Styczeń w Białowieskim Parku Narodowym - 2017 Drukuj
 

10 lat temu

6 - 9 stycznia 2007 r.

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego wykonane zostały zdjęcia do 27-minutowego filmu z cyklu pt. „Dzika Polska", zrealizowanego przez firmę 4Planet Media na zlecenie TVP S.A. Cykl promował dziewicze obszary w Polsce.

8 stycznia 2007 r.

Z łódzkiego ZOO przywieziono do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt BPN 10-letniego rysia „Julka". Zwierzę szybko zaadaptowało się do nowych, lepszych niż w Łodzi warunków.

11 - 14 stycznia 2007 r.

W Wiedniu (Austria) odbyły się targi Ferien Messe. Wzięło w nich udział ponad 725 wystawców z całego świata, prezentując swoje najnowsze oferty spędzenia urlopu, wypoczynku, turystyki aktywnej i kulturowej. W polskim stoisku narodowym promowało się m.in. województwo podlaskie - motywem przewodnim były żubry i jeziora. Prezentował się również Białowieski Park Narodowy (wcześniej, od połowy 2006 roku, prezentację tę można było oglądać także w Wiedeńskim Muzeum Botanicznym).

12 stycznia 2007 r.

Patrol Państwowej Straży Łowieckiej dostarczył do Białowieskiego Parku Narodowego kilkumiesięczną łanię imieniem „Lola", która została odebrana osobom prywatnym zamieszkującym w Mielniku. Łanię umieszczono w Rezerwacie Pokazowym Zwierząt BPN, gdzie zapewniono jej duży wybieg, odpowiednią karmę i opiekę zootechniczno-weterynaryjną.

20 stycznia 2007 r.

W Białowieży zrealizowano zdjęcia do serialu „Samo Życie" Telewizji Polsat. Weszły one do odcinków 838, 839 i 840, które wyemitowano 16, 19 i 20 lutego 2007 roku. Sceny były kręcone m.in. w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN, na terenie Parku Pałacowego i w rezerwacie żubrów. Wystąpili w nich: Stanisława Celińska, Krzysztof Banaszak, Tomasz Błasiak i Olin Gutowski.

20 - 21 stycznia 2007 r.

W wyniku silnego wiatru, wiejącego w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, powalonych zostało mnóstwo suchych drzew stojących na łącznej powierzchni 30,6 tys. ha. Służby Parku Narodowego oszacowały straty na ok. 200 tys. m³ masy drzewnej.


20 lat temu

17 stycznia 1997 r.

Na terenie Nadleśnictwa Białowieża odbyła się narada koordynacyjna nt. gospodarki łowieckiej w Puszczy Białowieskiej. W naradzie wzięli udział przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji LP, nadleśnictw puszczańskich, Zakładu Lasów Naturalnych IBL oraz Białowieskiego Parku Narodowego.

19 stycznia 1997 r.

W Białowieży odbyło się zebranie Koalicji na Rzecz Ochrony Puszczy Białowieskiej, na którym zostały ustalone jej cele: 1) spowodowanie natychmiastowego wstrzymania cięć w pozostałych jeszcze lasach naturalnych i półnaturalnych, 2) ogłoszenie przez Rząd RP deklaracji woli objęcia parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy, 3) utworzenie w ciągu kilku najbliższych lat parku narodowego na całym obszarze Puszczy.


30 lat temu

1 stycznia 1987 r.

W Białowieskim Parku Narodowym utworzono gospodarstwo pomocnicze, obejmujące działalność łowiecką w zakresie hodowli żubrów i innych zwierząt oraz gospodarkę łąkową, turystykę, działalność transportową tudzież remonty budynków i budowli.

Styczeń 1987 r.

Przy Białowieskim Parku Narodowym utworzono Koło Polskiego Związku Wędkarskiego, któremu oddano w dzierżawę stawy w Parku Pałacowym w Białowieży.


40 lat temu

1 stycznia 1977 r.

Decyzją wojewody białostockiego, Ośrodek Turystyczny „Iwa", działający na terenie Parku Pałacowego w Białowieży, został przejęty przez nowo utworzone Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Białymstoku. Ośrodek do tego czasu był dzierżawiony przez Spółdzielcze Biuro Turystyczne „Turysta" w Warszawie.

9 i 10 stycznia 1977 r.

W Białowieskim Parku Narodowym gościł podsekretarz stanu i I zastępca ministra finansów Marian Krzak z małżonką i grupą finansistów francuskich.

17 stycznia 1977 r.

Białowieski Park Narodowy decyzją Biura Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej Programu „Człowiek i Środowisko" został włączony do światowej sieci rezerwatów biosfery. Uroczystość wręczenia dyplomu UNESCO odbyła się 31 sierpnia 1977 roku w siedzibie Polskiego Komitetu ds. UNESCO w Warszawie.

Styczeń 1977 r.

W zimowych plenerach Puszczy Białowieskiej nakręcone zostały sceny z żubrami, którymi zilustrowano piosenkę „Tu wszędzie jest moja ojczyzna" w wykonaniu Anety Łastik (muzyka: Marek Sewen, słowa: Tadeusz Kubiak), zaprezentowaną jako jeden z tematów w „Polskiej Kronice Filmowej" Nr 1/77.


50 lat temu

1 stycznia 1967 r.

W miejsce dotychczasowych 4 obchodów na terenie rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego utworzono 3 obchody o zmienionych granicach.

28 stycznia 1967 r.

W Białowieskim Parku Narodowym gościł red. Antonin Bezdecka - dziennikarz „Jihočeskiej Pravdy" z Czeskich Budziejowic.


60 lat temu

19 stycznia 1957 r.

Zarządzeniem Nr 24 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego została powołana Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego. Przewodniczącym Rady został prof. dr August Dehnel.


70 lat temu

4 stycznia 1947 r.

W Białowieży odbył się wiec przedwyborczy do Sejmu Ustawodawczego, na którym agitowano za Blokiem Stronnictw Demokratycznych. Do zebranych przemawiał m.in. kierownik Białowieskiego Parku Narodowego dr inż. Jan Jerzy Karpiński. Pierwsze po wojnie wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się 19 stycznia 1947 roku.


80 lat temu

Połowa stycznia 1937 r.

Puszczańskie Muzeum Przyrodnicze w Białowieży przeniosło się z pałacu do przebudowanego i przysposobionego do celów wystawienniczych dawnego garażu drewnianego z czasów I wojny światowej, znajdującego się w środkowo-zachodniej części Parku Pałacowego. Muzeum funkcjonowało w tym budynku do końca listopada 1971 roku.


90 lat temu

29 stycznia 1927 r.

We wsi Skryplewo, położonej na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej, urodził się Jan Łapiński - leśnik i przewodnik turystyczny PTTK. Z Białowieżą związał się w 1954 roku - początkowo pracował w Rejonie Lasów Państwowych, później w Straży Leśnej. W 1957 roku osiadł na stałe w Grudkach. Po ukończeniu w 1962 roku zaocznie białowieskiego Technikum Leśnego, objął Leśnictwo Podolany, następnie został przeniesiony do Leśnictwa Suche. W 1984 roku przeszedł na rentę. Przewodnikiem turystycznym był od 1974 roku, posiadał I klasę przewodnicką. Należał do najbardziej aktywnych przewodników, często można go było spotkać na trasach turystycznych w Białowieskim Parku Narodowym. W latach 1981-1983 pełnił funkcję prezesa Koła Przewodników PTTK w Białowieży. Zmarł 14 kwietnia 2000 roku.


Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home