Strona główna arrow "Matecznik Białowieski"
Drukuj
"MATECZNIK BIAŁOWIESKI " (4/2016)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

GRZYBOWE RARYTASY Z PUSZCZAŃSKIEGO LASU (STR. 2)
DARIUSZ KARASIŃSKI
Puszczański las białowieski jest miejscem pod każdym względem niezwykłym. Ten rozległy, najlepiej zachowany na Niżu Europejskim kompleks leśny o charakterze naturalnym, z bardzo zróżnicowaną strukturą przestrzenną i wiekową, stanowi w skali europejskiej bezcenną ostoję dla organizmów z różnych grup systematycznych, w tym grzybów.

NIEKONWENCJONALNE WYKORZYSTYWANIE I ZASTOSOWANIA GRZYBÓW NADRZEWNYCH (STR. 7)
ANDRZEJ SZCZEPKOWSKI
Człowiek od najdawniejszych czasów wykorzystuje grzyby, w tym również te, które wyrastają na drzewach i drewnie. Włączył je w system swoich obrzędów i wierzeń religijnych. Znalazły one liczne, choć mało znane, praktyczne zastosowanie.

KRÓLESTWO TAJEMNE, CZYLI: CZEGO NIE WIEMY O GRZYBACH (STR. 11)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Należy napomknąć o mocarności grzybów. Takie poczciwiny, jak pieczarki, są w stanie rozsadzić asfalt, aby ich owocniki mogły wysiać zarodniki. A co powiedzieć o pleśni Pilobolus, rosnącej na nawozie trawożerców, która, aby jej zarodniki dosięgły ich pysków, wyrzuca je z przyspieszeniem równym rakietom kosmicznym.

GRZYBY ZAGROŻONE I RZADKIE (STR. 14)
ANNA KUJAWA
Utrata różnorodności gatunkowej realizuje się najczęściej poprzez zanikanie (wymieranie) gatunków najrzadszych, żyjących w małych populacjach na ograniczonym terenie. Stan naszej wiedzy o rozmieszczeniu grzybów w Polsce jest daleki od ideału i daleki od rzeczywistego poznania, jednak próbuje się określać zagrożenie poszczególnych gatunków.

CZESŁAW OKOŁÓW (1935–2016) (STR. 16)
PIOTR BAJKO
Pozostawił po sobie trwały ślad w historii Białowieskiego Parku Narodowego, białowieskiej turystyki, przewodnictwa i muzealnictwa przyrodniczego. Dr inż. Czesław Okołów – leśnik, entomolog, bibliograf, działacz ochrony przyrody i popularyzator wiedzy o Puszczy Białowieskiej był człowiekiem znanym nie tylko w Białowieży, na Białostocczyźnie, ale również w wielu ośrodkach naukowych i przyrodniczych w Polsce oraz za granicą.



 
  • Polish
  • English
home