"MATECZNIK BIA£OWIESKI " (3/2016)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO
w numerze
|
WYSOKI JAK BRZOZA... (CZ. 2) (STR. 2)
WOJCIECH ADAMOWSKI
Brzoza wchodzi w symbiozê z kilkoma cennymi z punktu widzenia cz³owieka grzybami jadalnymi z rodzaju ko¼larz, o br±zowych, szarawych lub pomarañczowych kapeluszach. Ze wzglêdu na kwa¶ny odczyn kory, flora porostów rosn±cych na brzozie ma sk³ad podobny do flory porostów porastaj±cych korê sosny.
|
DRZEWO PE£NE NIESPODZIANEK (STR. 5.)
MAREK W. KOZ£OWSKI
Przyrodnik przemierzaj±cy le¶ne ostêpy nigdy obojêtnie nie ominie brzozy – bez wzglêdu na to, czy to jest m³ode drzewko, drzewo w sile wieku, czy le¿±ca na gruncie brzozowa k³oda. Brzozy maj± bowiem swój specyficzny przyrodniczy mikrokosmos rozsiedlony na li¶ciach, ga³±zkach, pniach, na grzybni przerastaj±cej martwe drewno i owocnikach hub.
|
GRZYBY – CZ£OWIEK – ¦RODOWISKO (STR. 8)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Jako odrêbne organizmy grzyby pojawi³y siê oko³o 700 milionów lat temu, gdzie¶ w prekambrze, a mo¿e jeszcze wcze¶niej. By³y w¶ród pierwszych organizmów eukariotycznych na naszej planecie. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e jako organizmy symbiotyczne „pomog³y” ro¶linom wyj¶æ z oceanów na l±d. Czyli ju¿ wtedy wp³ywa³y na ¶rodowisko i wykorzystywa³y je do swoich potrzeb (strategii ¿yciowych).
|
GRZYBY CHRONIONE (STR. 11)
ANNA KUJAWA
Niektóre gatunki grzybów spotyka siê czêsto. Ich owocniki wyrastaj± w ró¿nych miejscach: lasach, na ³±kach, na przydro¿ach, w parkach i ogrodach. Niektóre z nich, tworz±ce jadalne owocniki s± powszechnie zbierane i wykorzystywane kulinarnie. S± jednak grzyby, które maj± tak specyficzne wymagania, ¿e do znalezienia ich owocników potrzeba wiedzy, odpowiedniego miejsca i… ³utu szczê¶cia. W tym i nastêpnym artykule przyjrzymy siê grzybom chronionym i innym, rzadkim, gin±cym, zas³uguj±cym na szczególn± uwagê i wyj±tkowe traktowanie.
|
KONIKI TYPU TARPANA W PUSZCZY BIA£OWIESKIEJ (STR. 14)
ZBIGNIEW A. KRASIÑSKI
W 2016 roku mija 80. rocznica rozpoczêcia hodowli koników typu tarpana w Puszczy Bia³owieskiej. W 1933 roku na posiedzeniu Polskiego Oddzia³u Towarzystwa Ochrony ¯ubra prof. Tadeusz Vetulani (1897–1952) z Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie roku przedstawi³ wniosek o utworzenie rezerwatu koników w Bia³owie¿y. Jednak dopiero w 1936 roku uda³o siê ten projekt zrealizowaæ. Dyrekcja Lasów Pañstwowych poleci³a na ten cel ogrodziæ 4 ha lasu w oddziale 529 w Puszczy Bia³owieskiej.
|
|