,,PNRP’’ 36(3) – 2017 r.
Różnorodność organizmów grzybopodobnych i mikrogrzybów STRESZCZENIE Badania zrealizowano na 28 powierzchniach badawczych zlokalizowanych w czterech typach siedlisk leśnych oraz na obszarach o różnych reżimach ochronnych. Analiza zebranego materiału wykazała duże zróżnicowanie liczby gatunków mikrogrzybów i organizmów grzybopodobnych w różnych typach siedlisk oraz na obszarach o różnym reżimie ochronnym. Opisanie wpływu warunków siedliskowych na zróżnicowanie gatunkowe badanych grup organizmów oraz ich liczebność w środowisku Puszczy Białowieskiej wymaga kontynuacji badań.
Wykaz gatunków porostów (grzybów zlichenizowanych) STRESZCZENIE Praca zawiera listę gatunków porostów, które zostały odnotowane w Puszczy Augustowskiej, w okresie 94 lat, od 20-tych lat XX wieku aż do teraz. Na terenie Puszczy odnaleziono 363 gatunki porostów. Wśród nich, 11 gatunków pochodzi z danych historycznych. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego zostało odnotowanych 279 gatunki. 39% gatunków porostów Puszczy Augustowskiej znajduje się na Czerwonej liście porostów w Polsce.
Występowanie Lilium martagon L. STRESZCZENIE
Niniejsza praca przedstawia występowanie Lilium martagon w
rezerwacie Góra Chełm na Pogórzu Strzyżowskim. W latach 2013 -
2014 wykonano 15 zdjęć fitosocjologicznych metodą Braun-Blanqueta.
Celem badań było opisanie zbiorowiska roślinnego, w którym
występowała Lilium martagon,
jak również określenie liczebności badanej populacji.
Utricularietum neglectae TH. MÜLLER et GÖRS 1960 STRESZCZENIE Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nowe stanowisko Utricularietum neglectae stwierdzono podczas badań geobotanicznych w 2014 r. w dystroficznym zbiorniku wodnym torfianka Wielkie Bagno, na wschód od miejscowości Gać (54°69'19,67'' N, 17°50'96,11'' E). Zbiorowisko to zostało po raz pierwszy stwierdzone w Badeni-Württembergi w Niemczech w bagnistych dołach i miejscach po wydobytym torfie. W Polsce należy do bardzo rzadko notowanych zbiorowisk. W Słowińskim Parku Narodowym płaty tego zespołu wykształciły się w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru, w wodzie o głębokości 20 - 130 cm, o pH 6,5 - 6,7 na podłożu mulistym lub z dużą ilością torfu. W większości z nich ma budowę dwuwarstwową, rzadziej jednowarstwową. Zespół ten zajmuje niewielkie powierzchnie, sięgające maksymalnie 100 - 150 m2. Notowano w nich 4 - 7 gatunków, przeciętnie 5, w sumie 11, czyli podobną ich liczbę jak w analogicznych wodach torfowych w Polsce oraz Niemczech.
Drzewotocz japoński Xylosandrus germanus (BLANDFORD, 1894) STRESZCZENIE W 2012 roku w Roztoczańskim Parku Narodowym po raz pierwszy zaobserwowano obcego i inwazyjnego dla Europy kornika - drzewotocza japońskiego Xylosandrus germanus (BLDF.). W latach 2015 - 2016 prowadzono badania nad występowaniem tego gatunku w Roztoczańskim Parku Narodowym. Chrząszcze odławiano na 27 powierzchniach badawczych, wykorzystując pułapki ekranowe IBL-2. Powierzchnie te reprezentowały występujące w Parku leśne zbiorowiska roślinne. W roku 2015 zaobserwowano 18 osobników na 6 powierzchniach, w tym samym okresie w 2016 roku odłowiono 33 drzewotocze na 11 powierzchniach. Najczęściej ten gatunek obserwowano w zbiorowiskach zastępczych z klasy Querco-Fagetea oraz żyznej buczynie karpackiej Dentario glandulosae-Fagetum. Nie stwierdzono osobników w terenach wilgotnych takich jak bór bagienny Vaccinio uliginosi-Pinetum, kontynentalny bór wilgotny mieszany Querco roboris-Pinetum, subborelany wilgotny bór mieszany Querco-Piceetum, ols porzeczkowy Ribeso nigri-Alnetum, ols torfowcowy Sphagno squarrosi-Alnetum oraz zbiorowisko zastępcze Alneteo-Glutinosae. W trakcie dwóch lat obserwacji wykazano wzrost liczebności drzewotocza japońskiego.
Odłowy żubrów nizinnych Bison bonasus bonasus (L.) STRESZCZENIE W XIX i na początku XX stuleciu Puszcza Białowieska była jedynym naturalnym źródłem, z którego można było pozyskać żubry nizinne Bison bonasus bonasus (L.). W latach 1821 - 1918 odłowiono w Puszczy Białowieskiej 72 żubry, w tym 29 samców i 43 samice. Zwierzęta wysyłano do ogrodów zoologicznych i zwierzyńców wielu krajów europejskich. Wykaz odłowionych zwierząt otwierają dwa żubry wysłane w 1821 roku do carskiego ośrodka łowieckiego koło Skierniewic na Mazowszu. Na teren Rosji wysłano żubry do ogrodu zoologicznego w Petersburgu w 1823 r. i do Moskwy 1864 r. oraz do carskich rezydencji w Carskim Siole i Gatczynie, położonych w pobliżu Petersburga. Do zachodniej Europy jako pierwsze trafiły dwa żubry do ZOO w Londynie w 1847 r. a następnie do Zwierzyńca Schöbrunn koło Wiednia i do Paryża. Najistotniejsze znaczenie dla ocalenia żubra od całkowitej zagłady miało wysłanie do Pszczyny na Śląsku w 1865 r. czterech zwierząt oraz następnych pięciu w 1893 r. W restytucji gatunku Bison bonasus (L.), po zagładzie białowieskiego stada po I wojnie światowej, brały ponadto udział żubry urodzone w ZOO w Berlinie i Sztokholmie. |