Marzec w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2018 Drukuj
 

10 lat temu

1 marca 2008 r.

W Rezerwacie Pokazowym ¯ubrów Bia³owieskiego Parku Narodowego odby³a siê uroczysto¶æ nadania imienia „Polibuda" ¿ubrowi p³ci ¿eñskiej urodzonemu 28 maja 2007 roku. Rodzicami chrzestnymi zostali studenci Politechniki Gdañskiej, którzy w styczniu tego samego roku wziêli udzia³ w specjalnej licytacji przeprowadzonej podczas Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy (wp³acili oni na konto WO¦P 1,5 tys. z³otych).

22 marca 2008 r.

W programie 1 TVP wyemitowano jeden z odcinków nowej, 10-czê¶ciowej serii fabularyzowanych opowie¶ci przyrodniczych autorstwa Bo¿eny i Jana Walencików pt. „Saga prastarej puszczy". W zaprezentowanym filmie twórcy opowiadaj± o nornicy i jej za¿y³o¶ci z cz³owiekiem, która koñczy siê dla zwierzêcia tragicznie. Zdjêcia do serialu by³y wykonywane m.in. na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego


20 lat temu

Marzec 1998 r.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbywa³a siê wystawa zdjêæ Mariusza Jó¼wika z Czerlonki pt. „Las w obiektywie", ukazuj±cych przyrodê Puszczy Bia³owieskiej.


30 lat temu

Marzec 1988 r.

W Rezerwacie Pokazowym Zwierz±t BPN umieszczono jelenie. Ich stado na koniec roku liczy³o 5 sztuk.


40 lat temu

12 i 13 marca 1978 r.

W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶ci³ minister handlu zagranicznego PRL Stanis³aw D³ugosz wraz z dyrektorem generalnym handlu zagranicznego W³och Ruggiero Firrao i grup± jego wspó³pracowników.

19 marca 1978 r.

Zakoñczy³ siê XIII Miêdzynarodowy Plener Malarski w Bia³owie¿y. Na roboczej wystawie poplenerowej, urz±dzonej tradycyjnie w Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN, pokazano ponad sto prac 33 autorów.


50 lat temu

26 marca 1968 r.

Na terenie Nadle¶nictwa Hajnówka stwierdzono przypadek w¶cieklizny u jelenia-³ani, w zwi±zku z czym ca³y teren Puszczy Bia³owieskiej (³±cznie z BPN) oraz wszystkie wsie wokó³ niej uznano za teren zapowietrzony w¶cieklizn±.


60 lat temu

2 marca 1958 r.

Rada Ministrów BSRR podjê³a uchwa³ê o do³±czeniu do bia³oruskiej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej okalaj±cej j± strefy (o szeroko¶ci od 5 do 15 km), niegdy¶ pokrytej lasem i wchodz±cej w sk³ad Puszczy. Do tego kompleksu le¶nego przy³±czono tak¿e czê¶ciowo lasy le¶nictwa Dmitriczowskiego, Jezioro Wygonowskie i tereny w pobli¿u Kana³u Ogiñskiego (rejon ³ogiszyñski).


70 lat temu

23 marca 1948 r.

W Puszczy Bia³owieskiej przeprowadzi³a wizjê lokaln± 10-osobowa komisja powo³ana przez Wojewódzk± Radê Narodow± w Bia³ymstoku (na wniosek Dyrekcji Lasów Pañstwowych Okrêgu Bia³ostockiego). Komisja stwierdzi³a, ¿e: 1) Puszcza Bia³owieska zosta³a zdewastowana dzia³aniami obu wojen ¶wiatowych; 2) Na skutek wypasów inwentarza nale¿±cego do mieszkañców wsi po³o¿onych wewn±trz i na obrze¿ach Puszczy powstaj± ogromne szkody w nalotach, podrostach i m³odnikach najcenniejszych gatunków drzew; 3) Znajduj±ce siê w Puszczy na enklawach o ³±cznej powierzchni 445 ha trzy wsie: Budy, Teremiski i Pogorzelce, s± zamieszka³e g³ównie przez ludno¶æ ma³oroln±, utrzymuj±c± siê przewa¿nie z prac le¶nych oraz z wypasania byd³a; 4) Przeprowadzone rozmowy z mieszkañcami w/wym. wsi wykaza³y, ¿e mieszkañcy odnosz± siê niechêtnie do projektu przesiedlenia ich na inne tereny; 5) W/wym. wsie s± dopiero w trakcie odbudowania po kompletnym zniszczeniu wojennym (do wsi tych nie powróci³o 53 w³a¶cicieli gospodarstw, którzy osiedlili siê poza granicami Puszczy).


80 lat temu

8 marca 1938 r.

Pracownicy Parku Narodowego w Bia³owie¿y obejrzeli 3-aktow± sztukê Franza von Schönthana i Franza Koppel-Ellfelda pt. „Odrodzenie", wystawion± przez Zespó³ Mi³o¶ników Sceny przy Sekcji Kulturalno-O¶wiatowej miejscowego Ko³a „Rodziny Le¶nika". Sztukê re¿yserowa³ Józef Lubiñski. Stylowe kostiumy wypo¿yczy³ Teatr Polski z Warszawy.

Marzec 1938 r.

Prasa krajowa poda³a informacjê, ¿e w Bia³owie¿y ¿yje 13 ¿ubrów czystej krwi. W 1937 roku stado bia³owieskich ¿ubrów powiêkszy³o siê o dwie sztuki: byczka „Pulchnego" i ja³ówkê „Polkê".


90 lat temu

4 marca 1928 r.

Pracownicy Nadle¶nictwa Rezerwat (przemianowanego w 1932 roku na Park Narodowy w Bia³owie¿y) wziêli udzia³ w odbywaj±cych siê w ca³ym kraju wyborach do Sejmu. W gminie Bia³owie¿a najwiêkszy sukces odnios³a Polska Partia Socjalistyczna. G³os na ni± odda³a ponad po³owa wyborców.

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home