PZG
T³umacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Bia³ymstoku

                             WSPIERAJ¡ NAS

 

ZACHÊCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promuj±cego

NFO¦iGW

 

WFO¦iGW w Bia³ymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Bia³owieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIA£OWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Bia³owieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWI¡ZUJ¡CE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona g³ówna
Wilcze rodziny w Puszczy Bia³owieskiej Drukuj
 

Najwiêkszym ssakiem drapie¿nym Puszczy Bia³owieskiej jest wilk. Wiki ¿yj± w rodzinach, z³o¿onych z pary rodzicielskiej i jej potomstwa. Organizacyjnie wilcze formacje rodzinne przypominaj± tradycyjne rodziny – ka¿dy z wilków ma w niej swoje miejsce, a wszystkie ³±cz± silne wiêzy rodzinne. Niejednokrotnie w takiej grupie znajduj± miejsce bracia, siostry, a czasami nawet niespokrewnione osobniki. Para rodziców naturalnie kieruj±ca aktywno¶ci± wilczej grupy, nie uznaje „rozwodów" - do rozstañ dochodzi g³ownie na skutek ¶mierci jednego z partnerów, przyczyn± której jest czêstokroæ cz³owiek. Raz w roku, w styczniu-marcu, para rozpoczyna gody, których owocem s± urodzone po oko³o 60 dniach szczeniêta. Malutkie wilczki, zwykle w liczbie piêæ-sze¶æ, przychodz± na ¶wiat najczê¶ciej w jednej z kilku wykopanych przez matkê nor, pod wykrotami lub w dobrze os³oniêtych legowiskach na ziemi. Tam przebywaj± przez pierwszy okres ¿ycia pod troskliw± opiek± samicy-wadery, karmione wy³±cznie jej mlekiem. Przez pierwsze tygodnie ¿ycia szczeniaki s± ¶lepe i g³uche. Wówczas zaopatrzenie kulinarne swej partnerce zapewnia samiec. Po dwóch-trzech tygodniach wilczki zaczynaj± poznawaæ ¶wiat – wychodz± na pierwsze wycieczki poznaj±c najbli¿sze okolice swej nory. W tym okresie doros³e z grupy dostarczaj± pokarm matce i jej potomstwu. Ze wzglêdu na choroby, paso¿yty i inne czynniki, pierwszy rok ¿ycia prze¿ywa najczê¶ciej mniej ni¿ po³owa miotu.
M³ode wilki opuszczaj± grupê rodzinn± zwykle pod koniec pierwszego lub w drugim roku ¿ycia, choæ niektóre pozostaj± w rodzinie d³u¿ej, pomagaj±c w wychowie szczeni±t.
Liczebno¶æ polskich watah to oko³o 2-12 wilków, najczê¶ciej 4-5, co ma miejsce równie¿ na terenie Puszczy Bia³owieskiej – w jej polskiej czê¶ci wystêpuj± 4 watahy, licz±ce ³±cznie oko³o 20 wilków.




 
Ministerstwo Klimatu i ¦rodowiska
 Kompleksowa Ochrona ¯ubra w Polsce

 

 

Kraina ¯ubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Pañstwowych w Bia³ymstoku

Nadle¶nictwo Bia³owie¿a

Nadle¶nictwo Browsk

Nadle¶nictwo Hajnówka

Nadle¶nictwa Le¶nego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Bia³owieska”

  • Polish
  • English
home