Wystawy Grzyb闚 Drukuj
 

Jesienna Wystawa Grzybów, organizowana w O鈔odku Edukacji Przyrodniczej Bia這wieskiego Parku Narodowego, ma wieloletni tradycj. Organizowana jest od 1994 roku. Zapraszamy na ni grzybiarzy, turystów, przewodników, przyrodników, mieszka鎍ów Bia這wie篡 i okolic. W jej przygotowaniu bior udzia mikolodzy, którym pomagaj uczniowie Zespo逝 Szkó Le郾ych im. Le郾ików Polskich w Bia這wie篡. Corocznie prezentowane s okazy oko這 200 gatunków grzybów z terenu Puszczy Bia這wieskiej. S w鈔ód nich zarówno powszechnie znane grzyby jadalne, jak te gatunki toksyczne, niejadalne, paso篡tnicze i saprofityczne.

W Puszczy Bia這wieskiej wyst瘼uje prawdopodobnie oko這 3-4 tysi璚y gatunków grzybów (samych tylko grzybów wielkoowocnikowych w Puszczy wyst瘼uje oko這 1800 gatunków, natomiast na obszarze ca貫j Polski jest ich 3500 gatunków). Tak ogromne ich bogactwo zwi您ane jest z wyj徠kow ró積orodno軼i siedlisk le郾ych i du膨 ilo軼i martwego drewna w Puszczy.

Grzyby wzbudza造 zainteresowanie od najdawniejszych czasów. Ci庵le jednak s w niewielkim stopniu poznan grup organizmów. Dopiero w latach 60. ubieg貫go wieku uzyska造 rang osobnego królestwa organizmów, wcze郾iej 陰czono je w jedn grup taksonomiczn z ro郵inami.

Prezentacja 鈍ie篡ch owocników jest doskona陰 okazj do pog喚bienia wiedzy na temat ró積orodno軼i tej grupy organizmów, niezmiernie wa積ej roli jak odgrywaj w przyrodzie oraz u鈍iadomienia konieczno軼i ich ochrony i poznania jej sposobów. To tak瞠 okazja do obejrzenia „grzybowych osobliwo軼i”, np. purchawicy olbrzymiej czy sromotnika bezwstydnego, którego najcz窷ciej rejestrujemy w璚hem, a z trudno軼i odnajdujemy w terenie. Dzi瘯i wystawie mo積a dowiedzie si, jak wygl康a bardzo niebezpieczny grzyb – muchomor sromotnikowy, mylony cz瘰to z kani lub pieczark oraz obejrze purchawk chropowat, która w stadium m這docianym nadaje si do jedzenia. W ramach tej wyj徠kowej imprezy przyrodniczej odbywaj  si wyk豉dy prowadzone przez specjalistów – mikologów, konkursy o „grzybowej” tematyce, plebiscyty kulinarne, wyst瘼y artystyczne oraz zaj璚ia edukacyjne dla uczniów okolicznych szkó.

Fotoreporta z XX Wystawy Grzybów Puszczy Bia這wieskiej. 
  • Polish
  • English
home