Strona g³ówna arrow Aktualno¶ci arrow Logo projektu "Przyrodnicza skarbnica ponad granicami"
Logo projektu "Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" Drukuj
 

Nasz transgraniczny polsko-bia³oruski projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" ma swoje logo. Logotyp prezentuje chronion±, rzadk± ro¶linê - miodownika melisowatego, wokó³ niej widnieje napis - skrócony tytu³u naszego projektu.

Logo ma trzy wersje jêzykowe, oprócz polskiej - bia³orusk± i angielsk±. Logotyp zosta³ opracowany w wersji  kolorowej i  monochromatycznej. Ponadto nasz artysta opracowa³ logo w wersji poziomej.

Logotyp bêdzie rozpoznawalnym znakiem naszego projektu. Zobaczycie go Pañstwo na wszystkich produktach projektowych: w publikacjach, na wystawach i na gad¿etach.

Nie przypadkowo wybrali¶my w³a¶nie miodownik melisowaty, by by³ „znakiem rozpoznawczym" naszego projektu. Jest to bowiem dla nas ro¶lina - symbol. Symbol gatunku, który jest rzadki, chroniony, ale wystêpuje w polskiej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej, jak i na bia³oruskim Polesiu - na obszarze, na którym realizujemy nasz projekt. To równie¿ symbol ro¶lin u¿ytkowych - gatunek ten od dawna bardzo ceniony by³ w medycynie ludowej. Wymieniony jest w najstarszej zachowanej polskiej ksi±¿ce kucharskiej, w sekcji potrzeby domowe , XVII-wiecznego Compendium ferculorum Stanis³awa Czernieckiego.

Wygl±d
Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum L.) to przede wszystkim piêkna ro¶lina.
Dorasta do 30-50 (70) cm wysoko¶ci. Jego li¶cie przypominaj± kszta³tem li¶cie melisy - st±d nazwa. Uwagê zwracaj± jej kwiaty, które pojawiaj± siê w maju i czerwcu.  S± bia³e, ró¿owe, a najczê¶ciej  bia³oró¿owe, du¿e o d³ugo¶ci 3-5 cm, zebrane po kilka w k±tach górnych li¶ci, silnie pachn±ce cytryn±.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to ro¶lina miododajna, pachn±ca, wabi±ca rzesze pszczó³ i innych  owadów.

Fot. Anna Gierasimiuk

Wystêpowanie
To dziko ¿yj±ca ro¶lina wieloletnia. Charakterystyczna dla  po³udniowej i centralnej Europy. W Polsce przebiega pó³nocna granica zasiêgu wystêpowania miodownika w Europie. W naszym kraju spotykana jest do¶æ rzadko, dlatego od 2001 r. zosta³a objêta ochron±, pocz±tkowo czê¶ciow±, od 2004 r. W 2014 r. zmieniono status ochrony na czê¶ciow±.

Miodownik melisowaty jest wska¼nikiem starych lasów. Ro¶nie w widnych lasach, np. w ciep³olubnych lasach dêbowych, w ciep³olubnych buczynach oraz w cieplejszych gr±dach.

Zagro¿enia
Poszczególne populacje miodownika zagro¿one s± g³ównie przez przekszta³canie siedlisk, przede wszystkim poprzez wycinki w lesie, powoduj±ce wkraczanie gatunków porêbowych, wypieraj±cych pierwotn± ro¶linno¶æ (w tym miodownika). Zagro¿eniem dla gatunku  jest równie¿ zrywanie ro¶liny w naturze celem przesadzenia do ogródków (jako ro¶lina ozdobna) lub by przygotowaæ nalewki o miodowym posmaku (zbierane s± pêdy).
Pamiêtajmy, ¿e miodownik melisowaty to ro¶lina rzadka, chroniona i nie wolno jej zrywaæ! Mo¿emy kupiæ jej sadzonki lub gotowy susz pochodz±ce z upraw.

Zastosowanie

Miodownik melisowaty jest dzi¶ coraz czê¶ciej obiektem badañ naukowych, które potwierdzaj±  w³a¶ciwo¶ci lecznicze ro¶liny, znane od dawna w medycynie ludowej. W jego sk³adzie chemicznym wykryto wiele cennych substancji biologicznie aktywnych o du¿ej sile oddzia³ywania na organizm cz³owieka. W niekonwencjonalnych metodach leczenia  stosowany by³ przy problemach trawiennych, bezsenno¶ci oraz jako ¶rodek przeciwzapalny i przeciwskurczowy. Obecnie w medycynie ludowej jest u¿ywany zw³aszcza we W³oszech i w Serbii. Jego w³a¶ciwo¶ci terapeutyczne po raz pierwszy opisa³ w 1542 r. niemiecki lekarz i botanik Leonhart Fuchs. Wspó³czesne badania nad miodownikiem budz± du¿e nadzieje na wykorzystanie ekstraktów z tej ro¶liny w recepturach ma¶ci leczniczych przyspieszaj±cych gojenie ran, odle¿yn, oparzeñ i innych uszkodzeñ skóry oraz wykazuj±cych dzia³anie przeciwdrobnoustrojowe, porównywalne z tradycyjnie stosowanymi ¶rodkami antyseptycznymi. Próby takich zastosowañ s± obecnie prowadzone w Wy¿szej Szkole Medycznej w Bia³ymstoku.
Miodownik melisowaty uprawiany jest te¿ w ogrodach jako ro¶lina ozdobna, a tak¿e ze wzglêdu na atrakcyjny cytrynowy zapach.

O naszym projekcie
Projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" bêdzie przybli¿a³ Pañstwu Puszczê Bia³owiesk± i Polesie - dobrze zachowane skarbnice bogactwa ro¶linnego. Zwrócimy tak¿e uwagê na zachodz±ce zmiany w rodzimej, lokalnej ro¶linno¶ci, tak¿e z naszej winy - cz³owieka. Podpowiemy proste sposoby na zapobiegniêcie niektórym niekorzystnym procesom, np. ustêpowaniu z naturalnych siedlisk  pewnych gatunków ro¶lin u¿ytkowych. Przypomnimy tak¿e, jak wielkie znaczenie mia³y dawniej ro¶liny w ¿yciu naszych mieszkañców. Licz±c tak¿e na wspó³pracê z Pañstwem, spróbujemy udokumentowaæ zachowane jeszcze w naszym regionie tradycje ludowe zwi±zane z ro¶linami u¿ytkowymi.

Projekt realizujemy w partnerstwie:
- Bia³owieski Park Narodowy,
- II Liceum Ogólnokszta³c±ce z Dodatkow± Nauk± Jêzyka Bia³oruskiego w Hajnówce,
- Powiat Hajnowski,
- Lokalny ¦rodowiskowy Fundusz „Rezerwaty Obwodu Brzeskiego",
- Pañstwowa Instytucja Edukacji „¦rednia Szko³a nr 3 miasta Piñska",
- Departament Edukacji Miasta Piñsk.

Wiêcej informacji o zaplanowanych dzia³aniach mo¿na znale¼æ pod adresem:
https://www.bpn.com.pl/images/stories/opisy/edukacja/projekt/index.html

Transgraniczny projekt „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" realizowany jest z Programu Wspó³pracy Transgranicznej Polska-Bia³oru¶-Ukraina 2014-2020. Dofinansowany jest ze ¶rodków Unii Europejskiej.


Odpowiedzialno¶æ za zawarto¶æ tej informacji le¿y wy³±cznie po stronie Bia³owieskiego Parku Narodowego i nie mo¿e byæ w ¿adnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarz±dzaj±cej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Polska-Bia³oru¶-Ukraina 2014-2020.




 
  • Polish
  • English
home