
![]() |
„PNRP’’ 37(1) – 2018 r.
Brioflora rezerwatu Na Opalonym STRESZCZENIE
Rezerwat Na Opalonym zosta³ utworzony w 1996 r. w celu ochrony starodrzewu
buczyny karpackiej Dentario glandulosae-Fagetum.
Po³o¿ony jest w Górach Sanocko-Turczañskich (Karpaty Wschodnie),
na
pó³nocny-wschód od wsi Wojtkowa (Ryc. 1), i obejmuje 217.13 ha.
Celem badañ by³o rozpoznanie zasobów brioflory rezerwatu, ocena
jej walorów (obecno¶ci gatunków chronionych i zagro¿onych), a
tak¿e analiza preferencji siedliskowych gatunków.
Walory szaty ro¶linnej STRESZCZENIE Proponowany rezerwat przyrody ,,Pr±dowiec" to miejsce odznaczaj±ce siê interesuj±c± szat± ro¶linn±. Na jego obszarze zanotowano 7 ró¿nych zespo³ów ro¶linnych reprezentuj±cych 4 klasy: Betulo-Adenostyletea, Vaccinio-Piceetea, Molinio-Arrhenatheretea i Querco-Fagetea. Najwiêksze powierzchnie na obszarze proponowanego rezerwatu zajmuj± fitocenozy podmok³ej ¶wierczyny na torfie – Bazzanio-Piceetum, które s± tak¿e najcenniejszym zbiorowiskiem jako siedlisko priorytetowe (91D0), do tej pory nie objête w Beskidzie ¦l±skim ochron± rezerwatow±. Stwierdzone zbiorowiska zosta³y przedstawione w Tab. 1 i 2. W ,,Pr±dowcu" zinwentaryzowano ³±cznie 171 gatunków ro¶lin, z których jedynie 6 to gatunki obce, a 52 to taksony zagro¿one w województwie ¶l±skim. Z uwagi na wysok± warto¶æ przyrodnicz± badanego obszaru, tak odmienn± od istniej±cych rezerwatów Beskidu ¦l±skiego, dolina Pr±dowca powinna zostaæ objêta ochron± prawn±.
Zespó³ rdestnicy wyd³u¿onej Potametum
praelongi Sauer 1937 STRESZCZENIE Na terenie rezerwatu przyrody Smolnik na ¦l±sku Opolskim fitocenozy zespo³u rdestnicy wyd³u¿onej Potametum praelongi zosta³y stwierdzone podczas badañ geobotanicznych w 2015 r. – wspó³rzêdne geograficzne 50°83'97,62'' N, 18°24'59,79'' E. Dotychczas zespó³ ten nie by³ notowany na obszarze tego rezerwatu. W Polsce nale¿y do bardzo rzadko notowanych zbiorowisk. W rezerwacie Smolnik p³aty tego zespo³u wykszta³ci³y siê w wodzie o g³êboko¶ci 150 – 200 cm, o pH 7,4. W wiêkszo¶ci z nich ma budowê dwuwarstwow±, rzadziej jednowarstwow±. Zespó³ ten zajmuje powierzchnie, siêgaj±ce maksymalnie 200 – 300 m2. Notowano w nich od 5 do 7, ¶rednio 6 gatunków. £±cznie w jego fitocenozach zanotowano 8 gatunków ro¶lin i jest zbli¿ona do liczby gatunków tego zespo³u w fitocenozach w Polsce oraz w Europie.
Stan populacji Lopinga
achine (Scopoli, 1763) STRESZCZENIE Artyku³ prezentuje ocenê stanu siedliska Lopinga achine, gatunku chronionego i nara¿onego na wyginiêcie w Polsce. Podczas dwuletnich badañ autorzy natrafili na ten gatunek w Lasach Rad³owskich. Omawiane w pracy stanowisko le¿y nieopodal wsi Brze¼nica i miasta Rad³ów, w granicach administracyjnych powiatu tarnowskiego, w województwie ma³opolskim (N 50°03', E 20°48') i w swoim areale zawiera rezerwat przyrody Lasy Rad³owskie. Obszar badañ znajduje siê w kwadracie UTM (10 x 10 km) DA84 i po³o¿ony jest w obrêbie mezoregionu P³askowy¿ Tarnowski. Przeprowadzony monitoring gatunku ukaza³ niezadowalaj±cy stan populacji oraz potrzebê dalszych badañ. Jednocze¶nie nale¿y zaznaczyæ, ¿e na chwilê obecn± populacja jest niezagro¿ona i stabilna.
Wystêpowanie i liczebno¶æ p³azów STRESZCZENIE
W ostatnich latach, obserwujemy znacz±cy spadek liczebno¶ci i zanik
ca³ych populacji p³azów, nie tylko na ¶wiecie, ale równie¿ w
Polsce. Aktualnie zwierzêta te s± najbardziej zagro¿on±
wyginiêciem grup± krêgowców. Zwi±zane jest to przede wszystkim z
postêpuj±c± antropopresj±, na skutek której dochodzi do
degradacji miejsc rozrodu p³azów oraz fragmentacji ¶rodowiska w
którym ¿yj±. Problem ten jest szczególnie istotny, poniewa¿
pe³ni± one wa¿n± rolê w ekosystemach zarówno l±dowych jak i
wodnych, wp³ywaj±c pozytywnie równie¿ na gospodarkê cz³owieka.
Jako jedno z najwa¿niejszych ogniw ³añcucha pokarmowego p³azy
stanowi± niekiedy g³ówne ¼ród³o pokarmu dla wielu gatunków, a
same, pe³ni±c funkcjê drapie¿ników reguluj± liczebno¶æ wielu
bezkrêgowców, w tym tak¿e gatunków szkodliwych dla upraw rolnych
i le¶nictwa.
Cechy morfometryczne koryta Dunajca STRESZCZENIE
Pomiêdzy Sromowcami Ni¿ne a Szczawnic± le¿y w±ski meandrowy w±wóz rzeki
Dunajec. Jest to Pieniñski Prze³om Dunajca.
NOTATKI FLORYSTYCZNE, FAUNISTYCZNE I MYKOBIOTYCZNE
Flora ro¶lin naczyniowych STRESZCZENIE Podczas badañ florystycznych w rezerwacie Wyspa Lipowa na Jeziorze Szwa³k Wielki na terenie Puszczy Boreckiej w pó³nocno-wschodniej Polsce, odnaleziono 83 gatunki ro¶lin naczyniowych, w tym 50 gatunków dotychczas niepodanych z terenu rezerwatu. Po¶ród nich nie ma ¿adnych gatunków zagro¿onych, ale udzia³ gatunków wska¼nikowych starych lasów jest wyj±tkowo wysoki (37% flory rezerwatu nale¿y do tej grupy). Taki sk³ad gatunkowy mo¿na uznaæ za charakterystyczn± cechê flory naczyniowej dobrze zachowanych, pozbawionych zaburzeñ lasów li¶ciastych o charakterze puszczañskim, Co wiêcej, na terenie rezerwatu nie stwierdzono ¿adnych obcych gatunków inwazyjnych, co jest zjawiskiem unikatowym w przypadku polskich rezerwatów przyrody. Charakterystyczn± cech± flory rezerwatu jest dominacja w warstwie zielnej gatunku górskiego – Lunaria rediviva. Szata ro¶linna rezerwatu jest wyj±tkowo dobrze zachowana i wymaga dalszej ochrony biernej. |