Strona g³ówna arrow "Matecznik Bia³owieski"
Drukuj E-mail
"MATECZNIK BIA£OWIESKI " (4/2016)
BIULETYN PRZYRODNICZY
BIA£OWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

w numerze

GRZYBOWE RARYTASY Z PUSZCZAÑSKIEGO LASU (STR. 2)
DARIUSZ KARASIÑSKI
Puszczañski las bia³owieski jest miejscem pod ka¿dym wzglêdem niezwyk³ym. Ten rozleg³y, najlepiej zachowany na Ni¿u Europejskim kompleks le¶ny o charakterze naturalnym, z bardzo zró¿nicowan± struktur± przestrzenn± i wiekow±, stanowi w skali europejskiej bezcenn± ostojê dla organizmów z ró¿nych grup systematycznych, w tym grzybów.

NIEKONWENCJONALNE WYKORZYSTYWANIE I ZASTOSOWANIA GRZYBÓW NADRZEWNYCH (STR. 7)
ANDRZEJ SZCZEPKOWSKI
Cz³owiek od najdawniejszych czasów wykorzystuje grzyby, w tym równie¿ te, które wyrastaj± na drzewach i drewnie. W³±czy³ je w system swoich obrzêdów i wierzeñ religijnych. Znalaz³y one liczne, choæ ma³o znane, praktyczne zastosowanie.

KRÓLESTWO TAJEMNE, CZYLI: CZEGO NIE WIEMY O GRZYBACH (STR. 11)
KRZYSZTOF GRZYWNOWICZ
Nale¿y napomkn±æ o mocarno¶ci grzybów. Takie poczciwiny, jak pieczarki, s± w stanie rozsadziæ asfalt, aby ich owocniki mog³y wysiaæ zarodniki. A co powiedzieæ o ple¶ni Pilobolus, rosn±cej na nawozie trawo¿erców, która, aby jej zarodniki dosiêg³y ich pysków, wyrzuca je z przyspieszeniem równym rakietom kosmicznym.

GRZYBY ZAGRO¯ONE I RZADKIE (STR. 14)
ANNA KUJAWA
Utrata ró¿norodno¶ci gatunkowej realizuje siê najczê¶ciej poprzez zanikanie (wymieranie) gatunków najrzadszych, ¿yj±cych w ma³ych populacjach na ograniczonym terenie. Stan naszej wiedzy o rozmieszczeniu grzybów w Polsce jest daleki od idea³u i daleki od rzeczywistego poznania, jednak próbuje siê okre¶laæ zagro¿enie poszczególnych gatunków.

CZES£AW OKO£ÓW (1935–2016) (STR. 16)
PIOTR BAJKO
Pozostawi³ po sobie trwa³y ¶lad w historii Bia³owieskiego Parku Narodowego, bia³owieskiej turystyki, przewodnictwa i muzealnictwa przyrodniczego. Dr in¿. Czes³aw Oko³ów – le¶nik, entomolog, bibliograf, dzia³acz ochrony przyrody i popularyzator wiedzy o Puszczy Bia³owieskiej by³ cz³owiekiem znanym nie tylko w Bia³owie¿y, na Bia³ostocczy¼nie, ale równie¿ w wielu o¶rodkach naukowych i przyrodniczych w Polsce oraz za granic±.



 
  • Polish
  • English
home contact sitemap