PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Nowy zeszyt "Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody" Drukuj
 

W drugiej połowie czerwca bieżącego roku ukazał się zeszyt 2/2017 „Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody" - kwartalnika wydawanego przez Białowieski Park Narodowy. Zawiera on kilka artykułów prezentujących wyniki badań naukowych przeprowadzonych w różnych regionach naszego kraju.

Leszek Kucharski, Jadwiga Sienkiewicz i Małgorzata Walczak zapoznają czytelnika z rezultatami badań flory naczyniowej i wapieniolubnej roślinności kserotermicznej występującej na 8 obszarach Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej (woj. małopolskie). Florę tych obszarów tworzy ponad 200 gatunków roślin naczyniowych w tym wiele chronionych i zagrożonych w skali kraju.

Krzysztof Spałek przedstawił dwa zbiorowiska z klasy Utricularietea intermedio-minoris w Słowińskim Parku Narodowym, które należą do wyspecjalizowanych pod względem ekologicznym fitocenoz, występujących w wodach oligotroficznych oraz dystroficznych na podłożu torfowym. Dotychczas zbiorowiska z tej klasy nie były notowane na obszarze Słowińskiego PN.

Interesująca jest także praca Roberta Żóralskiego i Jana K. Kowalczyka poświęcona bzygowatym (rodzina owadów z rzędu muchówek) rezerwatu Kępa Redłowska, położonego w granicach miasta Gdyni, oraz terenów do rezerwatu przyległych. Stwierdzonych zostało na tym obszarze 179 gatunków bzygowatych, w tym dwa gatunki nowe dla fauny Polski.

Rozmieszczenie Brenthis daphnae (motyl dzienny z rodziny rusałkowatych) w południowo-wschodniej Polsce w latach 2001-2016 jest z kolei przedmiotem pracy Jarosława Burego. Większość nowoodkrytych stanowisk zlokalizowana została w obrębie parków narodowych i parków krajobrazowych, na obszarach chronionego krajobrazu oraz na specjalnych obszarach ochrony siedlisk sieci Natura 2000. W pracy zaprezentowano również dane dotyczące biologii i fenologii gatunku.

Z herpetofauną rezerwatu przyrody „Dalejów", położonego na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego (woj. świętokrzyskie) zapoznaje nas natomiast praca Dariusza Wojdana. Określono w niej występowanie, rozmieszczenie i fenologię płazów i gadów, a także zagrożenia oraz warunki ochrony.

Ciekawe dane znajdziemy w pracy Przemysława Stolarza, Małgorzaty Frankowskiej i Grzegorza Lesińskiego poświęconej zimowemu pokarmowi sowy uszatki w dolinie dolnej Narwi w Wieliszewie (Nizina Mazowiecka). Zidentyfikowanych zostało 812 ssaków i 9 ptaków. Ssaki należały do 12 gatunków, dominowały zaś wśród nich: nornik zwyczajny oraz nornik północny.

Zeszyt zamyka artykuł autorstwa niżej podpisanego. Przedstawia on historię muzeum przyrodniczego w carskim pałacu w Białowieży, które funkcjonowało w latach 1916-1936. Była to druga ekspozycja przyrodnicza w historii miejscowości, obecnie funkcjonująca jest piątą z kolei.

Oprac. Piotr Bajko



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home