Pa¼dziernik w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2017 Drukuj
 

10 lat temu

22 pa¼dziernika 2007 r.

Rozpoczêto rozbiórkê podziemnego szaletu publicznego, wybudowanego na terenie Parku Pa³acowego w Bia³owie¿y w 1982 roku (znajdowa³ siê on w kêpie drzew pomiêdzy alejami do muzeum i o¶rodka edukacji przyrodniczej). Prace rozbiórkowe ukoñczono w po³owie listopada tego samego roku.

25 - 28 pa¼dziernika 2007 r.

W Bia³owie¿y odby³a siê miêdzynarodowa konferencja po¶wiêcona turystyce i rekreacji na terenach le¶nych, zorganizowana w ramach Europejskiego Programu Wspó³pracy w Dziedzinie Badañ Naukowo-Technicznych COST przez Katedrê Architektury Krajobrazu Wydzia³u Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. W konferencji uczestniczy³o 55 osób z 22 krajów Europy.

31 pa¼dziernika 2007 r.

Zakoñczy³ sw± dzia³alno¶æ Dom Turysty PTTK, znajduj±cy siê na terenie Parku Pa³acowego w Bia³owie¿y. Od tego czasu budynek stoi niewykorzystany; planowana jest jego adaptacja na o¶rodek edukacji przyrodniczej.


20 lat temu

19 pa¼dziernika 1997 r.

W O¶rodku Edukacji Przyrodniczej BPN w Bia³owie¿y otwarto wystawê fotograficzn± „W poprzek Kanady" Piotra Skórnickiego i Jaros³awa Wyczyñskiego. Wystawie towarzyszy³ pokaz filmu nagranego w technice video.

21 pa¼dziernika 1997 r.

W Bia³owie¿y przebywa³a ekipa telewizyjna z Miñska na Bia³orusi, która nakrêci³a tutaj materia³ do reporta¿u o Puszczy Bia³owieskiej i ¿yj±cych w niej ludziach. Wywiadu udzieli³ m.in. ówczesny dyrektor Bia³owieskiego Parku Narodowego, dr in¿. Czes³aw Oko³ów.

24 - 27 pa¼dziernika 1997 r.

Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz z WFO w £odzi wykonali w Bia³owieskim Parku Narodowym zdjêcia do filmu o¶wiatowego.


30 lat temu

23 pa¼dziernika 1987 r.

W Bia³owie¿y zakoñczy³ siê XXII Ogólnopolski Plener Malarski „Bia³owie¿a '87". Wziê³o w nim udzia³ 23 artystów plastyków z kraju (m. in. Georgi Andreew, Teresa Bejnarowicz, Alicja Chorociej, Tadeusz Ciesiulewicz, El¿bieta Dmowska-Sawczuk, Robert Karat, Anatol Korzun, Ryszard Kuzyszyn, Jerzy Lengiewicz, Barbara Stêpniewska-Patzer, Antoni Szymaniuk, Wiktoria To³³oczko-Tur) oraz z zagranicy (U³adzimir Ho³ub z Bia³orusi, Iwo Goranow i Georgi Jordanow z Bu³garii, Paukszte Vygantas z Litwy).

Druga po³owa pa¼dziernika 1987 r.

W Bia³owie¿y przebywa³ Wac³aw Florkowski z Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Zrealizowa³ on tutaj zdjêcia do swego 15-minutowego filmu dokumentalnego pt. „Nie ma lito¶ci dla jelenia", po¶wiêconego problemom polowañ w Puszczy Bia³owieskiej i sytuacji ekologicznej dzikich zwierz±t na tym terenie.


40 lat temu

5-8 pa¼dziernika 1977 r.

W Bia³ymstoku i Bia³owie¿y obradowa³o ogólnopolskie sympozjum archeologiczno-konserwatorskie po¶wiêcone problemom zagospodarowania obiektów archeologicznych w aglomeracjach miejskich i kompleksach le¶nych. Uczestnicy sympozjum zwiedzili m. in. obiekty Bia³owieskiego Parku Narodowego, a tak¿e teren projektowanego rezerwatu archeologiczno-przyrodniczego w uroczysku Szczekotowo.

9 pa¼dziernika 1977 r.

W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶cili z ma³¿onkami ambasadorzy Holandii - Korthals Altes M. Everhardus oraz Portugalii - Antonio Pinto de Mequita.

9 - 12 pa¼dziernika 1977 r.

Andrzej Kostenko zrealizowa³ w Puszczy Bia³owieskiej i Bia³owieskim Parku Narodowym zdjêcia do impresji filmowej pt. „Bia³owie¿a". Powsta³a ona w wytwórni filmowej Polskiej Agencji „Interpress", na zlecenie Centrali Informacji Turystycznej w Warszawie. Impresja „Bia³owie¿a" zdoby³a g³ówn± nagrodê na XII Miêdzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych „Tourfilm 79" w Karlowych Varach.

23 pa¼dziernika 1977 r.

Jerzy Dackiewicz, przewodnicz±cy Ko³a PTTK „¯ubr" przy Bia³owieskim Parku Narodowym, zorganizowa³ I Zlot Oddzia³u PTTK w Bia³owie¿y, który odby³ siê w uroczysku „Hajduki" w Puszczy Bia³owieskiej.

23 i 24 pa¼dziernika 1977 r.

Bia³owieski Park Narodowy zwiedzili dziennikarze jugos³owiañscy: Miloš Miškov i Jelica Vasiæ.

27 pa¼dziernika 1977 r.

Zmar³ po ciê¿kiej chorobie mgr in¿. Stefan Krukowski - dyrektor Bia³owieskiego Parku Narodowego, piastuj±cy to stanowisko od 1 stycznia 1975 roku. S. Krukowski urodzi³ siê 19 czerwca 1940 roku w Bia³owie¿y. Po ukoñczeniu studiów na Wydziale Le¶nym SGGW w Warszawie, pracowa³ pocz±tkowo jako taksator w BULiGL w Bia³ymstoku, pó¼niej jako adiunkt w Nadle¶nictwie Katrynka i nadle¶niczy w ¯edni. W Bia³owie¿y wykonywa³ tak¿e obowi±zki prezesa Oddzia³u PTTK.


50 lat temu

4 pa¼dziernika 1967 r.

Bia³owieski Park Narodowy zawar³ umowê z Okrêgiem PTTK w Bia³ymstoku, na podstawie której PTTK zobowi±za³o siê do zapewnienia sta³ej obs³ugi przewodnickiej w czê¶ci turystycznej Rezerwatu Pokazowego Zwierz±t BPN.

W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶ci³ minister le¶nictwa Roman Gesing.

Pa¼dziernik 1967 r.

Bia³ostockie Przedsiêbiorstwo Instalacji Elektrycznych ukoñczy³o prace przy elektryfikacji osady Zwierzyniec.


60 lat temu

23 pa¼dziernika 1957 r.

Komisja rzeczoznawców pod kierownictwem prof. Stefana Bia³oboka przeprowadzi³a prowizoryczne badanie stanu zdrowotnego „Dêbu Jagie³³y", rosn±cego na terenie rezerwatu ¶cis³ego BPN. Stan ten uzna³a za bardzo z³y.

Pa¼dziernik 1957 r.

Jan S³omka i Stanis³aw Dunikowski zakoñczyli prowadzone od sierpnia 1956 roku badania nad polem ¶wiat³a na dnie lasu w dwóch ró¿nych zespo³ach le¶nych Bia³owieskiego Parku Narodowego (zob. „Prace Instytutu Badawczego Le¶nictwa" R. 1959, nr 200).


70 lat temu

2 - 5 pa¼dziernika 1947 r.

W Bia³owie¿y obradowa³ XXI Zjazd Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody. By³a to pierwsza ogólnopolska narada zlokalizowana po wyzwoleniu na Bia³ostocczy¼nie. Zjazd podj±³ decyzjê o przeniesieniu spraw ochrony przyrody z resortu o¶wiaty do resortu le¶nictwa. W spotkaniu uczestniczy³y 302 osoby, w tym m.in. minister le¶nictwa Boles³aw Podedworny.

Pa¼dziernik 1947 r.

Jan Jerzy Karpiñski i Lidia Kamiñska zakoñczyli prowadzone od wrze¶nia 1947 roku badania nad ekologi± Trichinella spiralis Oven. i innych endopaso¿ytów drobnych ssaków Bia³owieskiego Parku Narodowego (zob. „Annales Universitatis Mariae Curie-Sk³odowska" 1948, Sec. C, Vol. III, nr 15).


80 lat temu

Pa¼dziernik 1937 r.

W Parku Narodowym w Bia³owie¿y go¶ci³ Zbigniew Dylewski, który swoje wra¿enia z tej wizyty opisa³ w numerze 52/1937 czasopisma „Ech Le¶nych".


90 lat temu

3 pa¼dziernika 1927 r.

O godz. 17-tej, przed bram± wjazdow± do Parku Pa³acowego w Bia³owie¿y, odby³o siê powitanie przez miejscowych katolików oraz grupê wyznawców prawos³awia Arcybiskupa Metropolity Wileñskiego Romualda Ja³brzykowskiego, który przyjecha³ na pierwsz± wizytacjê, udzieli³ sakramentu bierzmowania i po¶wiêci³ wznoszone od czerwca 1927 roku fundamenty ko¶cio³a. Nale¿y wspomnieæ, ¿e bia³owiescy katolicy do momentu konsekracji ko¶cio³a w 1934 roku, korzystali z kaplicy urz±dzonej w sali jadalnej nieistniej±cego ju¿ pa³acu carskiego na terenie Parku Pa³acowego.

25 pa¼dziernika 1927 r.

W zwi±zku z 10-leciem powstania Ludowo-Ochotniczej Armii Sprzymierzonej, jej dowódca - gen. Stanis³aw Bu³ak-Ba³achowicz, zorganizowa³ w Bia³owie¿y zjazd swoich by³ych ¿o³nierzy. Spotkanie odby³o siê w nieistniej±cym ju¿ pa³acu carskim. Gen. S. Bu³ak-Ba³achowicz wkrótce po tym opu¶ci³ Bia³owie¿ê, przenosz±c siê do Warszawy. Przed wyjazdem urz±dzi³ swoim podkomendnym pokaz cyrkowy na koniu, który odby³ siê przed kasynem urzêdniczym w Parku Pa³acowym (obecnie w budynku tym mie¶ci siê O¶rodek Edukacji Przyrodniczej BPN).

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home