Strona g³ówna arrow Turystyka
Drukuj

Dostêpno¶æ architektoniczna

Bia³owieski Park Narodowy, Park Pa³acowy 11, 17–230 Bia³owie¿a


Informacja o zakresie dzia³alno¶ci Bia³owieskiego Parku Narodowego w PJM

Muzeum Przyrodniczo-Le¶ne mie¶ci siê na terenie Parku Pa³acowego. Do budynku Muzeum, znajduj±cego siê na niewielkim wzniesieniu, prowadzi brukowana droga. Przed budynkiem wyznaczono parking, z którego mog± korzystaæ osoby z niepe³nosprawno¶ciami. Do wej¶cia prowadz± schody, przy których znajduje siê podjazd dla wózków. Kasa muzeum zlokalizowana jest na wprost od wej¶cia. Na holu g³ównym, po lewej stronie od kasy, jest winda z oznakowaniem w alfabecie Braille'a. Dla osób na wózkach inwalidzkich dostêpnych jest wiêkszo¶æ pomieszczeñ w czê¶ci g³ównej budynku, z wy³±czeniem sali konferencyjnej, ze wznosz±cymi siê schodkowo rzêdami miejsc dla widzów. Osoba z niepe³nosprawno¶ci± ruchow± mo¿e skorzystaæ z sali konferencyjnej jedynie w najni¿szej jej czê¶ci, po³o¿onej najbli¿ej audytorium. Toaleta dla osób z niepe³nosprawno¶ci± ruchow± znajduje siê na poziomie -1, po lewej stronie od wej¶cia g³ównego, z dostêpem przy pomocy windy na holu. Toaleta wyposa¿ona jest w system przywo³awczy i dodatkowo w przewijak dla niemowl±t. Trzy sale wystaw czasowych z podjazdami dla wózków znajduj± siê po prawej stronie od wej¶cia g³ównego do muzeum. W Muzeum istnieje mo¿liwo¶æ bezp³atnego wypo¿yczenia na czas zwiedzania wózka inwalidzkiego lub podpórki trójko³owej dla osób z trudno¶ciami w poruszaniu siê.

Wej¶cie na wystawê sta³± znajduje siê po lewej stronie od wej¶cia g³ównego do budynku. Za lustrzanymi drzwiami wprowadzaj±cymi na wystawê sta³± pod³oga kilkukrotnie opada i wznosi siê, by oddaæ charakter ukszta³towania terenu w zbiorowiskach ro¶linnych. Na ekspozycji panuje pó³mrok, z g³o¶ników rozlegaj± siê odg³osy ptaków i du¿ych ssaków. Z kilku scen wystaj± ga³êzie drzew. W wiêkszo¶ci scen znajduj± siê spreparowane zwierzêta. Osoby z klaustrofobi± mog± czuæ siê niekomfortowo. Czas zwiedzania 25 scen wynosi oko³o 55 minut. Przy kilku scenach na pierwszym piêtrze znajduj± siê miejsca siedz±ce.

Zwiedzanie wystawy sta³ej odbywa siê z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Przy wiêkszo¶ci scen w muzeum znajduj± siê tablice z bia³ym tekstem na czarnym tle. W tzw. kinie nie ma audiodeskrypcji do prezentowanych zdjêæ przyrodniczych i napisów. Na pierwsze piêtro prowadz± schody licz±ce 25 stopni. Osoby poruszaj±ce siê na wózkach korzystaj± z platformy obs³ugiwanej przez pracownika muzeum. W przypadku wiêkszej liczby wózków w grupie zwiedzaj±cych u¿ywa siê dodatkowo windy na holu budynku.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeñ udostêpnionych turystom mo¿na wej¶æ z psem asystuj±cym lub psem przewodnikiem. Na drzwiach w budynku s± oznaczenia kontrastowe, nie ma oznaczeñ w alfabecie Braille'a lub w druku powiêkszonym dla osób s³abowidz±cych. W Punkcie Informacji Turystycznej, znajduj±cym siê na holu muzeum, dostêpna jest tyflomapa Bia³owieskiego Parku Narodowego. W Punkcie Informacji Turystycznej istnieje mo¿liwo¶æ skorzystania z us³ugi t³umacza jêzyka migowego w czasie rzeczywistym przez s³u¿±c± do tego aplikacjê. Kasa muzeum oraz Punkt Informacji Turystycznej s± wyposa¿one w pêtle indukcyjne.
Na holu Muzeum po prawej stronie, przy drzwiach prowadz±cych na wystawy czasowe, dostêpny jest defibrylator AED. Muzeum jest wyposa¿one w krzes³a i materace umo¿liwiaj±ce transport po schodach osób ze szczególnymi potrzebami w czasie ewentualnej ewakuacji.

Pomieszczenia biurowe Bia³owieskiego Parku Narodowego mieszcz± siê w tym samym budynku co Muzeum Przyrodniczo-Le¶ne.  Wej¶cie do biura znajduje siê 30 metrów po prawej stronie od wej¶cia do muzeum. W czê¶ci biurowej, która znajduje siê na pierwszym piêtrze budynku, nie ma platformy ani windy. Dostêp do biura dla osób na wózkach inwalidzkich oraz osób, które maj± problem z wej¶ciem po schodach jest mo¿liwy przez muzeum (w godzinach jego otwarcia). Wjazd wind± na holu muzeum na pierwsze piêtro, po wyj¶ciu z windy nale¿y kierowaæ siê w lewo do przej¶cia s³u¿bowego do biura. Sekretariat znajduje siê na koñcu korytarza po lewej stronie. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeñ mo¿na wej¶æ z psem asystuj±cym lub psem przewodnikiem. W budynku nie ma na drzwiach oznaczeñ w alfabecie Braille'a ani oznaczeñ kontrastowych lub w druku powiêkszonym dla osób s³abowidz±cych. W biurze Bia³owieskiego Parku Narodowego nie ma mo¿liwo¶ci skorzystania z t³umacza jêzyka migowego. W Sekretariacie Parku znajduje siê pêtla indukcyjna.

Bia³owieski Park Narodowy zapewnia nastêpuj±ce formy kontaktu:
mailowy pod adresem e-mail:  Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, w³±cz obs³ugê JavaScript w przegl±darce, by go zobaczyæ
telefoniczny: pod numerem tel. 85 682-97-00
faksem: pod numerem tel. 85 682-97-16
oraz poczt± pod adresem: Bia³owieski Park Narodowy, Park Pa³acowy 11, 17-230 Bia³owie¿a.

Park Pa³acowy - park w stylu angielskim o powierzchni oko³o 50 hektarów, Pêtle alejek spacerowych ³±cz± siê ze sob± przed budynkiem Muzeum Przyrodniczo-Le¶nego. Po piaszczystej, utwardzonej powierzchni alejek spacerowych biegn± dwie trasy ¶cie¿ek edukacyjnych z tablicami informacyjnymi - przyrodnicza ,,Drzewa Parku Pa³acowego'' i historyczna ,,Zabytki Parku Pa³acowego". Obydwie trasy s± dostêpne dla osób poruszaj±cych siê na wózkach. Pomiêdzy najstarszym budynkiem w Bia³owie¿y - dworkiem z 1845 roku - a Bram± Carsk± znajduj± siê strome schody. Osoby na wózkach chc±ce udaæ siê spod dworku do Bramy Carskiej, powinny skierowaæ siê w przeciwn± stronê ni¿ dworek, po 50 metrach skrêciæ w lewo ¶cie¿k± prowadz±c± do budynku Muzeum Przyrodniczo-Le¶nego i Dyrekcji Bia³owieskiego Parku Narodowego i obej¶æ budynek do zachodniej ¶ciany.

O¶rodek Edukacji Przyrodniczej znajduje siê w zabytkowym dworku nad stawami w Parku Pa³acowym. Wjazd do obiektu umo¿liwia sk³adana rampa podjazdowa, mo¿liwe jest poszerzenie drzwi wej¶ciowych poprzez otwarcie drugiego skrzyd³a. W budynku nie ma toalety  przystosowanej dla osób na wózkach. O¶rodek Edukacji Przyrodniczej jest wyposa¿ony w zestaw tyflomap na temat Bia³owieskiego Parku Narodowego.

Biblioteka Naukowa BPN znajduje siê w budynku Domu My¶liwskiego w Parku Pa³acowym. Do g³ównego wej¶cia do budynku prowadzi 9 schodów. Wej¶cie jest wyposa¿one w stromy podjazd którego wykorzystanie wymaga pomocy osoby asystuj±cej. W budynku znajduje siê winda oraz dwie toalety (na parterze i na piêtrze) dla osób z niepe³nosprawno¶ci± wyposa¿one w system przywo³awczy.

Biblioteka i czytelnia BPN mieszcz± siê na parterze, na koñcu korytarza po prawej stronie. Biblioteka BPN wyposa¿ona jest w pêtle indukcyjn±. Mo¿na skorzystaæ z us³ugi t³umacza jêzyka migowego w czasie rzeczywistym za pomoc± aplikacji na przeznaczonym do tego laptopie. Osoby s³abowidz±ce i niewidome mog± skorzystaæ z powiêkszonej klawiatury i myszy typu Big Track, powiêkszalnika umo¿liwiaj±cego pracê z powiêkszonym tekstem i autolektora Braille'a.

W budynku Domu My¶liwskiego w przestrzeni ogólnodostêpnej znajduje siê defibrylator AED. Budynek wyposa¿ony jest równie¿ w dwa krzes³a ewakuacyjne, umo¿liwiaj±ce ewakuacjê po schodach osób ze szczególnymi potrzebami.

Rezerwat Pokazowy ¯ubrów po³o¿ony jest przy szosie Hajnówka-Bia³owie¿a, oko³o 3 kilometrów przed Bia³owie¿±. Do Rezerwatu Pokazowego ¯ubrów wchodzi siê przez pawilon edukacyjny. Z le¶nego parkingu do pawilonu edukacyjnego wiedzie piaszczysta, ubita ¶cie¿ka o d³ugo¶ci oko³o 100 metrów. Przed samym budynkiem plac wy³o¿ony jest brukiem, natomiast odcinek ¶cie¿ki o d³ugo¶ci oko³o 50 metrów wysypany jest kamykami niezwi±zanymi zapraw±. Na teren Rezerwatu Pokazowego ¯ubrów nie wolno wprowadzaæ psów i innych zwierz±t, z wyj±tkiem psów asystuj±cych, zgodnie z Ustaw± o rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnieniu osób niepe³nosprawnych. W Rezerwacie Pokazowym ¯ubrów istnieje mo¿liwo¶æ bezp³atnego wypo¿yczenia na czas zwiedzania wózka inwalidzkiego lub podpórki trójko³owej dla osób z trudno¶ciami w poruszaniu siê.

Pawilon edukacyjny
Wej¶cie do pawilonu edukacyjnego jest z poziomu bruku. W budynku po lewej stronie znajduje siê toaleta dla osób z niepe³nosprawno¶ci± ruchow±, wyposa¿ona dodatkowo w przewijak dla niemowl±t i system przywo³awczy. Wej¶cie na teren zagród ze zwierzêtami znajduje siê po prawej stronie od drzwi wej¶ciowych, za bramkami do kontroli biletów. Bilety mo¿na zakupiæ on-line, w biletomatach, a tak¿e w Punkcie Informacji na wprost od wej¶cia do budynku. Pierwsza od lewej bramka kontroli biletów umo¿liwia przejazd wózkiem inwalidzkim, dzieciêcym, a tak¿e przeprowadzenie roweru. W pawilonie edukacyjnym znajduje siê platforma dla wózków umo¿liwiaj±ca dostêp na poziom -1, gdzie znajduje siê kilka stanowisk edukacyjnych. Strefê edukacyjn± od holu g³ównego oddzielaj± szklane ¶cianki, z naniesionymi oznaczeniami kontrastowymi dla osób s³abowidz±cych. Wysoko¶æ sto³ów edukacyjnych dostosowana jest do potrzeb osób na wózkach. Na antresolê, na której prezentowana jest czê¶æ wystaw, prowadz± schody licz±ce 26 stopni. Dostêp na antresolê dla osób na wózkach mo¿liwy jest (po zg³oszeniu pracownikom pawilonu) z terenu zagród ze zwierzêtami, kamienist±, krêt± ¶cie¿k±, biegn±c± po zboczu wzniesienia, w które jest wkomponowany budynek. Przed drzwiami wyj¶ciowymi do zagród ze zwierzêtami znajduje siê materia³owa mata dezynfekcyjna o wysoko¶ci kilku centymetrów. W budynku na drzwiach s± oznaczenia kontrastowe, nie ma oznaczeñ w alfabecie Braille'a lub w druku powiêkszonym dla osób s³abowidz±cych. W kasie Rezerwatu mo¿na skorzystaæ z us³ugi t³umacza jêzyka migowego w czasie rzeczywistym. Kasa jest wyposa¿ona w pêtlê indukcyjn±. W budynku znajduje siê ogólnodostêpny defibrylator AED. Budynek jest wyposa¿ony w dwa krzes³a ewakuacyjne umo¿liwiaj±ce ewakuacjê po schodach osób ze szczególnymi potrzebami.

Zagrody ze zwierzêtami
Tyflomapa przedstawiaj±ca plan rozmieszczenia zwierz±t w Rezerwacie Pokazowym ¯ubrów zlokalizowana jest po prawej stronie, oko³o 10 metrów, od wyj¶cia z pawilonu do zagród. Piaszczysta ¶cie¿ka o ubitej powierzchni, prowadz±ca pomiêdzy zagrodami, ma oko³o 1 kilometra d³ugo¶ci. Przy zagrodach rozmieszczone s± tabliczki z opisem zwierz±t w alfabecie Braille'a oraz rycinami pokroju cia³a i tropów zwierz±t. W kilku miejscach znajduj± siê ³aweczki. Przy zagrodzie ¿ubroni znajduje siê  toaleta przeno¶na przystosowana dla osób z niepe³nosprawno¶ciami. Pomiêdzy zagrodami wilków i jeleni, a tak¿e przy zagrodzie ¿ubrów znajduj± siê niewysokie platformy widokowe z ³agodnym podjazdem dla wózków. Wyj¶cie z Rezerwatu Pokazowego ¯ubrów jest przez bramkê na fotokomórkê otwieraj±c± siê na zewn±trz.

Obrêb Ochronny Rezerwat
¦cie¿ki przyrodnicze i szlaki turystyczne na terenie le¶nym Parku nie maj± specjalnych udogodnieñ dla osób z niepe³nosprawno¶ciami. Brak jest  przystosowanych toalet oraz tablic z napisami w alfabecie Braille'a. Fragment trasy turystycznej „Do Dêbu Jagie³³y", prowadz±cy po trybie le¶nej jest czê¶ciowo dostêpny dla osób poruszaj±cych siê na wózkach. Odcinek trasy biegn±cy ¶cie¿k± le¶n± jest trudno dostêpny dla wózków inwalidzkich i dzieciêcych, ze wzglêdu na nierówno¶ci terenu, wystaj±ce korzenie oraz przewrócone drzewa. Trasa „Do Dêbu Jagie³³y" dostêpna jest tylko pod opiek± przewodnika licencjonowanego przez Bia³owieski Park Narodowy w grupach o ograniczonej liczebno¶ci. Biura turystyczne, dzia³aj±ce w okolicznych miejscowo¶ciach, oprócz us³ugi przewodnickiej mog± zorganizowaæ  wjazd bryczk± na trasê turystyczn±. Szlaki turystyczne w pó³nocnej czê¶ci Bia³owieskiego Parku Narodowego dostêpne s± bez przewodnika dla osób indywidualnych. Osoby na wózkach mog± poruszaæ siê czarnym i zielonym szlakiem rowerowym, które prowadz± po trybach le¶nych. Zielony szlak rowerowy w wielu miejscach pokrywa siê ze szlakiem pieszym „Wilczy szlak". Oko³o 2 km od parkingu w miejscowo¶ci Masiewo, przy granicy obszaru „Uroczysko G³uszec" który jest pod ochron± ¶cis³±, znajduje siê ekspozycja le¶nej kolejki w±skotorowej z wiat± turystyczn±. Dostêpne s± równie¿ fragmenty innych szlaków pieszych, w szczególno¶ci odcinek Carskiej Tropiny od parkingu przy Kosym Mo¶cie do wie¿y widokowej. Wie¿a widokowa nie jest dostêpna dla osób na wózkach. Przy wie¿y z niewielkiego wzniesienia rozci±ga siê piêkny widok na bagienn± dolinê rzeki Narewki. Drewniane k³adki turystyczne na ¶cie¿ce edukacyjnej „Przez Trzy Zbiorowiska" przy „Wilczym Szlaku" umo¿liwiaj± podziwianie piêkna podmok³ego lasu. Na pocz±tku k³adek turystycznych znajduje siê stopieñ o wysoko¶ci 5 centymetrów. K³adka biegnie oko³o 1 metra nad powierzchni± gruntu i posiada porêcz o wysoko¶ci oko³o 1metra.
Osoby z niepe³nosprawno¶ci± ruchow±, chc±ce spróbowaæ zobaczyæ wolno ¿yj±ce ¿ubry, maj± szansê na spotkanie z królem puszczy w ostoi ¿ubrów Czo³o. Od parkingu we wsi Masiewo do miejsca dokarmiania prowadzi 500 metrów le¶nej drogi o gruntowej nawierzchni. Platforma widokowa jest niedostêpna dla osób na wózkach. Strefê wygrodzon± dla turystów i bróg z sianem dla ¿ubrów dzieli oko³o 100 metrów.

Data ostatniego przegl±du deklaracji: 27.03.2023 r.


Zarz±dzenie nr 3/2023 Dyrektora Bia³owieskiego Parku Narodowego
z dnia 1 lutego 2023 r.
w sprawie wprowadzenia Regulaminu u¿yczania sprzêtu u³atwiaj±cego
poruszenie siê osobom ze szczególnymi potrzebami w obiektach turystycznych BPN


Zdjêcie. Brukowany plac i ¶cie¿ka wysypana drobnymi kamieniami przed Pawilonem edukacyjnym w Rezerwacie Pokazowym ¯ubrów

 Plac przed Pawilonem edukacyjnym, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Platforma dla wózków inwalidzkich w Pawilonie edukacyjnym. Obok ³awka i stó³ multimedialny

 Platforma dla wózków inwalidzkich w Pawilonie edukacyjnym, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Drewniana platforma widokowa z ³agodnym podjazdem dla wózków inwalidzkich

 Platforma widokowa z podjazdem dla wózków inwalidzkich przy zagrodzie ¿ubrów, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Roz³o¿ona platforma dla wózków inwalidzkich na tle schodów

 Platforma dla wózków inwalidzkich na wystawie sta³ej, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Podjazd dla wózków inwalidzkich prowadz±cy do muzeum. Nawierzchnia z kostki, metalowe porêcze podjazdu.

 Podjazd dla wózków inwalidzkich przed Muzeum Przyrodniczo-Le¶nym BPN, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. ¦cie¿ka wysypana drobnymi kamykami prowadz±ca w górê ³agodnego wzniesienia.

 ¦cie¿ka na antresolê dla wózków inwalidzkich w Pawilonie edukacyjnym, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Piaszczysta ¶cie¿ka pomiêdzy zagrodami zwierz±t. W tle ³awka i tabliczka informacyjna z napisami w alfabecie Braille'a

 ¦cie¿ka w Rezerwacie Pokazowym ¯ubrów, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Zbli¿enie tabliczki informacyjnej o konikach polskich z napisami w alfabecie Braille'a

 Tabliczka informacyjna z napisami w alfabecie Braille'a, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Toaleta przystosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Sedes i umywalka z porêczami. Przewijak dzieciêcy wisz±cy na ¶cianie z betonu.

 Toaleta w Pawilonie edukacyjnym, fot. Tomasz Ko³odziejczak

Zdjêcie. Winda na holu muzeum. Po prawej stronie windy schody.

 Winda na holu Muzeum Przyrodniczo-Le¶nego BPN, fot. Tomasz Ko³odziejczak



 
  • Polish
  • English
home