Strona główna arrow Aktualności arrow WILCZA NOC 2020
WILCZA NOC 2020 Drukuj
 

W dniach 1 i 2 lutego br. Białowieski Park Narodowy zaprosił miłośników wilka na czwartą edycję Wilczej Nocy. Tegoroczne wydarzenie miało międzynarodowy charakter – odbywało się w Puszczy Białowieskiej, po obu stronach granicy.

Po stronie białoruskiej całość przygotowała organizacja pozarząrządowa Achova Ptushak Backaushchyny. Impreza odbywała się na terenie białoruskiego Parku Narodowego "Biełowieżskaja Puszcza". W Polsce, podobnie jak w poprzednich latach, za organizację odpowiedzialny był Białowieski Park Narodowy. W wyjściach terenowych pomagali pracownicy Nadleśnictwa Białowieża.
W obu częściach wilczej imprezy – białoruskiej i polskiej, łącznie wzięło udział ponad 130 osób. Tyle tylko osób mogliśmy zaprosić, lecz zainteresowanych było znacznie więcej – po niespełna godzinie zapisów lista uczestników była zapełniona. Na wydarzenie złożyły się: sesja wykładowa na Białorusi i w Polsce, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spektakl teatralny o wilku, nocne nasłuchiwanie wilków na Białorusi i szukanie ich śladów w Białowieskim Parku Narodowym i Puszczy po polskiej stronie.

1 luty 2020 r., Kamieniuki
Wilcza Noc, której pierwszy dzień przebiegał na Białorusi, rozpoczęła się uroczystym otwarciem i blokiem wystąpień o tematyce wilczej.

Pierwszymi prelegentami byli zoolodzy: Anastasia Kuzmenkova i Dmitry Shamovich właściciele agroturystycznego gospodarstwa zaimka.leshego, w którym opiekują się wilkami. Wybitny naukowiec: Valery Dombrovsky w przystępny sposób opowiedział o wilkach z zony czarnobylskiej. Victor Fenchuk, koordynator projektu „Wilk i Człowiek" realizowanego na Białorusi, przybliżył nam losy wilków z Puszczy Białowieskiej. Jedynym polskim wykładowcą był dr Maciej Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego który omawiał kwestie genetyczne. Natomiast o swojej pasji poznawania wilków opowiedziała w wystąpieniu Irina Kashpei, biolog, doktorantka Uniwersytetu w Edynburgu. Sobotnią sesję wykładową zakończyły pokazy filmów znakomitego przyrodnika, wybitnego filmowca: Igora Byshnev.
Po części wykładowej goście z Polski, Białorusi, naukowcy, leśnicy obejrzeli spektakl „Wilczek Milczek" zagrany „po svojemu" przez Joannę Troc i Tomasza Tarantę – aktorów Teatru Czrevo.
Następnym punktem programu było nocne nasłuchiwanie wilków w prastarej Puszczy, po którym wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku na Carskiej Polanie.
Więcej o wilkach na Białorusi można znaleźć na stronie http://vouk.by

1 luty 2020 r., Kamieniuki – Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Równolegle, gdy dorośli przysłuchiwali się prelekcjom, na sąsiedniej sali i korytarzach trwały kilkugodzinne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży białoruskiej. Kilkunastu młodych uczestników Międzynarodowej Wilczej Nocy poprzez gry, zabawy i zajęcia artystyczne, przekonało się, że wilk nie jest taki straszny...
Edukacyjne zabawy dla białoruskich warsztatowiczów przygotowali pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, edukatorzy, wolontariusze współpracujący z parkiem: Małgorzata Karczewska, Alina Jakubowska, Anna Wójcik, Lucyna Kojło i Barbara Iwaniuk. Cenną pomocą służyli również: Jarek Solarczyk, Janusz Antipow i Ryszard Tlaga. Całość koordynowała Hanna Schmidt z BPN.
Dzieci przyjechały z różnych miejsc – z Brześcia, Mińska i mniejszych miejscowości, zatem bardzo potrzebną okazała się integracja – doskonale sprawdziły się zabawy w wymyślanie wilczych imion i prezentowanie gestów tych pięknych ssaków, które powtarzała cała grupa. Była również zabawa w wilka polującego na jelenie oraz przedstawienie różnych, własnego pomysłu skojarzeń, związanych z wilkiem. Po tak intensywnym wstępie zaznajomione wzajemnie dzieciaki wysłuchały opowieści o wilku Szarym, który wiódł życie pełne przygód, nieraz bardzo niebezpiecznych, w Puszczy Białowieskiej. Opowieść, ilustrowana pięknymi zdjęciami, lekko fabularyzowana, miała za zadanie wzbudzić współczucie dla wilka – niezwykle inteligentnego drapieżnika, nękanego niejednokrotnie licznymi zagrożeniami, także na obszarze Polski, gdzie jest chroniony, oraz ocieplić jego wizerunek, także w białoruskich realiach. Kolejnym zadaniem, które przygotowaliśmy dla naszych uczestników, było wilcze origami. Kiedy każdy miał już swojego własnego wilczka, podzieliśmy się na dwa zespoły i doskonale bawiliśmy w trakcie podłogowej gry z wilkiem w roli głównej. Zarówno gra, jak też kolejne aktywności – wędrówka wilczym tropem z wcześniejszym jego omówieniem, jak też popularna gra „Prawda czy fałsz", pokazały, że nasi młodzi sympatycy wilka mogą pochwalić się wiedzą na jego temat, jak też mają świadomość faktu, że ten duży drapieżnik jest potrzebny w lesie.

2 luty 2020 r., Białowieża
Po pełnym wrażeń przejściu przez granicę rozpoczęliśmy kolejny dzień wilczej imprezy wykładem profesora Krzysztofa Schmidta. W swoim wystąpieniu mówił o tym, że wilki odgrywają niebagatelną rolę w utrzymaniu równowagi przyrodniczej w lesie. Podkreślił, że od wieków rola wilka nie zmieniła się, tymczasem coraz częściej mówi się o przywróceniu możliwości odstrzału wilków w Polsce. Zatem jak to się dzieje? I skąd wątpliwość, że wilk nadal jest potrzebny w lesie?
Po godzinnym wykładzie ruszyliśmy w terenie. Uczestnikom przygotowano różnorodne pod względem długości i stopnia trudności trasy. Wszystkie prowadziły w miejsca, gdzie wcześniej obserwowane były wilki. Spotkaliśmy tropy, znakowania i odchody wilków. Przy okazji obserwowaliśmy inne zwierzęta: jelenie, dzięcioła trójpalczastego. Idąc w grupie nie spotkaliśmy wilków, ale czuliśmy ich obecność. Niesamowite szczęście miała jedna z naszych przewodniczek, jadąc na wykład do Białowieży, tuż przy drodze spotkała dwa osobniki i uwieczniła je na zdjęciu. W każdej grupie było mnóstwo pytań, dyskusji. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników.
Kilka grup prowadzili pracownicy parku: Andrzej Karczewski z Małgorzatą Karczewską, Małgorzata Szpakowicz z Mirosławem Lisickim, Artur Chorowiec z Mirosławem Kołodzińskim, Aleksander Żłobin z wolontariuszką: Ludmiłą Żłobin.
Pracownikom Nadleśnictwa Białowieża towarzyszyli: Łukaszowi Ławryszowi Ewa Moroz-Keczyńska z BPN, a Mirosławowi Supersonowi jego syn.

 

Dodatkowe informacje:

https://ptushki.org/news/organization/683517.html

https://dziendobry.tvn.pl/a/wilczym-tropem-przez-noc-wyjatkowa-impreza-w-puszczy-bialowieskiej?fbclid=IwAR0sDYEWcGJ0Gn87rA0eEw4_Zzh16OPNIrfO-H2as8qWQ-FpPe9152YioPw

https://dziendobry.tvn.pl/a/wilczym-tropem-przez-noc-wyjatkowa-impreza-w-puszczy-bialowieskiej

 

PRZED IMPREZĄ

1.
o_01.jpg
2.
o_02.jpg
3.
o_05.jpg
4.
o_06.jpg
5.
o_07.jpg
6.
o_08.jpg
7.
o_09.jpg
8.
o_10.jpg

 

CZĘŚĆ WYKŁADOWA – BIAŁORUŚ

1.
b_01.jpg
2.
b_02.jpg
3.
b_03.jpg
4.
b_04.jpg
5.
b_05.jpg
6.
p_01.jpg
7.
p_06.jpg
8.
p_07.jpg
9.
p_08.jpg
10.
p_09.jpg
11.
p_10.jpg
12.
p_11.jpg
13.
p_12.jpg

STREFA EDUKACYJNA – BIAŁORUŚ

1.
w_02.jpg
2.
w_03.jpg
3.
w_04.jpg
4.
w_07.jpg
5.
w_08.jpg
6.
w_09.jpg
7.
w_10.jpg
8.
w_11.jpg
9.
w_12.jpg
10.
w_13.jpg
11.
w_14.jpg
12.
w_15.jpg
13.
w_16.jpg
14.
wilcza_noc_2020-3768-2.jpg

 

SPEKTAKL

1.
t_01.jpg
2.
t_02.jpg
3.
t_03.jpg
4.
t_04.jpg
5.
t_05.jpg

 

CZĘŚĆ TERENOWA – BIAŁORUŚ

1.
t_b_01.jpg
2.
t_b_02.jpg
3.
t_b_03.jpg
4.
t_b_04.jpg

 

WILK NA POCZĄTEK DNIA POLSKIEGO

1.
wilk.jpg

 

CZĘŚĆ WYKŁADOWA – POLSKA

1.
w_p_01.jpg
2.
w_p_2.jpg

 

CZĘŚĆ TERENOWA – POLSKA

1.
p_02.jpg
2.
p_03.jpg
3.
p_04.jpg
4.
p_05.jpg
5.
p_06.jpg
6.
p_07.jpg
7.
p_08.jpg
8.
p_09.jpg
9.
p_10.jpg

 

Relację przygotowali organizatorzy Wilczej Nocy.

Dziękujemy autorom zdjęć: Jarosław Solarczyk, Janusz Antipow, Małgorzata Karczewska, Ludmiła Żłobin, Hanna Schmidt, Andrzej Szypulski. Andrzej Karczewski, Piotr Jaworski.



 
  • Polish
  • English
home