Pa¼dziernik w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2016 Drukuj
 

10 lat temu

20 pa¼dziernika 2006 r.
Bia³owieski Park Narodowy wys³a³ do Francji 7 ¿ubrów. Do transportu do³±czono tak¿e 5 samców ze stada w Niepo³omicach, które trafi³y do niemieckiej Nadrenii. Bia³owieskie ¿ubry dotar³y do rezerwatu w Andon Thorenc k. Nicei, który funkcjonuje na obszarze 700 ha i jest prowadzony przez osoby prywatne, dzia³aj±ce w stowarzyszeniu hodowli dzikich zwierz±t.

21 - 28 pa¼dziernika 2006 r.
Anna Abrahams wykona³a na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego zdjêcia do dokumentalnego filmu artystycznego, realizowanego we wspó³pracy z Nederlande Filmmuseum (Holenderskie Muzeum Filmowe) w Amsterdamie.

22 pa¼dziernika 2006 r.
TVP na kanale 3 wyemitowa³a na ¿ywo z Bia³owie¿y, w trzech oko³o 40-minutowych wej¶ciach na antenê, program „Telewizja Regionów", Pierwsz± czê¶æ programu wype³ni³a opowie¶æ o restytucji ¿ubra, w drugiej przedstawiono tradycje ³owieckie Bia³owie¿y, za¶ w trzeciej - opowiedziano o miejscach niezwyk³ych w Puszczy i miejscowych twórcach, którzy czerpi± z lasu inspiracjê dla swojej twórczo¶ci. Rozmowy prowadzone by³y przed siedzib± dyrekcji Bia³owieskiego Parku Narodowego, pod wiekowymi dêbami. Przed obiektywem kamery wyst±pili m.in. Józef Popiel - dyrektor Bia³owieskiego Parku Narodowego, prof. Ma³gorzata Krasiñska i dr Zbigniew Krasiñski - wieloletni badacze bia³owieskich ¿ubrów, prof. Simona Kossak - przyrodnik, przewodnicz±ca Rady Naukowej Bia³owieskiego Parku Narodowego, malarz Wiktor Kabac, poeta Borys Russko, dziennikarz Adam Wajrak oraz pracownicy Centrum Edukacyjno-Muzealnego BPN.

25 pa¼dziernika 2006 r.
W Urzêdzie Marsza³kowskim w Bia³ymstoku odby³o siê spotkanie Komisji Problemowej Zespo³u Prezydenta RP do spraw Opracowania Projektu Ustawy Reguluj±cej Status Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Puszczy Bia³owieskiej. W posiedzeniu wziêli udzia³ przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa ¦rodowiska, Samorz±dów, Administracji Lasów Pañstwowych i Bia³owieskiego Parku Narodowego. Podczas spotkania prof. Marek Górski i Krzysztof Niedzia³kowski przedstawili propozycjê zmian w ustawie o ochronie przyrody i projekt ustawy o powo³aniu Parku Narodowego Puszczy Bia³owieskiej, za¶ prof. Tomasz ¯ylicz, Stefan Jakimiuk i Krzysztof To³wiñski propozycjê programu wsparcia spo³ecznego dla Powiatu Hajnowskiego w zwi±zku z powo³aniem PNPB. Odby³a siê tak¿e prezentacja przewidywanych zasad funkcjonowania PNPB. Zebrani wys³uchali równie¿ wyst±pieñ ministra ¶rodowiska prof. Jana Szyszko, dyrektora generalnego LP Andrzeja Matysiaka oraz przedstawicieli samorz±dów.

28 pa¼dziernika 2006 r.
W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶ci³ ambasador Szwecji Tomas Bertelman. Towarzyszy³ mu radca ambasady Gunnar Haglund

 

20 lat temu

12 pa¼dziernika 1996 r.
Uroczy¶cie ¶wiêtowano 400-lecie Bia³owie¿y. W tym dniu dokonano oficjalnego otwarcia gminnej oczyszczalni ¶cieków oraz O¶rodka Edukacji Przyrodniczej BPN im. J. J. Karpiñskiego. Po po³udniu odby³a siê uroczysta sesja Rady Gminy z udzia³em zaproszonych go¶ci. Towarzyszy³a jej wystawa fotograficzna pn. „Zabytki Bia³owie¿y". W tym samym czasie w O¶rodku odby³o siê seminarium pn. „Gdzie jest miejsce na edukacjê przyrodnicz±?". Wieczorem, w Parku Pa³acowym urz±dzono widowisko plenerowe. Wyst±pili w nim uczniowie Technikum Le¶nego, którzy na tê okazjê wypo¿yczyli renesansowe stroje z Teatru Dramatycznego im. Wêgierki w Bia³ymstoku. Na zakoñczenie odby³ siê pokaz sztucznych ogni.

 

30 lat temu

1 pa¼dziernika 1986 r.
Bia³owieski Park Narodowy zwiedzi³ minister le¶nictwa Litwy Witalis Lukaszewiczius.

10 - 11 pa¼dziernika 1986 r.
W Domu My¶liwskim w Bia³owie¿y odpoczywa³ emerytowany genera³ Tadeusz Pietrzak.

15 pa¼dziernika 1986 r.
W wypadku samochodowym zgin±³ doc. dr Janusz M. Wolak - le¶nik-ekolog, wybitny specjalista z zakresu fitosocjologii i siedliskoznawstwa. Uczestniczy³ on od 1955 roku w badaniach ekologicznych prowadzonych przez Zygmunta Obmiñskiego na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego. Opracowa³ szczegó³ow± charakterystykê fitosocjologiczn± wszystkich powierzchni badawczych tego terenu oraz prowadzi³ kilkuletnie badania nad sukcesj± ro¶linno¶ci na terenach nadrzecznych, s±siaduj±cych z BPN.

26 pa¼dziernika 1986 r.
Szefowa biura warszawskiego telewizji amerykañskiej ABC, Alma Kadragic przeprowadzi³a wywiad z kierownikiem O¶rodka Hodowli ¯ubrów, W³odzimierzem Piro¿nikowem, który zosta³ wyemitowany w jednym z wydañ dziennika ABC-News.

 

40 lat temu

22 pa¼dziernika 1976 r.
W Bia³owie¿y zakoñczy³a siê pierwsza - jesienna - tura XII Miêdzynarodowego Pleneru Malarskiego. Przebiega³a ona pod has³em malarstwa figuralnego. W plenerze uczestniczy³o ³±cznie 30 malarzy, w tym 9 z zagranicy. Wernisa¿ wystawy odby³ siê 14 maja 1977 roku w Galerii Sztuki Wspó³czesnej w Bia³ymstoku.

Pa¼dziernik 1976 r.
W BPN przebywa³ re¿yser telewizji francuskiej Christian A. Gomila

W Bia³owie¿y rozpocz±³ siê kurs przewodnicki, na który zapisa³o siê oko³o 50 osób. Kurs trwa³ do maja 1977 roku.

 

50 lat temu

8 - 15 pa¼dziernika 1966 r.
W ramach Tygodnia Ochrony Przyrody, w Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN w Bia³owie¿y odby³ siê pokaz arkuszy zielnikowych ro¶lin prawnie chronionych wystêpuj±cych w Puszczy Bia³owieskiej. Wystawê zorganizowano we wspó³pracy z miejscow± Pracowni± Badania Lasów Pierwotnych IBL. Frekwencja zwiedzaj±cych wynios³a ponad 1700 osób.

16 pa¼dziernika 1966 r.
Bia³owieski Park Narodowy zwiedzi³ z ¿on± Henriett± ambasador Holandii Albrecht Calkoen.

19 pa¼dziernika 1966 r.
Komisja, z³o¿ona z siedmiu przedstawicieli miejscowych i powiatowych instytucji, urzêdów i organizacji spo³ecznych, przeprowadzi³a dochodzenie w sprawie wykrycia szcz±tków ludzkich na terenie budowy hotelu turystycznego w Parku Pa³acowym w Bia³owie¿y (znaleziono 7 czaszek i inne czê¶ci szkieletu). Ustalono, ¿e szcz±tki te pochodz± z okresu nie pó¼niejszego ni¿ XIX wiek. Komisja zaleci³a kierownictwu budowy i inwestorowi zebranie szcz±tków do skrzyni i pochowania ich na miejscowym cmentarzu. Dwie czaszki, znalezione nieco wcze¶niej, trafi³y do Zak³adu Badania Ssaków PAN w Bia³owie¿y. W 1967 roku w ZBS zdeponowano jeszcze jedn± czaszkê pochodz±c± z tego samego miejsca.

 

60 lat temu

3 i 4 pa¼dziernika 1956 r.
Bia³owieski Park Narodowy zwiedzili: literat Radowan Kratky i artysta malarz Otokar Stombero z Czechos³owacji.

23 pa¼dziernika 1956 r.
W³odzimierz Puchalski i operator Janusz Czecz wykonali w BPN zdjêcia do filmu o¶wiatowego.


70 lat temu

1 - 12 pa¼dziernika 1946 r.
Ustalono granicê pañstwow± na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego. Na skutek odciêcia czê¶ci powierzchni chronionej, obszar rezerwatu ¶cis³ego zmniejszy³ siê o 35,64 ha.

 

80 lat temu

Listopad 1936 r.
Bia³owieskie muzeum zosta³o wpisane do urzêdowego rejestru muzeów w Polsce jako Puszczañskie Muzeum Przyrodnicze w Bia³owie¿y.

 

90 lat temu

4 i 5 pa¼dziernika 1926 r.
W Bia³owie¿y i Hajnówce go¶ci³ prof. dr Aimo Kaarlo Cajander, dyrektor generalny lasów i by³y premier Finlandii. Go¶cia oprowadzali po Puszczy prof. Józef Paczoski - kierownik Parku Narodowego (wówczas oficjalnie jeszcze Nadle¶nictwa Rezerwat) i radca ministerialny Jan Kloska.

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home