opracowanie z ksi±¿ki „Bia³owieski Park Narodowy. Poznaæ – Zrozumieæ – Zachowaæ”
Wydawca: Bia³owieski Park Narodowy, 2009
|
¯agwica
|
Puszcza Bia³owieska jest jedn± z najwa¿niejszych ostoi grzybów w Polsce i w Europie. Wp³ywa na to kilka czynników. Jest stosunkowo du¿ym kompleksem le¶nym, w którym wystêpuje du¿e zró¿nicowanie siedlisk, warunkuj±cych rozwój wielu zespo³ów le¶nych.
|
Gwiazdosz |
Ponadto zró¿nicowane nizinne lasy o charakterze naturalnym, chronione g³ównie w granicach Bia³owieskiego Parku Narodowego i w rezerwatach poza terenem Parku, a tak¿e pozosta³e fragmenty ma³o przekszta³cone przez cz³owieka powalaj± na przebieg procesów ekologicznych niezak³óconych dzia³alno¶ci± cz³owieka, co stwarza wielu gatunkom grzybów doskona³e warunki do rozwoju i prze¿ycia.
|
¯ó³ciak siarkowy
|
Grzyby pe³ni± w ka¿dym ekosystemie z³o¿one i wielorakie funkcje. S± organizmami cudzo¿ywnymi i uczestnicz± aktywnie w kr±¿eniu materii i przep³ywie energii przez ekosystemy. Grzyby saprotroficzne rozk³adaj± martw± materiê organiczn± (resztki ro¶lin, zwierz±t i innych organizmów), gatunki paso¿ytnicze uczestnicz± w naturalnej regulacji liczebno¶ci populacji, przede wszystkim ro¶lin i zwierz±t. Ogromnie wa¿n± rolê pe³ni± równie¿ gatunki symbiotyczne (mikoryzowe), które s± konieczne do prawid³owego rozwoju i wzrostu drzew i przewa¿aj±cej liczby gatunków ro¶lin zielnych. Grzyby zlichenizowane (porosty) s± bardzo czêsto gatunkami pionierskimi, zasiedlaj±cymi jako pierwsze siedliska niesprzyjaj±ce rozwojowi innych organizmów.
|
£uskwiak |
Grzyby, zgodnie ze wspó³czesnymi pogl±dami na systematykê organizmów ¿ywych, s± wydzielone w oddzielne od ro¶lin i zwierz±t królestwo, obejmuj±ce oko³o 100 000 znanych gatunków. W Polsce stwierdzono do tej pory oko³o 6000 gatunków tzw. mikrogrzybów (grzybów mikroskopijnych), oko³o 3500 gatunków tzw. grzybów wielkoowocnikowych (grzybów makroskopijnych, tworz±cych owocniki widoczne go³ym okiem) oraz oko³o 1600 gatunków grzybów zlichenizowanych, zwyczajowo zwanych porostami.
Porosty
|
Porost krzaczkowaty
|
Do królestwa grzybów, zgodnie z obecnie obowi±zuj±c± systematyk±, nale¿± równie¿ porosty – organizmy symbiotyczne, sk³adaj±ce siê z komórek fotosyntetyzuj±cego glonu (sinicy lub zielenicy) i strzêpek grzyba. W tym zwi±zku glony dostarczaj± grzybom produktów fotosyntezy, a wiêc wêglowodanów, natomiast grzyby pobieraj± z pod³o¿a wodê i sole mineralne.
W Puszczy Bia³owieskiej zachowa³o siê niespotykane wprost bogactwo i ró¿norodno¶æ porostów (aktualnie wystêpuje tu oko³o 400 gatunków, z czego oko³o 240 na obszarze Bia³owieskiego Parku Narodowego).
|
Pawê¿nica psia
|
Reprezentowane s± chyba wszystkie typy ekologiczne porostów: od najmniej licznych tu porostów naskalnych, poprzez gatunki zwi±zane z martwym drewnem i rosn±ce na glebie, po gatunki epifityczne (nadrzewne). Niestety, ze wzglêdu na zanieczyszczenia atmosferyczne i zmiany warunków siedliskowych najbardziej wra¿liwe gatunki porostów ju¿ zanik³y lub zanikaj±. Do najbardziej wra¿liwych na zanieczyszczenia atmosferyczne nale¿±, rzadko obecnie wystêpuj±ce ju¿, porosty krzaczkowate.
Nieco mniej czu³e, bardzo popularne jeszcze, s± porosty listkowate, porastaj±ce ca³e pnie drzew. Najmniej czu³e i najbardziej rozpowszechnione s± porosty skorupiaste i proszkowate.
Grzyby wielkoowocnikowe (grzyby makroskopijne, makrogrzyby)
W¶ród królestwa grzybów nasz± uwagê zwracaj± g³ównie grzyby wielkoowocnikowe, tzn. takie, które wytwarzaj± widoczne go³ym okiem owocniki. Nale¿± one do dwóch gromad – grzybów podstawkowych i grzybów workowych. W Polsce stwierdzono oko³o 3500 gatunków grzybów makroskopijnych (najprawdopodobniej jest ich co najmniej o 1000 wiêcej). Z dotychczasowych badañ na terenie Puszczy i w jej bezpo¶rednim s±siedztwie wynika, ¿e wystêpuje tu oko³o 1800 gatunków makrogrzybów (w tym oko³o 1600 na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego), a szacunki siêgaj± liczby co najmniej 2000. Wiele bowiem fragmentów Puszczy nie zosta³o przebadanych.
Teren Bia³owieskiego Parku Narodowego jest dla grzybów wielkoowocnikowych niezwykle cenn± ostoj± o randze co najmniej europejskiej. Stwierdzono tu 31 gatunków objêtych ¶cis³± ochron±. W¶ród prawie 1600 gatunków znanych z terenu Parku, po³owa to gatunki bardzo rzadkie na terenie Polski. Obfito¶æ martwego drewna i ci±g³o¶æ warunków ekologicznych w zbiorowiskach le¶nych Bia³owieskiego Parku Narodowego sprawia, ¿e mo¿na tu spotkaæ gatunki grzybów nadrzewnych, niewystêpuj±ce na terenie naszego kraju nigdzie indziej. Do tej pory stwierdzono tu prawie 200 takich gatunków, przyk³adami s± np.: drobnoporek ³zawi±cy Oligoporus guttulatus, wid³oszczetka pó³nocna Vararia borealis, ciemnoskórnik pó³nocny Boreostereum radiatum, jamkówka pó³nocna Antrodia sitchensis.
|
Czarka szkar³atna |
|
|
Piêknoróg lepki |
|
|
Soplówka ga³êzista |
|
W¶ród grzybów wielkoowocnikowych spotykamy ogromn± ró¿norodno¶æ. Zaobserwowaæ j± mo¿na zarówno rozpatruj±c liczbê gatunków, jak te¿ obserwuj±c rozpiêto¶æ wielko¶ci owocników (od maleñkich – osi±gaj±cych ¶rednicê 1 milimetra do „olbrzymów” – osi±gaj±cych kilkadziesi±t centymetrów), ich kszta³t, czas trwania, zapach, barwy, strukturê powierzchni i inne cechy. Czê¶æ gatunków jest od wieków wykorzystywana przez cz³owieka, zarówno w celach kulinarnych, jak te¿ w produkcji alkoholu, serów, przy wytwarzaniu substancji leczniczych i barwierskich.
Ciekawostk± jest wykorzystanie tzw. „hub”, czyli grzybów o owocnikach twardych, wieloletnich. Wiêkszo¶æ z hub jest przez przeciêtnego cz³owieka nierozpoznawana i postrzegana jako zupe³nie nieu¿yteczne – bo w zdecydowanej wiêkszo¶ci niejadalne. Nasi nieodlegli przodkowie (w wielu regionach Polski jeszcze kilkadziesi±t lat temu) znali i u¿ywali czyrenia ogniowego. Jego owocnik s³u¿y³ im do wytwarzania „hubki” – ³atwopalnego materia³u wchodz±cego w sk³ad zestawu do krzesania ognia. W Puszczy Bia³owieskiej bartnicy u¿ywali innej huby – gmatwka dêbowego, wykorzystuj±c go do podkurzania pszczó³ w trakcie podbierania miodu.
¦luzowce
|
¦luzowiec
|
Do¶æ powszechnie wystêpuj±c± w Puszczy Bia³owieskiej grup± organizmów, do niedawna jeszcze zaliczan± do grzybów, s± ¶luzowce. Na ró¿nych etapach swojego ¿ycia wykazuj± one cechy zbli¿one do grzybów i zwierz±t, co bardzo utrudnia ich jednoznaczne zaklasyfikowanie – aktualnie zalicza siê je do królestwa Protista. Z cech zwierzêcych posiadaj± miêdzy innymi umiejêtno¶æ przemieszczania siê i „polowania”.
|
Wykwit ¶luzowca
|
¦luzowce od¿ywiaj± siê wch³aniaj±c z zewn±trz ró¿ne mikroorganizmy – g³ównie bakterie, jak te¿ mikroskopijne grzyby czy pierwotniaki. Mo¿na wiêc powiedzieæ, i¿ s± swego rodzaju drapie¿nikami w mikro¶wiecie. Organizmy te charakteryzuje bogactwo form i kolorów – to zadziwiaj±cy ¶wiat w mikroskali. Odnosi siê to szczególnie do tej fazy ich cyklu ¿yciowego, w którym ¶luzowce przemieszczaj± siê na powierzchniê substratu (np. drewna, ¶ció³ki) i formuj± zarodnie.
W Polsce stwierdzono do tej pory 250 gatunków ¶luzowców. Z terenu Bia³owieskiego Parku Narodowego znanych jest zaledwie kilkana¶cie gatunków. Jest to jedna z najs³abiej poznanych grup na tym terenie.
Osoby zainteresowane bli¿szym poznaniem królestwa grzybów Bia³owieski Park Narodowy zaprasza na coroczn± wystawê pt. „Grzyby Puszczy Bia³owieskiej”, która odbywa siê pod koniec wrze¶nia. Prezentowane s± na niej ¶wie¿e, oznaczone owocniki grzybów. Wystawa trwa 3 dni. Towarzysz± jej wyk³ady prowadzone przez specjalistów-mikologów, konkursy, gry i zabawy dla najm³odszych.
|