Noc Nietoperza w Bia³owieskim Parku Narodowym Drukuj


Dnia 7 wrze¶nia br. w Bia³owieskim Parku Narodowym odby³a siê po raz pierwszy Noc Nietoperza. Przebiega³a pod has³em „Poznaj nocnych ³owców". Go¶cili¶my ponad 70 entuzjastów nietoperzy. W trakcie wydarzenia odby³y siê: sesja wyk³adowa, warsztaty edukacyjne dla dzieci oraz zajêcia w terenie. W ramach tego przyrodniczego wydarzenia zorganizowali¶my równie¿ szkolenie z cyklu Popularyzator Puszczy Bia³owieskiej.

Sesjê wyk³adow± rozpocz±³ dr hab. Ireneusz Ruczyñski – pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Bia³owie¿y, zajmuj±cy siê badaniami ekologii behawioralnej, ekologii sensorycznej oraz komunikacji u nietoperzy. Profesor Ruczyñski nie tylko zajmuje siê zawodowo tymi niezwyk³ymi zwierzêtami. Jest to autentyczna pasja, któr± umia³ przekazaæ innym badaczom i zbudowaæ zespó³ chiropterologów. S± to: Marta Szurlej, Iwona Ruczyñska, Zuzanna Ha³at, Ewa Komar i Marcin Zegarek.
   Dr hab. Ireneusz Ruczyñski przybli¿y³ uczestnikom biologiê i ekologiê nietoperzy, metody badañ oraz niezwykle istotn± rolê tych wyj±tkowych ssaków w ekosystemie i dla cz³owieka w wyst±pieniu „Nietoperze – ssaki niedoceniane.”
   Przegl±d egzotycznych gatunków nietoperzy prezentowa³a Marta Szurlej – absolwentka Uniwersytetu Gdañskiego, aktualnie doktorantka IBS PAN w Bia³owie¿y, przedstawiaj±c wyk³ad „Niezwyk³e nietoperze tropików”.
   O przygodach z nietoperzami na co dzieñ w …mieszkaniu w wie¿owcu opowiedzia³a BAT MOM ze Szczecina – Pani Barbara Górecka. „… Pani Barbara opiekuje siê nietoperzami, które nie mia³y szansy na prze¿ycie zimy w warunkach naturalnych. Do jej mieszkania trafiaj± przez szyby wentylacyjne. Najwiêcej mia³a ich ponad 250! Pierwszy nietoperz w ¿yciu Pani Barbary pojawi³ siê niespodziewanie. Wyl±dowa³ na ³ó¿ku jej córki. Kolejne nadlecia³y kilka tygodni pó¼niej przez szyby wentylacyjne. Nie by³a to mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia, ale by³ styczeñ, wiêc, jak sama mówi, nie mia³a serca, aby wyrzuciæ je na mróz…”. Uczestnicy sobotniej Nocy nie maj± w±tpliwo¶ci, ¿e dzi¶ to ju¿ wieka mi³o¶æ i pasja, daj±ca si³y do opieki nad tymi niezwyk³ymi ssakami w warunkach miejskiego blokowiska. Opowie¶ci Pani Basi wzbudzi³y w s³uchaczach nieskrywany podziw dla tak wielkiego po¶wiêcenie w ratowaniu tych ma³ych ssaków, pocz±wszy od karmienia zwierzaków, skoñczywszy na karmieniu nietoperzowych osesków i zapewnieniu akuszerki do wykonania cesarki nietoperzowej mamie…

W czasie, gdy doro¶li s³uchali nietoperzowych doniesieñ ze ¶wiata nauki, najm³odsi uczestniczyli w przyrodniczych warsztatach. Po wyæwiczeniu nietoperzowego przywitania, dzieci bawi³y siê w zabawê „Poczuj siê nietoperzem” odgrywaj±c role nietoperza, komarów i drzew. Niczym w g³uchym telefonie powtarza³y nietoperzowe d¼wiêki. Uczestniczy³y w zabawie „Wspólny sen o nietoperzu”, maj±c okazjê do w³asnych impresji na temat losów zwierz±tka. Na zakoñczenie dzieciaki wykona³y w³asnego nietoperzyka.

W trakcie zajêæ programu Popularyzator Puszczy Bia³owieskiej doro¶li uczestnicy mieli podobne æwiczenia jak dzieci i podobnie jak one z wielkim zaanga¿owaniem podjêli gry i zabawy o nietoperzach.

Zajêcia terenowe rozpocz±³ pokaz „plenerowego kina pod gwiazdami” z udzia³em prawdziwych gwiazd, czyli przelatuj±cych i odzywaj±cych siê w swoim jêzyku borowców wielkich, karlików drobnych i karlików wiêkszych. Nastêpnie uczestnicy podzieleni na mniej liczne grupy powêdrowali z chiropterologami w ró¿ne miejsca Parku Pa³acowego s±siaduj±ce z wod±. Tam lokalizowali przelatuj±ce nietoperze. Na koniec mo¿na by³o obejrzeæ sieci chiropterologiczne oraz sprzêt stosowany w najnowocze¶niejszych badaniach nietoperzy. Serdecznie dziêkujemy prelegentom i zespo³owi chiropterologów za przekazanie wiedzy w tak atrakcyjny sposób oraz przeprowadzenie zajêæ i warsztatów, dziêkujemy wolontariuszom: Marysi, Zosi, Julii, Angelice, Joannie Pawlu¶kiewicz oraz Julii Chamier za pomoc w organizacji imprezy.

 

Sesja wyk³adowa

1.
3_0.jpg
2.
3_1.jpg
3.
4_0.jpg
4.
4_1.jpg
5.
5_0.jpg
6.
5_1.jpg
7.
5_2.jpg

 

Warsztaty

1.
6.jpg
2.
7.jpg
3.
8.jpg
4.
9.jpg

 

Sesja terenowa

1.
10_0.jpg
2.
10_1.jpg
3.
10_2.jpg

 

 
  • Polish
  • English
home