Strona główna arrow Aktualności arrow Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku przyznał dotację do remontu Domu Marszałkowskiego
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku przyznał dotację do remontu Domu Marszałkowskiego Drukuj
 

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku przyznał dotację w wysokości 50.000 zł na remont w części administracyjnej Domu Marszałkowskiego: wymianę stropu korytarza, wymianę nadproży oraz remont powierzchni ścian wewnętrznych. Białowieski Park Narodowy, razem z innymi 51 zabytkami z województwa podlaskiego został wsparty pomocą finansową o łącznej kwocie ponad 2,2 mln zł. Cieszymy się uzyskanym wsparciem, dzięki któremu zabytki materialne, którymi opiekuje się Białowieski Park Narodowy, mogą być zachowane i możliwe jest ich użytkowanie.

Przypomnijmy: Dom Marszałkowski został wybudowany w 1904 roku i był przeznaczony dla służby dworskiej. Zatrzymywał się w nim także osoby przyjeżdżające do Białowieży w celach turystycznych, naukowych i urzędowych. Po czasach carskich przeznaczenie budynku zmieniało się. W budynku znajdowało się laboratorium biologiczne, siedziba Zakład Badania Lasów Pierwotnych IBL, Zakład Badania Ssaków PAN, Stacja Geobotaniczna UW. Obecnie w budynku znajdują się pomieszczenia służbowe Pracowni Naukowej, biblioteki, redakcji „Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody", Obrębu Ochronnego Rezerwat, Straży Parku. Część budynku stanowią mieszkania służbowe pracowników BPN.

Dom Marszałkowski został wpisany do rejestru zabytków województwa białostockiego decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z dnia 20 października 1981 roku. 
  • Polish
  • English
home