PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
Stan żubrów na świecie na koniec 2019 roku Drukuj
 

Każdego roku, po zebraniu aktualnych  informacji od wszystkich hodowców żubrów na świecie, publikowane są dane o stanie tych zwierząt na koniec roku minionego. Niedawno opublikowana „Księga Rodowodowa Żubrów" prezentuje dane na koniec 2019 roku, kiedy to na świecie żyło w sumie 8461 żubrów, w tym: 1738 w hodowlach zamkniętych (ośrodkach hodowlanych, ogrodach zoologicznych, prywatnych zwierzyńcach i in.), 479 osobników w hodowlach półwolnych (dużych, ogrodzonych terenach, gdzie nie ma możliwości rozróżniania poszczególnych zwierząt) oraz 6244 żubry w hodowlach wolnych.

Większość stad żubrowych znajduje się w Europie. Jedna hodowla jest obecnie w Kanadzie, dwie w Indonezji, po jednej w Azerbejdżanie, Kazachstanie i Tadżykistanie oraz kilka w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

W Polsce na koniec 2019 roku mieliśmy 2269 żubrów, w tym: 221 w hodowlach zamkniętych oraz 2048 w hodowlach wolnych, gdzie zwierzęta te żyją we właściwych dla nich ekosystemach leśnych.  Obecnie w naszym kraju mamy sześć takich stad. Są to: Puszcza Białowieska (770 żubrów), Bieszczady (668), Stado Zachodniopomorskie (305), Puszcza Knyszyńska (184), Puszcza Borecka (112) i Puszcza Augustowska (9).

W lipcu 2019 roku, w ogrodzie zoologicznym w Mińsku na Białorusi, urodziły się żubry-bliźniaki - 2 samce: BUSHA i BUJASHA. Żubrzyce bardzo rzadko rodzą bliźnięta. W KRŻ zanotowaliśmy zaledwie 4 takie przypadki: w 2010 roku w słowackiej hodowli Topol'čianky (bliźniaki przeżyły zaledwie kilka miesięcy), w 2012 roku w szwedzkiej hodowli Eriksberg (żyją do dzisiaj), w 2018 roku w półwolnej czeskiej hodowli Milovice i w 2019 w Mińsku. Jednak tylko w mińskim zoo urodziły się dwa samce, bowiem we wszystkich pozostałych przypadkach krowy-żubrzyce rodziły cieliczki (samice). Zdjęcia bliźniąt czeskich i białoruskich można zobaczyć w najnowszej „Księdze Rodowodowej Żubrów 2019".

Gatunek  żubr europejski został w 1966 roku wpisany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) do tzw. „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych" i wciąż tam figuruje, choć już nie jako „gatunek zagrożony (endangered)", lecz „narażony (vulnerable)". A ponieważ wszystkie obecnie żyjące na świecie żubry wywodzą się od zaledwie 12 osobników, więc mają niewielką zmienność genetyczną  i  trudno przewidzieć, jaki będzie ich dalszy los. Już teraz wiemy, że gatunek ten jest podatny na wiele chorób, więc trzeba szczególnie o niego dbać, chronić, badać i mieć nadzieję, że jego liczebność wciąż będzie z roku na rok podlegać korzystnym  zmianom. Tak więc los żubra nadal pozostaje w rękach człowieka i nadal, jak w przypadku wielu gatunków dużych ssaków będzie zależał od sprawnego prowadzenia jego ochrony w skali Europy i świata.



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home