Maj w Bia³owieskim Parku Narodowym - 2018 Drukuj
 

10 lat temu

6 maja 2008 r.

W Bia³owie¿y odby³o siê podsumowanie drugiej edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Bioró¿norodno¶æ i formy ochrony przyrody w Polsce", organizowanego przez Bia³owieski Park Narodowy. W konkursie wziê³o udzia³ 46 gimnazjalistów. I miejsce zajê³a Paulina Pa³asz z Zespo³u Szkó³ w Wielkim Podlesiu (reprezentantka Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego), II - Ewa Baranowska z gimnazjum Nr 1 w Sopocie (reprezentantka Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdañsku), III - Katarzyna Jancewicz z Zespo³u Szkó³ z Dodatkow± Nauk± Jêzyka Bia³oruskiego w Hajnówce (reprezentantka Bia³owieskiego Parku Narodowego).

17 maja 2008 r.

Muzeum Przyrodniczo-Le¶ne BPN w Bia³owie¿y przygotowa³o imprezê pn. „Noc Muzeów", która po raz pierwszy zorganizowana zosta³a w 1997 roku w Berlinie, a do Polski przywêdrowa³a w 2004 roku (Kraków). Na program imprezy z³o¿y³y siê: wernisa¿ wystawy „Puszcza Bia³owieska" w XIX-wiecznej grafice" (przygotowali j± Ewa Moroz-Keczyñska i Andrzej Keczyñski) oraz koncert bia³oruskiego barda Todara (Zmicier Wajciuszkiewicz) z zespo³em W-Z Orkiestra. Chêtni do obejrzenia ekspozycji muzealnej mogli j± zwiedzaæ do pó³nocy, za symboliczn± op³at± 1 z³. Wystawa grafiki trwa³a do 16 lipca 2008 roku.

19 - 26 maja 2008 r.

W Bia³owieskim Parku Narodowym przebywa³ znany fotograf i ekolog Craig Potton z Nowej Zelandii. G³ównym celem jego wizyty tutaj by³o poznanie i sfotografowanie krajobrazów Parku i Puszczy Bia³owieskiej.

26 - 31 maja 2008 r.

W Kamieniukach (Bia³oru¶) i Bia³owie¿y odby³a siê kursokonferencja „Wspólne cele ochrony ekosystemów le¶nych na obszarach chronionych Parku Narodowego Puszcza Bia³owieska i jego otuliny". Celem spotkania by³o zaznajomienie le¶ników pracuj±cych na terenie Polski centralnej, w jednostkach Regionalnej Dyrekcji Lasów Pañstwowych w Warszawie, z zagadnieniami ochrony i zarz±dzania obszarami ochrony czê¶ciowej i ¶cis³ej w Puszczy Bia³owieskiej oraz jej najbli¿szym s±siedztwie. Konferencja da³a te¿ uczestnikom okazjê do wymiany do¶wiadczeñ z le¶nikami bia³oruskimi pracuj±cymi w lasach gospodarczych i ochronnych. W kursokonferencji uczestniczyli przedstawiciele kó³ SITLID ze wszystkich nadle¶nictw RDLP w Warszawie, studenci IV roku Wydzia³u Le¶nego SGGW, pracownicy biur RDLP i BULiGL, Bia³owieskiego Parku Narodowego oraz cz³onkowie prezydium Zarz±du Oddzia³u SITLiD.

29 maja 2008 r.

W siedzibie Bia³owieskiego Parku Narodowego odby³o siê podsumowanie konkursu na najciekawszy album pt. „¯ubr w Puszczy". Konkurs zorganizowany zosta³ dla klas szkó³ podstawowych i gimnazjów z terenu 11 gmin objêtych projektem Fundacji Zielone P³uca Polski - „Ochrona ¿ubra w Puszczy Bia³owieskiej". I nagrodê zdoby³a klasa III Szko³y Podstawowej w Bia³owie¿y (opiekun Hanna Gutowska).


20 lat temu

Pocz±tek maja 1998 r.

Rafa³ Paluch podj±³ kontynuowane w lipcu tego samego roku badania nad zastosowaniem ekologicznych liczb wska¼nikowych do okre¶lenia kierunków zmian ro¶linno¶ci runa i typów siedlisk w drzewostanach naturalnych w Bia³owieskim Parku Narodowym. W tym celu zosta³o za³o¿onych 80 powierzchni próbnych (w oddz. 284 i 285), na których naukowiec powtórzy³ badania fitosocjologiczne, wykonane przez Ryszarda Zarêbê w czerwcu i lipcu 1959 roku (zob. „Sylwan" nr 10, 2001 oraz nry 1, 7, 2002; „Kosmos" nr 4, 2002; „Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody" nr 4, 2002; „Prace Instytutu Badawczego Le¶nictwa" s. A, nr 1, 2003).

10 maja - 17 czerwca 1998 r.

W hallu Muzeum Przyrodniczo-Le¶nego BPN w Bia³owie¿y odby³a siê wystawa teki grafik „Wra¿enia z Bia³owie¿y" Leona Wyczó³kowskiego. Pokazano 10 litografii („Droga w lesie", „Dêby I", „Wnêtrze lasu", „Sosny", „Zamieæ", „D±b z kamieniami", „¯ubry", „Dêby II", „Dêby III", „¦wierki usch³e"). Wystawê przygotowa³ Andrzej Keczyñski, teksty informacyjne opracowa³a Ewa Moroz-Keczyñska. Wystawê obejrza³o ponad 23,2 tys. osób.

15 maja 1998 r.

Ekipa Biura Urz±dzania Lasu i Geodezji Le¶nej - Oddzia³ w Bia³ymstoku pod kierownictwem mgr. in¿. Czes³awa Michalczuka zakoñczy³a prace glebowo-siedliskowe i fitosocjologiczne, prowadzone w ca³ej zagospodarowanej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej. Prace te mia³y na celu szczegó³ow± inwentaryzacjê gleb i siedlisk wraz z rozpoznaniem aktualnych i potencjalnych zespo³ów ro¶linnych, dla stworzenia w³a¶ciwych podstaw do oceny warunków przyrodniczych i stanu lasów oraz podejmowania decyzji hodowlanych i ochronnych, w celu odtworzenia zespo³ów zbli¿onych do naturalnych.

20 maja 1998 r.

Minister Ochrony ¦rodowiska, Zasobów Naturalnych i Le¶nictwa, Jan Szyszko, og³osi³ podczas konferencji prasowej „Kontrakt dla Puszczy Bia³owieskiej", który zak³ada³ utworzenie parku narodowego w obrêbie ca³ej Puszczy jednorazowo lub w etapach w ci±gu najbli¿szych 2-3 lat oraz specjaln± pomoc w postaci dotacji rz±dowych i specjalnych preferencyjnych kredytów z Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej na rzecz inwestycji proekologicznych w gminach puszczañskich. W roku 1999 przeznaczono na ten cel 20 mln z³ z rezerwy bud¿etu pañstwa.

Wojewoda Bia³ostocki wyda³ rozporz±dzenie Nr 4/98 w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza Bia³owieska". Po³o¿ony na terenie siedmiu gmin (Narewka, Narew, Bia³owie¿a, Hajnówka, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Czeremcha), obszar ten zajmuje ³±czn± powierzchniê 78.538 ha. Jego celem jest „ochrona i zachowanie Puszczy Bia³owieskiej stanowi±cej ostatnie ostoje naturalnych puszcz nizinnych w Europie oraz wyró¿niaj±cej siê wysokimi walorami krajobrazowymi, kulturowymi i wypoczynkowymi".

29 maja 1998 r.

Minister Ochrony ¦rodowiska, Zasobów Naturalnych i Le¶nictwa powo³a³ komisjê ds. opracowania strategii ochrony Puszczy Bia³owieskiej.


30 lat temu

13 maja 1988 r.

W Domu My¶liwskim w Bia³owie¿y przedstawiciele województw: bia³ostockiego, ³om¿yñskiego, olsztyñskiego, ostro³êckiego i suwalskiego podpisali porozumienie o utworzeniu regionu funkcjonalnego „Zielone P³uca Polski".

Maj 1988 r.

Jan Baake z NRD zrealizowa³ czê¶æ zdjêæ do 35-minutowego filmu po¶wiêconego Puszczy Bia³owieskiej. Pozosta³e zdjêcia nakrêcono w pa¼dzierniku tego samego roku. Prace nad filmem zosta³y ukoñczone w 1989 roku.


40 lat temu

1 maja 1978 r.

Bia³owieski Park Narodowy ograniczy³ wielko¶æ grup wycieczkowych prowadzonych przez jednego przewodnika po rezerwacie ¶cis³ym do 25 osób. Wprowadzi³ tak¿e zakaz zwiedzania rezerwatu ¶cis³ego przez zbiorowe wycieczki m³odzie¿y szkolnej do klasy VI w³±cznie.

5 - 20 maja 1978 r.

W Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN w Bia³owie¿y odby³a siê wystawa wydawnictw popularnonaukowych o Puszczy Bia³owieskiej, zorganizowana z okazji 30-tej rocznicy restytucji Bia³owieskiego Parku Narodowego. Na wystawie zaprezentowano blisko 100 przewodników, folderów i ksi±¿ek.

13 maja 1978 r.

Bia³owie¿ê odwiedzi³ prawos³awny arcybiskup Aten i metropolita ca³ej Hellady Serafin. Dostojny go¶æ przy tej okazji zwiedzi³ niektóre obiekty turystyczne BPN.

25 i 26 maja 1978 r.

Bia³owieski Park Narodowy go¶ci³ ministra le¶nictwa Luksemburga Josepha Wohlwatta.


50 lat temu

16 maja 1968 r.

Bia³owieski Park Narodowy przekaza³ do bia³oruskiej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej dla celów pokazowych trzy koniki polskie: ogiera „Loda" oraz klacze „Jurtê" i „Jagnê".

20 maja 1968 r.

Na Wydziale Weterynaryjnym SGGW w Warszawie odby³a siê obrona rozprawy doktorskiej Stanis³awa Pytla pt. „Uk³ad pokarmowy ¿ubra Bison bonasus (L. 1758)".

22 i 23 maja 1968 r.

W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶ci³a oko³o 50-osobowa grupa dziennikarzy z ca³ej Polski. Przyjechali oni tutaj w ramach sesji wyjazdowej klubów polityki kulturalnej i publicystyki turystycznej przy Zarz±dzie G³ównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.


60 lat temu

13 - 23 maja 1958 r.

Adam Krzanowski przeprowadzi³ badania nad awifaun± styku Bia³owieskiego Parku Narodowego z Polan± Bia³owiesk± i dolin± rzeki Narewki (zob. „Ekologia Polska" ser. B, t. X/3, 1964).

16 maja 1958 r.

W siedzibie Warszawskiego Okrêgowego Przedsiêbiorstwa Mierniczego w Warszawie odby³ siê ostateczny odbiór robót geodezyjnych, przeprowadzonych przez WOPM pod kierownictwem in¿. Mieczys³awa Ma³ka na terenie Bia³owieskiego Parku Narodowego (wg umowy z dn. 15 pa¼dziernika 1957 roku).

21 - 23 maja 1958 r.

W Bia³owieskim Parku Narodowym go¶ci³a Maria Kownacka - polska pisarka, t³umaczka z jêzyka rosyjskiego oraz autorka sztuk scenicznych i s³uchowisk radiowych dla dzieci.


70 lat temu

16 i 17 maja 1948 r.

Bia³owieski Park Narodowy odwiedzi³ Franciszek Szki³³±d¼ - dyrektor Biura Finansowego Ministerstwa Le¶nictwa, w towarzystwie Donalda Gaisnera - ambasadora Anglii oraz jego ma³¿onki.


80 lat temu

1 maja 1938 r.

W rezerwacie koników typu tarpana urodzi³a siê klaczka „Pasieka Bia³owieska", u której - jako pierwszej w Bia³owie¿y - stwierdzono bielenie sier¶ci zim±. Klaczka ta zosta³a wywieziona do Niemiec w czasie II wojny ¶wiatowej.

4 maja 1938 r.

Starosta Powiatowy w Pru¿anie, Stanis³aw Rudnicki, wyda³ zarz±dzenie Nr IV-12 skierowane do zarz±dów gminnych w Szereszewie, Suchopolu i Horodecznie, w którym poleca powiadomienie wszystkich so³tysów, by ci przestrzegali spo³eczno¶ci gminne o zakazie chwytania i zabijania nied¼wiedzi reintrodukowanych na terenie Puszczy Bia³owieskiej.

9 maja 1938 r.

W Bia³owie¿y odby³ siê zjazd hipologiczny. Podjêto na nim decyzjê o eliminacji niektórych koników typu tarpana, znajduj±cych siê w bia³owieskim zwierzyñcu.

Oddzia³ „Rodziny Le¶nika" w Warszawie zorganizowa³ dla swych cz³onków wycieczkê do Puszczy Bia³owieskiej. Wziê³o w niej udzia³ ok. 100 osób. Pobyt warszawiaków w Bia³owie¿y zosta³ zarejestrowany przez dra Jana Jerzego Karpiñskiego na ta¶mie filmowej.


90 lat temu

31 maja 1928 r.

Dyrektorem Dyrekcji Lasów Pañstwowych zosta³ mianowany in¿. Antoni Sym. Pe³ni³ on tê funkcjê do koñca wrze¶nia 1930 roku. By³ jednym z inicjatorów sprowadzenia w 1929 roku ¿ubrów do Puszczy Bia³owieskiej, po 10-letniej ich nieobecno¶ci na tym terenie.

Oprac. Piotr Bajko



 
  • Polish
  • English
home