Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci arrow Dwie nowe ksi±¿ki o zasobach przyrodniczych Bia³owieskiego Parku Narodowego
Dwie nowe ksi±¿ki o zasobach przyrodniczych Bia³owieskiego Parku Narodowego Drukuj
 

W po³owie grudnia 2016 roku opu¶ci³y drukarniê dwie obszerne, monograficzne publikacje - „Ekosystemy wodne Bia³owieskiego Parku Narodowego" i „L±dowe ekosystemy niele¶ne Bia³owieskiego Parku Narodowego", które powsta³y w ramach projektu „Harmonizacja danych o zasobach przyrodniczych Bia³owieskiego Parku Narodowego w celu poprawy efektywno¶ci zarz±dzania obszarem", realizowanego przez Bia³owieski Park Narodowy wraz z Centrum Informacji o ¦rodowisku UNEP/GRID-Warszawa. Projekt zosta³ dofinansowany ze ¶rodków pochodz±cych z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG (ponad 2,5 mln z³). Wydawc± obu pozycji jest Bia³owieski Park Narodowy.

Pierwsza z wymienionych ksi±¿ek zosta³a zredagowana przez dr Renatê Krzy¶ciak-Kosiñsk± i dr hab. El¿bietê Wilk-Wo¼niak. Publikacja przedstawia wyniki inwentaryzacji siedlisk i organizmów wodnych Bia³owieskiego Parku Narodowego przeprowadzonej w 2015 roku przez liczny zespó³ specjalistów (26 osób) z kilku o¶rodków naukowych Polski. W rezultacie tych prac powsta³a cenna dokumentacja aktualnego stanu ekosystemów wodnych Parku. Dodajmy, ¿e dla wielu grup systematycznych zwi±zanych z tym ¶rodowiskiem by³o to pierwsze rozpoznanie i pierwsza przeprowadzona inwentaryzacja na terenie BPN.

Poszczególne rozdzia³y monografii „Ekosystemy wodne Bia³owieskiego Parku Narodowego":

Wprowadzenie;
Przegl±d ekosystemów wodnych;
Charakterystyka czynników abiotycznych wód Parku;
Ro¶linno¶æ wodna. Zró¿nicowanie fitocenotyczne i bogactwo gatunkowe;
Okrzemki (Bacillariophyta);
P³azy (Amphibia);
Ryby (Pisces);
Ma³¿e i ¶limaki (Mollusca: Bivalvia i Gastropoda);
Skorupiaki wód powierzchniowych;
Chru¶ciki (Trichoptera);
Chrz±szcze wodne (Coleoptera aquatica);
Jêtki (Ephemeroptera);
Pluskwiaki wodne (Hemiptera: Heteroptera);
Wa¿ki (Odonata);
Widelnice (Plecoptera);
Wielkoskrzyd³e (Megaloptera);
Siatkoskrzyd³e - okudlice i strumyczniki (Neuroptera: Sisyridae, Osmylidae);
Pijawki (Euhirudinea);
Zoobentos;
Grzyby i organizmy grzybopodobne;
Gatunki o szczególnym znaczeniu.

Redaktorami drugiej pozycji s±: mgr Ma³gorzata Karczewska i dr hab. Leszek Kucharski. Monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o s³abiej dot±d poznanych ekosystemach niele¶nych Bia³owieskiego Parku Narodowego. Czytelnikowi przedstawiony zosta³ bogaty materia³ informacyjny o ró¿norodno¶ci biologicznej otwartych zbiorowisk ro¶linnych, przede wszystkim ³±kowych i szuwarowych. Obszernej charakterystyce niele¶nych fitocenoz towarzyszy przegl±d gatunków chronionych, rzadkich i zagro¿onych. W monografii przedstawiono tak¿e g³ówne aspekty ochrony ro¶linno¶ci na dawnych ³±kach i innych terenach otwartych.

Poszczególne rozdzia³y monografii „L±dowe ekosystemy niele¶ne Bia³owieskiego Parku Narodowego":

Wprowadzenie;
Historia u¿ytkowania terenów niele¶nych Bia³owieskiego Parku Narodowego;
Stan zbadania ro¶linno¶ci niele¶nej w bia³owieskim Parku Narodowym;
Szata ro¶linna;
Zmiany struktury przestrzennej ro¶linno¶ci na niekoszonej ³±ce na uroczysku Reski w BPN;
Kierunki zmian ro¶linno¶ci niele¶nej BPN - zagro¿enia i ochrona.

Oba tomy zawieraj± spis literatury oraz wykazy tabel, rycin i fotografii. Podane s± tak¿e notki o autorach poszczególnych rozdzia³ów.

S± to opracowania cenne, wzbogacaj±ce nasz± wiedzê o przyrodzie Bia³owieskiego Parku Narodowego. Dodatkowe ich walory - to przystêpny jêzyk oraz wspania³a strona ilustracyjna. Osoby zainteresowane przyrod± Parku i ca³ej Puszczy Bia³owieskiej zachêcamy do ich lektury.

Przygotowywana jest jeszcze trzecia pozycja z tej serii pt. „Lasy rezerwatu ¶cis³ego Bia³owieskiego Parku Narodowego" pod red. mgr. in¿. Andrzeja Keczyñskiego.

Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home