„PNRP’’ 37(1) – 2018 r.
Brioflora rezerwatu Na Opalonym STRESZCZENIE
Rezerwat Na Opalonym został utworzony w 1996 r. w celu ochrony starodrzewu
buczyny karpackiej Dentario glandulosae-Fagetum.
Położony jest w Górach Sanocko-Turczańskich (Karpaty Wschodnie),
na
północny-wschód od wsi Wojtkowa (Ryc. 1), i obejmuje 217.13 ha.
Celem badań było rozpoznanie zasobów brioflory rezerwatu, ocena
jej walorów (obecności gatunków chronionych i zagrożonych), a
także analiza preferencji siedliskowych gatunków.
Walory szaty roślinnej STRESZCZENIE Proponowany rezerwat przyrody ,,Prądowiec" to miejsce odznaczające się interesującą szatą roślinną. Na jego obszarze zanotowano 7 różnych zespołów roślinnych reprezentujących 4 klasy: Betulo-Adenostyletea, Vaccinio-Piceetea, Molinio-Arrhenatheretea i Querco-Fagetea. Największe powierzchnie na obszarze proponowanego rezerwatu zajmują fitocenozy podmokłej świerczyny na torfie – Bazzanio-Piceetum, które są także najcenniejszym zbiorowiskiem jako siedlisko priorytetowe (91D0), do tej pory nie objęte w Beskidzie Śląskim ochroną rezerwatową. Stwierdzone zbiorowiska zostały przedstawione w Tab. 1 i 2. W ,,Prądowcu" zinwentaryzowano łącznie 171 gatunków roślin, z których jedynie 6 to gatunki obce, a 52 to taksony zagrożone w województwie śląskim. Z uwagi na wysoką wartość przyrodniczą badanego obszaru, tak odmienną od istniejących rezerwatów Beskidu Śląskiego, dolina Prądowca powinna zostać objęta ochroną prawną.
Zespół rdestnicy wydłużonej Potametum
praelongi Sauer 1937 STRESZCZENIE Na terenie rezerwatu przyrody Smolnik na Śląsku Opolskim fitocenozy zespołu rdestnicy wydłużonej Potametum praelongi zostały stwierdzone podczas badań geobotanicznych w 2015 r. – współrzędne geograficzne 50°83'97,62'' N, 18°24'59,79'' E. Dotychczas zespół ten nie był notowany na obszarze tego rezerwatu. W Polsce należy do bardzo rzadko notowanych zbiorowisk. W rezerwacie Smolnik płaty tego zespołu wykształciły się w wodzie o głębokości 150 – 200 cm, o pH 7,4. W większości z nich ma budowę dwuwarstwową, rzadziej jednowarstwową. Zespół ten zajmuje powierzchnie, sięgające maksymalnie 200 – 300 m2. Notowano w nich od 5 do 7, średnio 6 gatunków. Łącznie w jego fitocenozach zanotowano 8 gatunków roślin i jest zbliżona do liczby gatunków tego zespołu w fitocenozach w Polsce oraz w Europie.
Stan populacji Lopinga
achine (Scopoli, 1763) STRESZCZENIE Artykuł prezentuje ocenę stanu siedliska Lopinga achine, gatunku chronionego i narażonego na wyginięcie w Polsce. Podczas dwuletnich badań autorzy natrafili na ten gatunek w Lasach Radłowskich. Omawiane w pracy stanowisko leży nieopodal wsi Brzeźnica i miasta Radłów, w granicach administracyjnych powiatu tarnowskiego, w województwie małopolskim (N 50°03', E 20°48') i w swoim areale zawiera rezerwat przyrody Lasy Radłowskie. Obszar badań znajduje się w kwadracie UTM (10 x 10 km) DA84 i położony jest w obrębie mezoregionu Płaskowyż Tarnowski. Przeprowadzony monitoring gatunku ukazał niezadowalający stan populacji oraz potrzebę dalszych badań. Jednocześnie należy zaznaczyć, że na chwilę obecną populacja jest niezagrożona i stabilna.
Występowanie i liczebność płazów STRESZCZENIE
W ostatnich latach, obserwujemy znaczący spadek liczebności i zanik
całych populacji płazów, nie tylko na świecie, ale również w
Polsce. Aktualnie zwierzęta te są najbardziej zagrożoną
wyginięciem grupą kręgowców. Związane jest to przede wszystkim z
postępującą antropopresją, na skutek której dochodzi do
degradacji miejsc rozrodu płazów oraz fragmentacji środowiska w
którym żyją. Problem ten jest szczególnie istotny, ponieważ
pełnią one ważną rolę w ekosystemach zarówno lądowych jak i
wodnych, wpływając pozytywnie również na gospodarkę człowieka.
Jako jedno z najważniejszych ogniw łańcucha pokarmowego płazy
stanowią niekiedy główne źródło pokarmu dla wielu gatunków, a
same, pełniąc funkcję drapieżników regulują liczebność wielu
bezkręgowców, w tym także gatunków szkodliwych dla upraw rolnych
i leśnictwa.
Cechy morfometryczne koryta Dunajca STRESZCZENIE
Pomiędzy Sromowcami Niżne a Szczawnicą leży wąski meandrowy wąwóz rzeki
Dunajec. Jest to Pieniński Przełom Dunajca.
NOTATKI FLORYSTYCZNE, FAUNISTYCZNE I MYKOBIOTYCZNE
Flora roślin naczyniowych STRESZCZENIE Podczas badań florystycznych w rezerwacie Wyspa Lipowa na Jeziorze Szwałk Wielki na terenie Puszczy Boreckiej w północno-wschodniej Polsce, odnaleziono 83 gatunki roślin naczyniowych, w tym 50 gatunków dotychczas niepodanych z terenu rezerwatu. Pośród nich nie ma żadnych gatunków zagrożonych, ale udział gatunków wskaźnikowych starych lasów jest wyjątkowo wysoki (37% flory rezerwatu należy do tej grupy). Taki skład gatunkowy można uznać za charakterystyczną cechę flory naczyniowej dobrze zachowanych, pozbawionych zaburzeń lasów liściastych o charakterze puszczańskim, Co więcej, na terenie rezerwatu nie stwierdzono żadnych obcych gatunków inwazyjnych, co jest zjawiskiem unikatowym w przypadku polskich rezerwatów przyrody. Charakterystyczną cechą flory rezerwatu jest dominacja w warstwie zielnej gatunku górskiego – Lunaria rediviva. Szata roślinna rezerwatu jest wyjątkowo dobrze zachowana i wymaga dalszej ochrony biernej. |