Strona główna arrow Aktualności arrow Obóz "Żyj mądrze z przyrodą" - działanie w ramach projektu
Obóz "Żyj mądrze z przyrodą" - działanie w ramach projektu Drukuj

     pn. "Przyrodnicza Skarbnica ponad Granicami"

 

27 kwietnia 2022 r. w Białowieskim Parku Narodowym gościliśmy młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Uczniowie - uczestnicy projektu, już po raz drugi przyjechali do nas na zajęcia terenowe zaplanowane w projekcie „Przyrodnicza skarbnica ponad granicami" realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2021, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Celem zajęć było zaprezentowanie uczestnikom aspektów przyrodniczych zbiorowisk położonych na północy Parku - był to pierwszy dzień Obozu, drugi zaś spędziliśmy w „Ziołowym Zakątku" w Korycinach.
W zajęciach, oprócz młodzieży, uczestniczyli nauczyciele zaangażowani w projekt, koordynatorzy z Białowieskiego Parku Narodowego oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Hajnówce - instytucji partnerskiej.
Zgodnie z hasłem projektu, jego celem jest wskazanie skarbów przyrody w regionie i budowanie wrażliwości co do potrzeby ich zachowania - zależało nam, aby zaprezentować młodzieży „projektowej" wszystkie obiekty Białowieskiego Parku i ich wyjątkowe walory przyrodnicze.
Zajęcia terenowe w pierwszym dniu Obozu zaplanowaliśmy na szlakach wytyczonych w części Białowieskiego Parku włączonej w 1996 r. w jego granice. Jednym z nich jest „Carska Tropina" -  pieszy szlak wiodący wzdłuż doliny Narewki, starą drogą carską usypaną jeszcze w XIX w. Szlak prezentuje unikalne leśne krajobrazy, przeplatane podmokłymi łąkami. Tam obserwowaliśmy przyrodę lasów pochodzenia naturalnego (na niektórych fragmentach zmienionych w wyniku gospodarki człowieka) w grądach, ze specyficznymi o tej porze roku, geofitami; w podmokłych olsach; w łęgach charakteryzujących się wysokim poziomem wody. Uczyliśmy się interpretacji obserwacji terenowych - odnaleźliśmy „świeże" tropy wilka podążającego za jeleniem, odchody tego drapieżnika; „latrynę" borsuków; usłyszeliśmy głosy wydawane przez ziębę, świstunkę i rzekotkę drzewną.
W części północnej Parku uprawiana jest turystyka piesza i rowerowa, są szlaki i wiaty turystyczne - z wieży widokowej i punktu obserwacyjnego podziwialiśmy dolinę Narewki i „ścianę" lasu Rezerwatu Ścisłego BPN, odwiedziliśmy także miejsce do obserwacji żubrów na Kosym Moście. Zależało nam, aby pokazać młodzieży piękno przyrody tego terenu, gdyż to oni będą w przyszłości promować ochronę Puszczy.
W tym dniu Obozu zwiedziliśmy także Muzeum Pszczelarstwa w Narewce, które zainteresowało młodzież i stało się przyczynkiem do dyskusji dotyczącej życia pszczół w ulach i skomplikowanych zasad prowadzenia własnej pasieki.
Ostatnim punktem programu Obozu było pokazanie terenów nieleśnych powierzchni badawczych Puszczy, na których prowadzony jest naukowy monitoring roślin chronionych. Wcześniej zwiedziliśmy Bazę Wolontariatu Parku i poznaliśmy ofertę wolontariackiej pracy na rzecz ochrony przyrody w BPN.
Atrakcyjny przyrodniczo dzień  zakończyliśmy kolacją przy ognisku na Zamoszu.
Drugi dzień Obozu spędziliśmy w „Ziołowym Zakątku" w Korycinach, gdzie zwiedziliśmy Podlaski Ogród Botaniczny, od 2011r. o statusie Ogrodu Botanicznego pod opieką merytoryczną dr Mirosława Angielczyka - botanika,  założyciela  i właściciela tego wyjątkowego obiektu botanicznego. Skorzystaliśmy z jego ogromniej wiedzy botanicznej - nasz przewodnik nie tylko nakreślił historię obiektu i jego znaczenie, ale również oprowadził po Ogrodzie Botanicznym pokazując najbardziej interesujące gatunki roślin użytkowych - na przykład kwitnącą właśnie miodunką ćmę i dwa inne gatunki z tegoż rodzaju. Dowiedzieliśmy się o wymagającej hodowli turówki wonnej oraz przyczynach jej zanikania w przyrodzie. Poznaliśmy też jej „krewną" - turówkę leśną. W „Ziołowym Zakątku" mieliśmy okazję uczestnictwa w warsztatach kosmetycznych, dzięki którym poznaliśmy zastosowanie wielu roślin użytkowych. Wykonaliśmy własnoręcznie sól kąpielową i peelingi do ciała. Po plenerze fotograficznym odbył się panel dyskusyjny zamykający Obóz. Nasze opinie i wrażenia opisaliśmy w ankiecie ewaluacyjnej.  

Opracowanie: koordynatorzy projektu z ramienia Białowieskiego Parku Narodowego - Beneficjenta Wiodącego Projektu

Dziękujemy: dr Renacie Krzyściak-Kosińskiej, Małgorzacie Karczewskiej i Radosławowi Matejkowi za realizację edukacyjnych zajęć terenowych w obiektach BPN. Dr Mirosławowi Angielczykowi dziękujemy za przeprowadzenie edukacyjnego spaceru po Podlaskim Ogrodzie Botanicznym. 

Odpowiedzialność za zawartość tej notatki prasowej leży wyłącznie po stronie Białowieskiego Parku Narodowego i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.


PIERWSZY DZIEŃ OBOZU - CZĘŚĆ PÓŁNOCNA BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

1.
01.jpg
2.
02.jpg
3.
03.jpg
4.
04.jpg
5.
05.jpg
6.
06.jpg
7.
07.jpg
8.
08.jpg
9.
09.jpg
10.
10.jpg
11.
11.jpg
12.
12.jpg
 

PIERWSZY DZIEŃ OBOZU - RÓZNORODNOŚĆ ZBIOROWISK, FLORA W CZĘŚCI PÓŁNOCNEJ BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

1.
13.jpg
2.
14.jpg
3.
15.jpg
4.
16.jpg
5.
17.jpg
6.
18.jpg
7.
19.jpg
8.
20.jpg
9.
21.jpg
10.
22.jpg
 

PIERWSZY DZIEŃ OBOZU - ŚLADY OBECNOŚCI ZWIERZĄT, CZĘŚĆ PÓŁNOCNA BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

1.
dziupla_dzieciola.jpg
2.
latryna_borsuka.jpg
3.
odchody_wilka.jpg
 

PIERWSZY DZIEŃ OBOZU -  ZAJAZD BARTNIK, MUZEUM PSZCZELARSTWA W NAREWCE

1.
muzeum_pszczelarstwa.jpg
2.
zajazd_bartnik.jpg
 

PIERWSZY DZIEŃ  OBOZU - BAZA WOLONTARIATU BIAŁOWIESKIEGO PARKU NARODOWEGO

1.
1bw.jpg
2.
2bw.jpg
 

PIERWSZY DZIEŃ OBOZU - PODSUMOWANIE DNIA PRZY OGNISKU NA ZAMOSZU

1.
o1.jpg
2.
o2.jpg
3.
o3.jpg
4.
o4.jpg
 

DRUGI DZIEŃ OBOZU - ZIOŁOWY ZAKĄTEK, PODLASKI OGRÓD BOTANICZNY

1.
0z.jpg
2.
1z.jpg
3.
2z.jpg
4.
3z.jpg
5.
4z.jpg
6.
5z.jpg
7.
6z.jpg
8.
7z.jpg
9.
8z.jpg
10.
9z.jpg
 

DRUGI DZIEŃ OBOZU - ZIOŁOWY ZAKĄTEK, WARSZTATY KOSMETYCZNE, PODSUMOWANIE

1.
1w.jpg
2.
2w.jpg
3.
3w.jpg
4.
4w.jpg
5.
5w.jpg
 

Autorzy fotografii: Agnieszka Łapińska-Chomicka; Anna Gierasimiuk; Dariusz Musiuk; Hanna Schmidt; Barbara Iwaniuk.

 
logo


 
  • Polish
  • English
home