Strona główna arrow Aktualności arrow Białowieski Park Narodowy rozpoczął akcję czynnej pomocy płazom
Białowieski Park Narodowy rozpoczął akcję czynnej pomocy płazom Drukuj E-mail
Tegoroczna wiosenna akcja pomocy płazom Puszczy Białowieskiej rozpoczęła się 8 kwietnia rozstawieniem wzdłuż odcinka drogi Białowieża–Pogorzelce specjalnych płotków na długości około 600 metrów i wkopaniem wiaderek – „pułapek”.
Płotki rozstawili uczniowie klasy II b z Zespołu Szkół Leśnych w Białowieży pod opieką profesora Wojciecha Gutowskiego i z pomocą pracowników Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN.
Dwa lub trzy razy dziennie przez kolejne tygodnie płazy będą systematycznie wyjmowane z wiaderek – „pułapek” i przenoszone na drugą stronę drogi, która przecięła na odcinku 2 km szlak ich wiosennej migracji do miejsc rozmnażania – rozlewisk rzeki Narewki. Płazy są grupą organizmów lądowych, ściśle związanych na czas rozrodu ze środowiskiem wodnym. W nim składają skrzek i przechodzą rozwój larwalny (stadium kijanki). Zwiększający się na tym odcinku ruch samochodowy znacznie ogranicza ich liczebność.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPN zaprasza do udziału w akcji wszystkich chętnych, a zwłaszcza dzieci i młodzież z regionu Puszczy Białowieskiej.

Joanna Bober, Marek Świć

 
  • Polish
  • English
home contact sitemap