aktywność zapoznawała z nietypowymi zapachami grzybów, np. zapach anyżkowy/miodowy był do „wywąchania" z owocników niszczycy anyżkowej, „Kształt" - uczestnicy mieli za zadanie wybrać kształt przedmiotu użytkowego zbliżony do czubajki kani, „Kolor" - spośród kilku prezentowanych kolorowych grzybów trzeba było wskazać na blankiecie konkursowym kolor właściwy dla dzieżki pomarańczowej. Pomocne okazały się elementy infrastruktury edukacyjnej Polany - słupki obrotowe z grzybami. „Strefa Muzeum" obejmowała salę konferencyjną Białowieskiego Parku Narodowego i dziedziniec przed budynkiem Dyrekcji BPN. W sali konferencyjnej odbył się wykład dr. Anny Kujawy o grzybach i premierowy pokaz gier komputerowych o grzybach: „Grzyby w kolorach tęczy" i „Nie tylko kapelusze". Na dziedzińcu działała „Grzybowa Manufaktura" - każdy uczestnik dostał bawełnianą torbę, którą na miejscu mógł przyozdobić filcowymi grzybami. Po trzech godzinach intensywnej edukacji wszystkie grupy zebrały się na Polanie Edukacyjnej, gdzie spotkała się z nimi Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian. Pod wielkim namiotem zgromadzone zostały urny konkursowe. Odbyło się Wielkie Losowanie nagród w pięciu konkursach, które wcześnie przeprowadzono w strefach edukacyjnych. Rozlosowano łącznie 140 nagród. Każde Dziecko dostało lizak z grzybowym rysunkiem oraz książeczkę edukacyjną „Czy wiesz, co jesz?". W przeprowadzeniu opisanych działań edukacyjnych pomagali nam Wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce z Nauczycielkami: Panią Aliną Ławrynowicz i Panią Ireną Ignatowicz. Dziękujemy!

O 16:00 16 września 2016 odbyło się oficjalne otwarcie 22. Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej. Licznie przybyłych Gości powitała Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Przez godzinę Mykolodzy dzielili się swoją wiedzą ze zwiedzającymi. Odbył się również premierowy pokaz prezentacji edukacyjnej pt. „Zwodnicze Sobowtóry". Na sali konferencyjnej BPN dr Anna Kujawa wygłosiła wykład „Jak oglądać grzyby, żeby widzieć ich cechy?", a o swojej grzybowej pasji opowiedziała autorka bloga kulinarnego Pani Izabella Kulińska (Smaczna Pyza). Pani Iza przed laty wygrała konkurs na grzybową potrawę, który odbył się w ramach działań towarzyszących XIII Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej w Białowieskim Parku Narodowym. Ten sukces stał się inspiracją do założenia bloga kulinarnego. Wszyscy goście wernisażu otrzymali trzy numery biuletynu przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego z cyklem artykułów nawiązujących do tematyki wykładu oraz książeczkę edukacyjną „Czy wiesz, co jesz?", która w części kulinarnej zawiera przepisy potraw z grzybów Pani Izabelli Kulińskiej, zaś w części edukacyjnej - ciekawostkowe opisy wybranych gatunków grzybów jadalnych.

22. Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej, prezentowane podczas niej gry edukacyjne „Grzyby w kolorach tęczy" i „Nie tylko kapelusze", prezentację „Zwodnicze Sobowtóry" oraz wydawnictwo „Czy wiesz, co jesz?" i „Mateczniki Białowieskie", a także transport młodzieży z Euroregionu „Puszcza Białowieska" sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu edukacyjnego o grzybach „W zgodzie z naturą. cz. 1". Program ten realizuje Białowieski Park Narodowy od 2014 roku.

W dniach 16-18 września 22. Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej obejrzało ponad 1100 osób.

Więcej zdjęć tutaj...



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home