Strona główna arrow Aktualności arrow Przynieś z mieszkania do punktu zbierania
Przynieś z mieszkania do punktu zbierania Drukuj

      – akcja na rzecz poprawy klimatu
      na terenie Białowieskiego Parku Narodowego

Elektrośmieci to nieużywane, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Tego specyficznego rodzaju odpadów mogli pozbyć się mieszkańcy Białowieży w miniony piątek, 11 września 2009 roku. Tak pożyteczną akcję na rzecz środowiska przeprowadziło Partnerstwo dla Klimatu – platforma współpracy różnych instytucji, powołana z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, w celu prowadzenia działań zapobiegających zmianom klimatu. Już w przeddzień wieczorem, przed Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego stanął olbrzymi namiot oraz samochód przygotowany do odbioru elektrośmieci. Białowieżanie nie zawiedli. Przywieźli niepotrzebne już, zużyte baterie, stare „komórki”, lodówki, zamrażarki, pralki, kuchenki, odbiorniki radiowe i telewizyjne. Za zdany sprzęt otrzymali energooszczędne żarówki. Akcja przyniosła pożądany rezultat, a jej efekty przerosły oczekiwania organizatorów – Białowieża i okolice zostały oczyszczone z ponad 3 ton elektrośmieci (w innych miastach i miejscowościach udało się zebrać tylko około 1 – 1,5 tony)! Jest to bardzo ważne działanie, tym bardziej, iż firma Eko Harpoon Technologie Ekologiczne Sp. z o.o, odbierająca w Białowieży „elekrośmieci” zajmuje się utylizacją różnorodnych odpadów, jednocześnie odzyskując metale, plastiki, tworzywo i szkło do ponownego wykorzystania.

Oprócz zbiórki elekrośmieci organizatorzy przygotowali pokaz filmu z przesłaniem prośrodowiskowym pt. „Wiek głupoty”, uświadamiający, iż nasze postępowanie zmierza do unicestwienia życia na Ziemi. W ramach imprez towarzyszących pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN prowadzili edukację dla uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film oraz uczestniczyły w konkursie plastycznym. Temat konkursu brzmiał „Powiększ leśny dom żubra i narysuj swoje drzewo!”. Powstało kilkadziesiąt kolorowych prac, a o ich ocenie powiadomieni zostaną nauczyciele i uczestniczący w konkursie uczniowie. Wszyscy odwiedzający mogli również zapoznać się z informacjami z artykułów prasowych, dotyczącymi ocieplenia klimatu, które ukazały się w ostatnim dwudziestoleciu. Powstała specyficzna w wymowie ekspozycja prezentująca „prasówkę” o tej właśnie tematyce.

Uczestnicy tej wyjątkowej akcji – mieszkańcy Białowieży wrócili do domów z żarówkami i wiedzą nt. zagrożeń środowiska, młodsi z ulotkami, kolorowankami i zielonymi balonami. Pozostaje mieć nadzieję, iż podobne akcje będą zdarzały się częściej, co wpłynie na zmianę stylu naszego życia, a w przyszłości na brak zmian klimatu.
          
Hanna Schmidt 
  • Polish
  • English
home