Strona główna arrow Aktualności arrow Nowy numer "Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody"
Nowy numer "Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody" Drukuj
 

Ukazał się numer 3/2017 „Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody" – kwartalnika naukowego wydawanego przez Białowieski Park Narodowy.

Otwiera go artykuł Mirosławy Orłowskiej i Renaty Krzyściak-Kosińskiej poświęcony różnorodności organizmów grzybopodobnych i mikrogrzybów w różnych zbiorowiskach roślinnych Puszczy Białowieskiej. Autorki przedstawiły wyniki swych badań przeprowadzonych w latach 2014-2015 na 28 powierzchniach badawczych zlokalizowanych w czterech typach siedlisk leśnych oraz na obszarach o różnych reżimach ochronnych. Wyizolowano 78 gatunków, wśród których najliczniej były reprezentowane rodzaje: Pythium, Achlya i Saprolegnia.

Kolejne opracowanie przenosi nas z Puszczy Białowieskiej do Puszczy Augustowskiej. Jego autorka – Anna Matwiejuk, przedstawiła listę 363 gatunków porostów (grzybów zlichenizowanych), które zostały odnotowane w tym kompleksie leśnym w okresie ostatnich 94 lat. Najwięcej gatunków (279) stwierdzono na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Następna praca związana jest z terenem Karpat Zachodnich. Tomasz Wójcik i Maria Ziaja zapoznają czytelnika z występowaniem lilii złotogłów w buczynie karpackiej w rezerwacie Góra Chełm na Pogórzu Strzyżowskim. Opisane zostało zbiorowisko roślinne, w którym ten gatunek występuje, określono też liczebność badanej populacji.

Z Karpat wędrujemy do Słowińskiego Parku Narodowego. Krzysztof Spałek zapoznaje nas z nowym stanowiskiem rzadkiego w naszym kraju zbiorowiska Utricularietum neglectae, które zostało stwierdzone kilka lat temu podczas badań geobotanicznych w dystroficznym zbiorniku wodnym – torfiance Wielkie Bagno (na wschód od miejscowości Gać).

Znad Morza Bałtyckiego do Roztoczańskiego Parku Narodowego przenosimy się za sprawą pracy Marka Fili i Tomasza Mokrzyckiego. Autorzy przedstawili obserwacje nad obcym i inwazyjnym dla Europy kornikiem – drzewotoczem japońskim, którego w Roztoczańskim PN zaobserwowano po raz pierwszy w 2012 roku.

Do Puszczy Białowieskiej ściąga nas ponownie opracowanie Zbigniewa A. Krasińskiego i Małgorzaty Krasińskiej, poświęcone odłowom żubrów nizinnych na tym terenie w latach 1821-1918. Wybitni białowiescy badacze tego gatunku ustalili, że we wspomnianym okresie odłowiono w Puszczy Białowieskiej 72 żubry (29 samców i 43 samice), które były wysyłane do ogrodów zoologicznych i zwierzyńców wielu krajów europejskich.

Przyjemnej lektury!

Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home