WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao SA

 

Kampania Piwowarska

 

Danwood S.A.

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
Strona główna
Dzień Żaby - relacja Drukuj E-mail
 

19 czerwca 2018 roku odbył się w Białowieskim Parku Narodowym Dzień Żaby. Dzień ten stanowił podsumowanie Konkursu „Te, co skaczą i kumkają, wielką misję w przyrodzie mają" organizowanego w ramach Akcji Czynnej Ochrony Płazów. W Konkursie wzięło udział ok. 250 uczniów i przedszkolaków ze szkół województwa podlaskiego, zgrupowanych w 15 zespołów konkursowych. Zespoły z dużym zaangażowaniem realizowały różnorodne działania związane z poznawaniem płazów, środowisk ich życia, zagrożeń.

Wśród działań koordynowanych przez dzieci i młodzież były m.in. tworzenie schronień i oczka wodnego dla płazów, akcje edukacyjne prowadzone przez uczniów, przenoszenie płazów przez drogę i przenoszenie z miejsc niebezpiecznych, konkursy, prace plastyczne, przedstawienia teatralne. Przekaz z tych działań trafił do ponad 2000 osób.

Na Dzień Żaby do BPN przyjechało około 130 uczniów i przedszkolaków - uczestników Konkursu. Wszystkich gości powitał Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego dr Michał Krzysiak.

Następnie odbyła się prezentacja przedstawień teatralnych przygotowanych w ramach Konkursu: „Zgubione korale" wykonane przez grupę „Starszaków" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Białowieży oraz „A gdyby było inaczej..." wykonane przez zespół „Śmieszne żabki" z klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Białymstoku.

Później odbył się drużynowy quiz wiedzy o płazach

W końcu nastąpiła wyczekiwana przez wszystkich chwila - rozstrzygnięcie Konkursu oraz wręczenie nagród i upominków. Przyznane zostały następujące miejsca:

 • I miejsce ex aequo - zespół „Niezłe Ziółka" - zerówka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim.

 • I miejsce ex aequo - zespół „Pozwólmy płazom żyć" z klasy VIb ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku.

 • II miejsce ex aequo - zespół „Śmieszne żabki" z klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku.

 • II miejsce ex aequo - zespół „Eco staw" z klasy Vb ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku

 • III miejsce ex aequo - zespół „Razem z płazem" z klasy IVc ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku.

 • III miejsce ex aequo klasa Vb ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce

 • III miejsce ex aequo grupa „Starszaków" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Białowieży.

Wyróżnienia dla:

 • Koła biologicznego z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Białowieży

 • klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce,

 • klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce,

 • oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Narewce

 • zespołu z klasy VIIb z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku

 • ekspertów z klas Va oraz VIIa z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku

Po rozdaniu nagród i upominków udaliśmy się na polanę edukacyjną przez Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej BPN. Czekał tu poczęstunek a także stanowiska edukacyjne i zabawowe koordynowane przez wolontariuszy - uczniów z Technikum Leśnego w Białowieży. Przedszkolaki i uczniowie mogli tutaj sprawdzić się w żabich skokach, rozwiązywać quizy i zadania związane z płazami, grać w grę planszową i w kręgle, układać wodno - lądowe łańcuchy pokarmowe, „wypełniać" zbiornik wodny płazami. Część z uczestników skorzystała również z możliwości wejścia do Muzeum Przyrodniczo - Leśnego BPN.

Dyrekcja i pracownicy BPN gratulują wszystkim uczestnikom Konkursu świetnych pomysłów i dużego zaangażowania w realizacji działań związanych z płazami!

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Technikum Leśnego w Białowieży oraz uczniom: Agnieszce, Weronice, Michałowi, Jakubowi, Pawłowi, Bartkowi, Adamowi, Kacprowi i Szymonowi zaangażowanym w pomoc podczas Dnia Żaby! 

 

Kraina Żubra

 

Ministerstwo Środowiska

 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

 • Polish
 • English
home contact sitemap