PZG
Tłumacz migowy online
bip biuletyn
informacji publicznej


UNESCO

Konferencja IGO 2023
Bilety online
Bilety online
POMOC DLA UKRAINY!
PKP Intercity

Projekt PL BY
Dzika Odyseja
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

                             WSPIERAJĄ NAS

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA
filmu promującego

NFOŚiGW

 

WFOŚiGW w Białymstoku

 

Bank Pekao S.A.

 

Danwood S.A.

 

Hyundai Patronem Motoryzacyjnym Białowieskiego Parku Narodowego

 

PBN Polska Sp. z o.o.

 

 

 

POLSKIE
PARKI NARODOWE

 

   BIAŁOWIESKI
   PARK NARODOWY

 
UWAGA: to jest ARCHIWALNA STRONA Białowieskiego Parku Narodowego
 

 
OBOWIĄZUJĄCE KOMUNIKATY TURYSTYCZNE
 
 
 
Strona główna
PRZYPADEK WILKA Z BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO Drukuj
 

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego na początku 2022 roku zaobserwowano kilka przypadków wilków z objawami zmian skórnych, wyłysienia prawie całej powierzchni skóry i wychudzenia. Obserwacje z fotopułapek dotyczyły szczególnie wilków młodych. U wilków starszych obserwowano wyłysienia ograniczone do okolic zadu, ogona i tylnych kończyn. Na początku marca odnaleziono martwego wilka ze zmianami skórnymi.

Potwierdzono inwazję świerzbowca w skórze zwierzęcia. Świerzb drążący Sarcoptes scabiei jest pasożytem skóry. Może być również niebezpieczny dla ludzi (zoonoza). Występuje w całej Polsce u zwierząt wolno żyjących, najczęściej u lisów i jenotów. Coraz częściej stwierdza się też inwazje świerzbowca u rysi i wilków. Świerzbowce pasożytują w głębszych warstwach naskórka w wydrążonych przez siebie korytarzach. Do zarażenie świerzbowcem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem chorym oraz korzystanie ze wspólnych legowisk, a także innych miejsc aktywności. Poza żywicielem, świerzbowiec może przeżyć w środowisku od 3 do 14 dni w zależności od warunków atmosferycznych, m. in. temperatury i wilgotności. U zwierząt zarażonych stwierdza się na początku miejscowy stan zapalny skóry, który z czasem może rozprzestrzenić się na całą powierzchnią ciała. Dochodzi do zrogowacenia warstw naskórka oraz uszkodzenia mieszków włosowych, czego skutkiem jest wyłysienie. Miejscem najbardziej narażonym na występowanie świerzbu jest skóra warg, grzbiet nosa, małżowiny uszne oraz ogon. Przy inwazji świerzbowcem występuje bardzo silny świąd, który powoduje dyskomfort dla zwierzęcia i dekoncentrację uniemożliwiającą zdobywanie pokarmu.  W miarę zaawansowania zmian, w wyniku wychudzenia organizmu, zwierzę ma zaburzoną termoregulację. Dlatego też, dzikie zwierzę najczęściej umierają z wychłodzenia i głodu, a przed śmiercią bardzo cierpią.

Obserwowany wzrost liczby przypadków świerzbu u wilków na terenie Puszczy Białowieskiej może być związany z ociepleniem klimatu tj. wzrostem temperatur i krótkim zaleganiem pokrywy śnieżnej szczególnie w dwóch ostatnich latach (dane IMGW dla stacji Białowieża). Zarażone pasożytem wilki będą szukały cieplejszych schronień takich jak np. stogi na łąkach, co dodatkowo może przyczynić się do ułatwienia przetrwania roztoczy w środowisku i zagrożenia ekspozycją świerzbowcami kolejnych osobników.



 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce

 

 

Kraina Żubra
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Hajnówka

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska”

  • Polish
  • English
home