Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci arrow V Wilcza Noc w Bia³owieskim Parku Narodowym
V Wilcza Noc w Bia³owieskim Parku Narodowym Drukuj
 

Za nami pi±ta ju¿ edycja Wilczej Nocy przygotowywanej przez Bia³owieski Park Narodowy. Tegoroczna mia³a inny przebieg ni¿ w minionych latach - ca³e wydarzenie przebiega³o on-line. I pomimo, ¿e odczuwamy têsknotê za wspólnymi rozmowami i wyj¶ciami w teren, to uwa¿amy, ¿e w obecnych realiach by³ to wspaniale spêdzony czas (o czym ¶wiadcz± tak¿e g³osy od s³uchaczy). Wyk³ady da³y mo¿liwo¶æ nie tylko zdobycia cennych informacji o wilkach i ich funkcjonowaniu w ¶rodowisku, by³y przyczynkiem do refleksji i zadumy, ale te¿ u¶miechu i odprê¿enia. O wa¿no¶ci wilczego tematu ¶wiadczy liczna frekwencja s³uchaczy, ale tak¿e pytania (które w warunkach sali konferencyjnej by³yby na pewno przyczynkiem do niejednej dyskusji).

Pierwszym z wyk³adowców by³ prof. dr hab. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Bia³owie¿y. Z wyk³adu pt. „Dlaczego chronimy wilki" dowiedzieli¶my siê o historii relacji wilk - cz³owiek, historii wprowadzania ochrony gatunku i jej funkcjonowania w ró¿nych krajach na ¶wiecie. Profesor mówi³ o roli wilka w lesie jako wa¿nego i niezbêdnego elementu tego ekosystemu oraz o powodach, dlaczego wilk jest wpisany na listê zwierz±t znajduj±cych siê pod ochron± nie tylko w Polsce, lecz tak¿e w Unii Europejskiej. Obecnie populacja wilka w Polsce liczy oko³o 2000 osobników i jest to efekt ochrony - dziêki niej wilki rekolonizowa³y obszary w pó³nocnej i zachodniej Polski. Krzysztof Schmidt mówi³ tak¿e, jak zachowaæ siê w kontakcie z tym du¿ym drapie¿nikiem.

Druga z prelegentek - dr Katarzyna Bojarska z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, przedstawia³a wyk³ad „Ró¿ne oblicza wilka. O plastyczno¶ci gatunku na przekroju ¶rodowisk". Dr Bojarska prezentowa³a s³uchaczom realia ¿ycia wilków w ¶rodowiskach zupe³nie ró¿nych od Puszczy Bia³owieskiej. Pierwszym z tych miejsc by³y Bory Dolno¶l±skie - olbrzymi, ale bardzo jednorodny las, poprzecinany regularn± siatk± dróg le¶nych, które by³y u¿ytkowane przez wilki do przemieszczania siê. Lasy natomiast nie s³u¿y³y jako tereny ³owieckie, gdy¿ by³y zbyt widne i rzadkie. Najczêstszym miejscem polowañ by³y ogrodzone uprawy le¶ne, sk±d sarnom i jeleniom ciê¿ko by³o uciec. Innym miejscem badañ wilków dr Bojarskiej by³y lasy Beskidu, gdzie wilki znajdowa³y sobie „okna" czasowe w których mog³y aktywnie funkcjonowaæ w realiach presji ludzkiej - turystycznej i gospodarczej. Na koniec dziêki dr Bojarskiej przenie¶li¶my siê do pó³nocno-wschodniej Turcji, gdzie wilki (znacznie drobniejsze od naszych) ¿yj± g³ównie w terenach otwartych, w pobli¿u osad ludzkich i czêsto korzystaj± z resztek pozostawianych przez cz³owieka (pad³e byd³o, wysypiska ¶mieci). Wyk³ad da³ te¿ mo¿liwo¶æ obserwacji wilków nagranych na fotopu³apki w oryginalnych i piêknych ujêciach.

Trzeci prelegent to dr Katarzyna Olbrych z Wydzia³u Medycyny Weterynaryjnej SGGW prezentuj±ca wyk³ad pt. „Z anatomii i z ¿ycia wilków, czyli czym wilk ró¿ni siê od innych psowatych?". Dziêki znajomo¶ci przez dr Olbrych anatomii ró¿nych gatunków zwierz±t, tak¿e dzikich, dowiedzieli¶my siê o przystosowaniach wilka do funkcjonowania w ¶rodowisku. Dr Olbrych mówi³a o mechanizmach, dziêki którym wilki s± zdrowe mimo braku leczenia farmakologicznego, o naturalnym ¿ywieniu tego drapie¿nika, które zapewnia mu energiê i dobr± kondycjê zdrowotn±. Poprzez porównania z psami hodowanymi przez cz³owieka mieli¶my mo¿liwo¶æ przekonaæ siê jak ró¿ny, a jednocze¶nie podobny jest wilk do naszych pupili.

Ostatnim z wyk³adowców by³a Kinga Stêpniak, na co dzieñ zwi±zana ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk" oraz Katedr± Ekologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszewskiego, jak równie¿ wspó³pracuj±ca z Instytutem Biologii Ssaków PAN w Bia³owie¿y. Wyst±pienie by³o zatytu³owane „O behawiorze wilka. Interakcje wilk - pies".

Pani Kinga Stêpniak zajmuje siê badaniami wykorzystaniu analiz DNA do rozwi±zania problemów badawczych z zakresu genetyki konserwatorskiej. Interesuje siê równie¿ komunikacj± chemiczn± u psowatych, co zosta³o podjête w wyst±pieniu - Prowadz±ca podkre¶la³a, jak istotne dla tych zwierz±t jest zapachowe poznawanie i odczytywanie ¶wiata oraz jak wa¿n± rolê w komunikacji pe³ni znakowanie zapachowe. Przedstawi³a równie¿ historiê udomowienia wilków, jak te¿, omawiaj±c mechanizmy behawioru wilka i psa, zwróci³a uwagê, ¿e to jeden gatunek - w zwi±zku z tym naturalnym zjawiskiem jest konkurencja. Pani Stêpniak zwraca³a tak¿e uwagê na odpowiedzialne zachowanie podczas spacerów z psami w lesie poprzez ich trzymanie na smyczy oraz zbieranie odchodów, co mo¿e zapobiec niepo¿±danym spotkaniom. Odpowiadaj±c na pytania zadane przez internautów, po raz kolejny u¶wiadamia³a, ¿e wilk jest zwierzêciem dzikim, podlegaj±cym ochronie  i od nas zale¿y nasze bezpieczeñstwo w czasie ewentualnych spotkañ - znów mowa o pilnowaniu czworono¿nych pupili, którzy mog± przyczyniaæ siê do narodzin hybryd psa z wilkiem.

Dziêkuj±c wyk³adowcom za wspania³e wyst±pienia i s³uchaczom za liczny udzia³, informujemy ¿e w bie¿±cym tygodniu wyk³ady zostan± udostêpnione na - o tym jeszcze bêdziemy informowaæ na Fb BPN.



 
  • Polish
  • English
home