Strona główna arrow Aktualności arrow Dzień Gryzonia w BPN - podsumowanie
Dzień Gryzonia w BPN - podsumowanie Drukuj E-mail
 

W dniach 4-5 listopada br. w Białowieskim Parku Narodowym odbyło się kolejne wydarzenie edukacyjne - Dzień Gryzonia. Wzięły w nim udział osoby z różnych stron Polski, a ponad połowę uczestników stanowili mieszkańcy regionu. Najmłodsi skorzystali ze specjalnie przygotowanych „gryzoniowych" warsztatów.

Część praktyczna
Wyprawę terenową poprowadzili dwaj znawcy gryzoni. Dr hab. Karol Zub z Instytutu Biologii Ssaków PAN pokazał, że gryzonie są wszędzie. Ich ślady obecności dostrzegaliśmy i w zadrzewieniu w Parku Pałacowym, i na otwartej przestrzeni Polany Białowieskiej. Wystarczyło tylko rozchylić wysoką trawę, by dostrzec długie labirynty korytarzy i nory różnych gatunków gryzoni. Udało się podejrzeć nornika północnego, nornicę rudą, mysz leśną i mysz polną na ekranie laptopa, po podpięciu danych zebranych z kamer monitoringowych ustawionych przy granicy Parku.
Pod opieką Wojciecha Misiukiewicza - pracownika Wigierskiego Parku Narodowego, oglądaliśmy ślady obecności bobrów w dolinie rzeki Narewki i na stawach w Parku Pałacowym. Dowiedzieliśmy się, na czym polega usuwanie konfliktowych stanowisk bobrowych oraz jak można zabezpieczyć się przed tymi, czasem nieproszonymi w różnych miejscach, gośćmi.
Trzecia grupa uczestników, pod opieką teriologów - dr inż. Elżbiety Jancewicz i Emilii Kielan z SGGW w Warszawie przyglądała się „z bardzo bliska", z pomocą dydaktycznych modeli i eksponatów, oglądanych także pod binokularem, gryzoniom występującym na terenie Puszczy Białowieskiej.

Część wykładowa
Podczas sesji wykładowej otrzymaliśmy dużą dawkę informacji o gryzoniach. Wojciech Misiukiewicz, znawca bobrów od podszewki, przybliżył blaski i cienie życia bobra obok człowieka na przestrzeni wieków oraz jego znaczenie w przyrodzie. Przegląd krajowych gatunków gryzoni, w bardzo przystępnej formie, przedstawiła Emilia Kielan z SGGW w Warszawie. Dr inż. Elżbieta Jancewicz z SGGW w Warszawie podzieliła się interesującymi wynikami badań nad gryzoniami prowadzonymi w Puszczy Białowieskiej. Wyjaśniła, dlaczego czasem możemy na turzycowisku spotkać aż siedem, a czasem tylko cztery ich gatunki. Omówiła wzajemne zależności gryzoni oraz ich ogromny wpływ na życie innych grup zwierząt. Powiązania ptaków i gryzoni w Puszczy przybliżył prof. Wiesław Walenkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. O ciekawej zależności wpływu zmian klimatu na częstotliwość owocowania drzew leśnych oraz liczebność gryzoni opowiedział dr hab. Karol Zub.

Warsztaty dla najmłodszych
Młodsi uczestnicy, po prezentacji wprowadzającej w bogaty świat puszczańskich gryzoni, szukali ich śladów w Parku Pałacowym. Edukacyjna gra strategiczna, pozwalająca wczuć się w rolę myszy, sójek, myszołowów uświadomiła uczestnikom, jak niełatwe jest życie gryzoni i jak wiele różnych niebezpieczeństw i zagrożeń na nie czyha. Zabawa w tworzenie łańcuchów pokarmowych przybliżyła rolę gryzoni w przyrodzie. Dzięki pomocy wolontariuszy każdy otrzymał pamiątkowe zdjęcie z warsztatów i mógł przyozdobić je skarbami natury.

Część... bardziej dla duszy
Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku w skansenie w Białowieży. Przy pełni księżyca, podczas której zapewne niejedna mysz prześlizgnęła się obok, najbardziej wytrwali zwiedzili skansen architektury drewnianej. Bazyli Skiepko - przewodnik po Puszczy i Parku oraz Ewa Moroz-Keczyńska - kustosz Muzeum w BPN z pasją opowiadali o dawnym życiu mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej, ich wierze i zwyczajach oraz o historii tej ziemi.
Drugi dzień był już tylko terenową przygodą. W trzech grupach, pod przewodnictwem pracowników Parku, chętni udali się na spacer do najcenniejszej przyrodniczo części Białowieskiego Parku Narodowego - dawnego Rezerwatu Ścisłego, by podziwiać piękno i wyjątkowość lasu, w który człowiek nie ingeruje.

Tym, którzy zechcieli podzielić się fotografiami z Dnia Gryzonia, serdecznie dziękujemy.
Specjalne podziękowania składamy wolontariuszom: Agnieszce, Gosi, Marcie, Weronice, Kacprowi, Mikołajowi i Szymonowi, którzy pomagali podczas tego spotkania.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach edukacyjnych z Parkiem.
Zainteresowanych prosimy o śledzenie Parkowej strony internetowej i Facebooka.

ekipa organizacyjna Dnia Gryzonia

 

FOTORELACJA:
Autorzy zdjęć: Anna Gierasimiuk, Zbigniew Molski, Olimpia Pabian
wolontariusze BPN (Kacper Keczyński, Mikołaj Keczyński, Agnieszka Tarasiuk) 
  • Polish
  • English
home contact sitemap